Upał pojawił się ubiegłej doby w Polsce. Sobota będzie lokalnie niebezpieczna w pogodzie. IMGW wystosowało alerty przed burzami na początek weekendu.
Upał i silne burze w kraju
Ubiegłej doby zgodnie z prognozami wystąpił kolejny dzień z upałem w Polsce. Zanotowały go m.in dwie stacje synoptyczne w Wielkopolsce i na Kujawach. Najcieplej było w Poznaniu, gdzie zmierzono aż 30.1°C. W wielu miejscach naszego kraju odnotowano dzień gorący. Najchłodniej było wzdłuż gmin nadmorskich, gdzie zaznaczała się bryza morska oraz w obszarach górskich.
Temperatura maksymalna, 9 czerwca 2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW w Polsce

Lato termiczne i silne burze w Polsce. Za nami trzeci dzień z upałem w tym roku
Od dłuższego czasu średnia dobowa temperatura powietrza jest charakterystyczna dla lata termicznego na przeważającym obszarze Polski. Najwyższe wartości dobowe obserwujemy na zachodzie i częściowo północy naszego kraju.
Średnia dobowa temperatura, 9 czerwca 2023 r. na obszarze Polski. Upał wystąpił w Polsce, lato termiczne w kraju

Upał wystąpił, burze lokalnie powodowały duże szkody
Ubiegłej doby silne burze przeszły przez nasz kraj. Z południowego wschodu napływało ciepłe, wilgotne i chwiejne powietrze polarnomorskie. Podstawowym zagrożeniem okazały się ulewne opady deszczu, które prowadziły do podtopień i zalań w wielu regionach Polski południowej i centralnej. Przepływ mas powietrza był słaby, dlatego przy dużej wodności atmosfery nawalne opady burzowe w krótkim czasie nie były rzadkością. Chmury burzowe nie były dobrze zorganizowane i formowały się na strefach zbieżności wiatru wewnątrzmasy, tworzyły się też na granicach wypływu zimnego powietrza ang. outflow boundary.

Stabilizacja pogody zaczyna postępować od północy
W sobotę na coraz większym obszarze Polski będzie zaznaczał się wpływ wyżu o imieniu „Yunchia” znad pogranicza Skandynawii i Rosji. Dlatego też obszar opadów i lokalnych burz ma być mniejszy, gdyż zaznaczać ma się stopniowy napływ suchszej i stabilnej masy powietrza.
Zobacz też: Upał stanie się morderczy. 37-40 stopni w czerwcu.
Prognoza sytuacji barycznej na 11 czerwca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Groźna pogoda na początku weekendu. Upał już mniej prawdopodobny
W sobotę największe prawdopodobieństwo opadów i lokalnych burz będzie na południu, wschodzie, jak i też częściowo w dzielnicach centralnych. Nie można wykluczyć dziś przelotnych opadów na północnym zachodzie. Chwiejność termodynamiczna w południowej połowie naszego kraju sięgnie dziś 500-1200 J/kg. Przepływ mas powietrza w całym pionowym profilu troposfery będzie słaby. Dlatego też wskaźniki kinematyczne okażą się na niskim poziomie. Chmury Cb wędrować mają powoli ze wschodu na zachód. Wiele z ośrodków konwekcyjnych okaże się stacjonarnych. Prawdopodobne są również klastry wielokomórkowe. Porywy wiatru w zasięgu burz nie przekroczą 50-65 km/h. Pierwsze burze tworzyć zaczną się już około południa, jednak szczyt aktywności burzowej przypadnie na popołudnie, gdy to niestabilność i procesy wspomagające konwekcje okażą się najsilniejsze. Najwięcej burz spodziewamy się na południu Zjawiska burzowe mogą utrzymywać się do godzin wieczornych, ustępując w pierwszej części nocy, choć lokalnie burze możliwe są przez całą noc.
Prognoza burzowa na 10 czerwca 2023 r. według IMGW-PIB dla Polski

Prognoza burzowa na 10 czerwca 2023 r. według ESSL

Najgroźniejsze burze dziś na południu
Sobota przyniesie m.in północy i w centrum kraju zachmurzenie małe i umiarkowane oraz gdzieniegdzie przelotny deszcz lub burza. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotnymi opadami deszczu oraz burzami, lokalnie opady gradu. Spodziewana wysokość opadów w zasięgu komórek burzowych od 25 mm do 35 mm, gdzieniegdzie na krańcach południowych do 50 mm. W najcieplejszym momencie dnia będzie od 21°C na południowym wschodzie i w kotlinach sudeckich, około 26°C w centrum, do 29°C na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce. Niższe wartości wystąpią w rejonach podgórskich Karpat i nad morzem około 19°C. Wiatr okaże się umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, porywisty, północno-wschodni. Natomiast w burzach porywy wiatru do 65 km/h, na wybrzeżu i w Sudetach do 60 km/h.
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego w pogodzie Wam nie umknęło.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC