Upał nadchodzi do Polski. Temperatura powinna przekroczyć 30°C pierwszy raz w tym roku. Wystąpi pył saharyjski. Wiemy, kiedy kolejne opady i burze w kraju

Upał może wystąpić w najbliższych dniach na obszarze Polski. Temperatura powinna przekroczyć pierwszy raz w tym roku 30°C na obszarze woj. dolnośląskiego. W kolejnych dniach nowego tygodnia okresami zdarzą się opady i burze w naszej części Europy.

Upał możliwy już w niedzielę

Prognozowana temperatura powietrza na 7 kwietnia 2024 według modelu SWISS-HD

upał w Polsce możliwy jutro
Upał w Polsce możliwy najwcześniej w historii

Zapowiadaliśmy wczoraj, że na zachodzie i północnym zachodzie oraz częściowo w centrum kraju pojawić mogą się wieczorem i w nocy aktywne elektrycznie burze. Największe skupisko wyładowań atmosferycznych wystąpiło zgodnie z prognozami na Ziemi Lubuskiej, Pomorzu Zachodnim, ale także grzmiało w Wielkopolsce oraz na obszarze woj. dolnośląskiego i wielkopolski.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w minionych 30 godzinach na obszarze Polski i obszarów przyległych przez sieć teledetekcji wyładowań atmosferycznych Blitzortung

burze w kraju
Burze nad Polską i krajami przyległymi. Przed nami gwałtowna zmiana pogody

Przed nami jednak kulminacyjna fala silnego ocieplenia, która przypadnie na pierwszy weekend kwietnia. Szczególnie ciepło zapowiada się niedziela. Wysokie temperatury przeciągną się na pierwsze dni nowego tygodnia. Prognozy numeryczne wskazują, że w wielu regionach temperatura sięgnie nawet 22-29°C, natomiast miejscami na południowym zachodzie może wystąpić pierwszy w tym roku dzień upalny, gdy to temperatura może nieznacznie przekroczyć 30°C. Przed nami najcieplejsze dni od początku 2024 roku w Polsce.

Maksymalna temperatura powietrza na 6 kwietnia 2024, 07:00 UTC według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW-PIB

bardzo ciepła ubiegła doba
Upał możliwy już w niedzielę, wczoraj najcieplej było na południowym zachodzie

Ekstremalna anomalia temperatury i pierwszy upał możliwy. Dotrze do nas pył z rejonu Algierii

Do naszej części Europy z południa i południowego zachodu dotrze strumień bardzo ciepłej masy pochodzenia zwrotnikowego. Pojawi się, co więcej, spora koncentracja pyłu saharyjskiego, powodując charakterystyczne zmętnienie nieba, ale także pogorszenie jakości powietrza, gdyż pył znad Afryki będzie napływał nie tylko w środkowej i górnej troposferze, ale także w dolnej troposferze, powodując także pogorszenie widzialności poziomej. Temperatury na przeważającym obszarze Polski będą charakterystyczne dla zaawansowanej wiosny, a nawet wczesnego lata dzięki silnej adwekcji z rejonu południowo zachodniej Europy oraz Afryki Północnej.

Prognozowana anomalia temperatury na 7 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Europy i obszarów przyległych

ekstremalna anomalia temperatury
Upał w kraju możliwy w niedzielę, ekstremalna anomalia temperatury

Miniona noc nie przyniosła już przymrozków w Polsce. Dodatkowo obserwowano wyjątkowo intensywne zjawiska burzowe jak na początek kwietnia. Ubiegłej doby temperatura na południowym zachodzie wzrosła maksymalnie do 20.3°C. Najcieplej było na stacji synoptycznej w Legnicy, gdzie temperatura wzrosła do 20.3°C. W sobotę i niedzielę będzie jeszcze cieplej w wielu regionach naszego kraju.

Prognozowane odchylenie temperatury na wysokości 2 m na 8 kwietnia 2024 r. 18 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

fala ciepła i ekstremalne odchylenie temperatury
Mapy anomalii zapłoną w kolejnych dniach

Fala ciepła przez kilka dni

Kulminacyjna fala ocieplenia przypadnie na okres od 7-9 kwietnia 2024 r. Do 10 kwietnia 2024 r. najwyższe temperatury powinny utrzymać się na wschodzie. Dni gorące z temperaturą na poziomie 25°C powinny utrzymać się w tym okresie, a nawet miejscami na południowym zachodzie doświadczymy najprawdopodobniej pierwszego dnia upalnego. Jeśli prognozy się sprawdzą, to będzie to najwcześniejszy upał w historii pomiarów meteorologicznych na ziemiach polskich w kwietniu.

Prognozowana temperatura powietrza na 8 kwietnia 2024 w drugiej części dnia

silna dodatnia anomalia temperatury
Silne ocieplenie w prognozach i kolejne dni gorące w tym roku

Silnemu ociepleniu sprzyjać ma rozkład pola barycznego nad Europą i przyległościami. Nad wschodnimi wodami Atlantyku pojawi się głęboki wieloośrodkowy niż, powodując ulewy, burze i wichury w tej części Starego Kontynentu. Po jego wschodniej stronie, czyli w ciepłym wycinku cyklonu odbywać ma się napływ bardzo ciepłych mas powietrza z południa i południowego zachodu o cechach zwrotnikowych. Napływ z Afryki posiadać ma w sobie wysoką koncentrację pyłu saharyjskiego, co będzie szczególnie zauważalne w niedzielę i poniedziałek.

Zobacz też: Pogoda w Polsce zmieni się o 180 stopni. 

Prognozowana temperatura powietrza na 9 kwietnia 2024 w Polsce według modelu ECMWF

fala ciepła w prognozach
Intensywne ocieplenie w prognozach przez kilka dni dzięki adwekcji PZ

Wysoka anomalia temperatury w prognozach

My w tym czasie powinniśmy znaleźć się w zasięgu umacniającego pola wyżowego, w którym ciepłe i dość suche powietrza ma mieć tendencje do osiadania i ogrzewania pod inwersją wyżu. Dlatego na termometrach zobaczymy nawet 25-29°C, a punktowo na Dolnym Śląsku nawet 30°C. Odchylenie temperatury za sprawą silnej adwekcji ciepła do naszej części Europy okaże się ekstremalne. Prognozuje się, że temperatura na wysokości izobarycznej 850 hPa (około 1500 m.n.p.g) wyniesie ponad 10-17°C powyżej normy dla tego konkretnego okresu w roku.

Upał w prognozach numerycznych i duża dodatnia anomalia temperatury

Prognozowane odchylenie temperatury na wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g) na 7 kwietnia 2024, 12 UTC według ECMWF

fala ciepła na 7 kwietnia 2024 .upał możliwy
Ekstremalna anomalia temperatury w kolejnych dniach. Temperatury będą iście letnie. Upał możliwy

Pył saharyjski pogorszy widzialność i jakość powietrza

Co ciekawe w tym czasie najcieplej będzie na zachodzie, południowym zachodzie, południowej, ale także środkowej części Polski. Najchłodniej w tym czasie będzie w obszarach górskich i podgórskich, ale także nad samym morzem wzdłuż gmin nadmorskich, gdzie bryza morska może skutecznie obniżać temperaturę powietrza o nawet kilkanaście stopni względem rejonów w głębi lądu. Wystąpi charakterystyczne zmętnienie nieba. Ograniczając również docieranie promieni słonecznych do przypowierzchniowych warstw, powodując spowolnienie nagrzewania się powietrza.

Prognozowana temperatura powietrza na 10 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

ochłodzenie w okolicach 10 kwietnia 2024 r.  Wcześniej upał
Chłodniej zacznie robić się przejściowo na początku 2 dekady kwietnia 2024 r.

Chłodniejszy okres synoptyczny prognozujemy akurat na początku 2 dekady kwietnia, kiedy to temperatury spadną zauważalnie w całym kraju. Na termometrach w dalszym ciągu będzie kilkanaście stopni na plusie, natomiast średnia dobowa powietrza ma być charakterystyczna dla wiosny termicznej. Czwarty miesiąc roku jest więc na dobrej drodze, aby zapisać się jako bardzo ciepły, jeśli nie nadejdą dłuższe okresy z ujemną anomalią temperatury. Do 12 kwietnia 2024 r. średnia anomalia temperatury na przeważającym obszarze Polski przekroczy ponad 6.3°C względem okresu bazowego 1991-2020 r. Natomiast do połowy kwietnia nieco zostanie zredukowana w okolice 5.7°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Wkrótce podamy kolejne informacje.

Źródło: Fanipogody.pl, blitzortung.org, wxcharts.com, ogimet.com, meteologix.com