Pogoda. Upał nadciąga do Polski. Zrobi się naprawdę gorąco

Od dłuższego czasu prognozy widziały napływ do naszego kraju upalnych mas powietrza z południa i zachodu Europy. Jednak przez kilka dni znajdziemy się w napływie powietrza polarno kontynentalnego ze wschodu. Niewykluczone, że napływać będzie również masa zwrotnikowa z południowego-wschodu. Scenariusz z upalną pogodą nad Polską zaczyna się ziszczać już od dzisiejszego dnia. Już w porannej prognozie pogody pisaliśmy, że w czwartek temperatury nad Polską wahać się będą od 25 do nawet 29 stopni Celsjusza. Takie wartości temperatury przyniosą nam dziś gorący, ale jeszcze nie upalny dzień.

upał nad Polską

Upały w Polsce już od jutra

Książkowy upał (temperatura powyżej 30 stopni) pojawi się w Polsce już jutro. W piątek, 7 sierpnia termometry w wielu regionach na zachodzie i południu Polski wskażą 30-31 stopni powyżej zera. Niedziela przyniesie jeszcze wyższe wartości temperatury. W Polsce zachodniej słupki rtęci przekroczyć mogą nawet 32 stopni.Synoptycy IMGW wydali prognozę zagrożeń przed upałem na piątek i sobotę.

Prognoza zagrożeń (IMGW-PIB)

Upał trwał będzie na zachodzie i południu kraju, ale na wschodzie i północy również będzie gorąco. Słupki rtęci wskazywały będą w weekend 26-28 stopni we wspomnianych regionach.

Jak długo potrwają upały i wysokie temperatury

Wysokie temperatury zostaną z nami na najbliższe dni. Upalnie nad Polską będzie na pewno przez cały nadchodzący weekend. Przeglądając mapy temperatury na najbliższe dni widać, że początek tygodnia nadal przynosił będzie wysokie temperatury nad Polską. W drugiej połowie przyszłego tygodnia w Polsce wschodniej ochłodzi się do okolic 23-24 stopni, jednak to nadal będą bardzo letnie, przyjemne temperatury. Na zachodzie w zasadzie przez cały przyszły tydzień do czynienia możemy mieć z upalną, gorącą pogodą.

Warto dodać, że już w najbliższych dniach w Polsce, prócz upałów pojawią się burze. Gorące, polarno-kontynentu d powietrze zawierało będzie dużo wilgoci, co przełoży się bezpośrednio na wysokie wartości parametru CAPE nad Polską. Jednak jak wiemy, sama energia konwekcyjna do powstania burz nie wystarczy. Potrzebne są dodatkowe czynniki, jak lokalne zbieżności wiatru. O występowaniu burz, które przy tak wysokich temperaturach mogą mieć gwałtowny przebieg informowali będziemy w kolejnych wpisach pogodowych. Więcej silnych burz pojawi się prawdopodobnie około 15 sierpnia.

Prognoza średniej anomalii temperatury na najbliższe 10 dni oraz maksymalnych wartości w cieniu. Ukazana jest również średnia dobowa temperatura na okres od 6.08.2020 do 16.08.2020. Najwyższa temperatura jest spodziewana na zachodzie Polski, gdzie możliwa jest przez wiele dni fala upałów.