Uwaga! Gwałtowne burze pojawią się w sobotę nad Polską. Ryzyko tornad

W sobotę przeważający obszar Polski znajdzie się już w chłodnym powietrzu pochodzenia polarno-morskiego. Jedynie wschodzie, południu i w centrum kraju zalegać ma masa zwrotnikowa. Z powodu nasunięcia się odcinka prądu strumieniowego wzrośnie przepływ mas powietrza po zachodniej stronie frontu najsilniejszy wiatr na wyższych poziomach izobarycznych ma być na północy i zachodzie. Szczególnie gwałtowne burze są prognozowane lokalnie na północy i centrum oraz południu i wschodzie.

Groźne warunki pogodowe są przewidywane na północy Polski, gdzie chwiejność termodynamiczna pokryje się z istotnie podwyższonymi uskokami wiatru. Chwiejność termodynamiczna wyniesie od 900 J/kg do 1800 J/kg. Pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km wyniosą od 10 m/s do 18 m/s, natomiast skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w warstwie 0-3 km od 100 m2/s2/ do 150 m2/s2.

Dlatego w godzinach popołudniowych modele uwzględniają podwyższone ryzyko silnych burz nawet typu superkomórkowego, w jakich podstawowym zagrożeniem mają być silne porywy wiatru i bardzo intensywne opady deszczu powodujące zalania, sprzyjać ma temu wysoka wodność atmosfery na poziomie od 30 mm do 37 mm. Co więcej nie wyklucza się opadów gradu o średnicy o średnicy od 1 cm do 2 cm oraz utworzenia się 1-3 trąb powietrznych z burz zawierających mezocyklon, dlatego nie można wykluczyć, że osiągną siłę do F2. Duża wilgotność w planetarnej warstwie granicznej oraz całkiem spora wartość SBCAPE 0-2 km AGL może skutkować również rozwojem trąb powietrznych także niezwiązanych z mezocyklonem.

W kolejnych godzinach burze przemieszczać będą się w kierunku Warmii oraz Mazur. Główne zagrożenie jest spodziewany na godziny wczesnopopołudniowe. Następnie burze mogą stworzyć większy układ wielokomórkowy, ponieważ modele uwzględniają na tym obszarze silniejszą zbieżność wiatru. Dopiero pierwszej części nocy strefa burz znacznie osłabnie i opuści naszą wschodnią granicę.

Na pozostałym obszarze Polski chwiejność termodynamiczna wyniesie od 1000 J/kg do 1500 J/kg. Przepływ mas powietrza będzie słaby, dlatego pionowe uskoki wiatru przyjmą niskie wartości. Występować ma jednak duża zawartość wody opadowej w masie pochodzenia zwrotnikowego, sięgająca od 35 mm do 40 mm w pionowym słupie powietrza. Dlatego w strefach zbieżności wiatru burze mogą być gwałtowne, ale ich głównym zagrożeniem mają być ulewne opady deszczu prowadzące do podtopień.

Prawdopodobne są pojedyncze komórki burzowe, miejscami łączące się w klastry wielokomórkowe. Nie można wykluczyć powstania pojedynczego przypadku superkomórki burzowej. Duża chwiejność termodynamiczna w warstwie 0-2 km może sprzyjać 1-2 przypadkom trąb powietrznych. Dopiero późnym popołudniem oraz pod wieczór burze mają słabnąć i przesuną się na wschód Polski. Konwekcja ustanie dopiero w pierwszej części nocy.

Najmniej zorganizowana konwekcja jest prognozowana na wschodzie Polski, gdzie energia dostępną drogą konwekcyjną tylko nieznacznie może przekroczyć 1000 J/kg. Przepływ mas powietrza będzie słaby, dlatego burze nie powinny łączyć się w bardziej zorganizowane struktury wielokomórkowe, pomijając możliwość powstania klastrów multikomórkowych o niskiej trwałości.

Dlatego już od godzin południowych, mając na uwadze panujące warunki w troposferze prawdopodobne są burze pulsacyjne. Prawdopodobne silne ulewy, drobny grad oraz wiatr do 90 km/h. Dopiero w godzinach wieczornych od zachodu nasunie się przedfrontowa linia zbieżności wiatru. Intensywność początkowo może być większa, ale bliżej późnego wieczora mają one słabnąć i zanikać. Konwekcja ustanie w pierwszej części nocy.

Prognozowany obszar burz w sobotę przez Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Prognozowany obszar IMGW-PIB z gwałtownymi burzami

Położenie opadów i burz poniżej

Najnowsze informacje pogodowe na

www.fanipogody.pl

Dodaj komentarz