UWAGA! IMGW ostrzega, gwałtowne burze dopiero powstaną nad Polską

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, które szczególnie groźne mają być w nocy ze środy na czwartek. Prawdopodobne są szkody wiatrowe, grad i liczne wyładowania atmosferyczne. Najsilniejsze burze są przewidywane w drugiej połowie nocy w południowej i wschodniej części naszego kraju.

Wiele wskazuje, że to właśnie na godziny nocne przypadnie bardzo duża aktywność burzowa. Po analizach wykonanych przez nas jesteśmy skłonni uwierzyć w scenariusz synoptyków z IMGW-PIB. Warunki prognozowane przez modele są groźne, natomiast dużą ostrożność powinni zachować mieszkańcy południowej i wschodniej części naszego kraju.

Sytuacja synoptyczna na 8.08.2019 r. godzina 00 UTC

Nocnym burzom mogą towarzyszyć opady o punktowej akumulacji od 15 mm do 50 mm, prawdopodobne porywy wiatru od 90 km/h do 110 km/h, co może prowadzić do rozległych szkód wiatrowych. Spodziewane jest także grad o średnicy od 2 cm do 4 cm, zwłaszcza z burz superkomórkowych.

W nocy przez nasz kraj przemieszczać będzie się pogłębiona zatoka niskiego ciśnienia, jaka związana ma być z niżem znad Morza Norweskiego. Dodatkowo spodziewany jest rozwój niewielkiego i szybko pogłębiającego się niżu, co wspomóc może rozwój silnych, punktowo powodujących straty burz.

Co więcej przed linią frontu chłodnego, wyraźnie na jej przedpolu, jeszcze w masie powietrza zwrotnikowego powstaną silne strefy zbieżności wiatru dolnego. Tuż za frontem napłynie dużo chłodniejsze powietrze polarnomorskie znad Oceanu Atlantyckiego.

Szczególnie groźne burze są oczekiwane w nocy na obszarze Polski częściowo centralnej, jak i też południowej oraz wschodniej. Zalegać ma w tej części naszego kraju jeszcze masa zwrotnikowa, która będzie nie tylko bardzo ciepła, wilgotna, ale także chwiejna, co jest niezbędne do powstawania burz.

Wiele wskazuje, że silna inicjacja głębokiej, wilgotnej konwekcji zajdzie w obrębie przesuwającego się na wschód pofalowanego frontu atmosferycznego. Miejscami chwiejność termodynamiczna jak na godziny nocne będzie bardzo wysoka, bo przekroczy nawet 1500 J/kg, co jest rzadkością w Polsce o tej porze doby.

Należy mieć jednak na uwadze, że chwiejny sektor powietrza pokryje się z istotnie wzmożonym przepływem mas powietrza w związku z obecnością rozwijającego się w osi mocno pogłębionej zatoki niżowej młodego niżu. Dlatego wskaźniki kinematyczne mają być istotnie podwyższone. Pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km wyniesie od 15 m/s do 20 m/s, poszczególne modele wskazują nawet na 25 m/s, co przy sporej chwiejności termodynamicznej i procesach wspomagających konwekcje niemal zawsze prowadzi do rozwoju silnych, gwałtownych burz.

Masa zwrotnikowa zalegająca na przedpolu frontu chłodnego ma być wilgotna, w pionowym słupie powietrza zawartość wody opadowej wyniesie od 35 mm do 45 mm. Dlatego burze mają być wydajne opadowo.

W takich warunkach należy spodziewać się gwałtownych, punktowo niszczących burz. Przybierać mogą one formę zarówno superkomórek burzowych, głównie typu wysokoopadowego, ale także struktur wielokomórkowych.

Niewykluczone, że na skutek istotnie wzmożonego przepływu mas powietrza utworzy się struktura wielokomórkowa z wbudowaną linią szkwału, ale niewykluczone są nawet segmenty bow echo, co może prowadzić do destrukcyjnych porywów wiatru, miejscami nawet na nieco większym obszarze i powyżej 100 km/h.

W strukturę takową mogą być wbudowane superkomórki burzowe, co zwiększy prawdopodobieństwo opadów gradu o średnicy od 2 cm do 4 cm i opadów do 50 mm.

W dzielnicach centralnych i północnych występować ma na ogół duża ilość chmur warstwowych, z jakich mają występować opady. Miejscami w strefy te wbudowaną mogą być Cumulonimbusy zdolne do generowania wyładowań atmosferycznych. Tutaj ryzyko groźnych burz ma być ograniczone, opady nie przekroczą na ogół 30 mm i wiatr do 80 km/h.

Lokalnie burzowa aura utrzyma się do godzin porannych w czwartek na wschodzie Polski, na co wskazują niektóre modele numeryczne. Również te o wysokiej rozdzielczości.

Prognozowany obszar burz na noc ze środy na czwartek przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Szczególnie groźnie ma być w pomarańczowym obszarze, zwłaszcza odznaczonym linią pomarańczową ciągłą.

Ze względu na prognozowane gwałtowne burze zalecamy śledzić bieżące dane radarowe, detektory wyładowań, jakie są dostępne poniżej

3 komentarze do “UWAGA! IMGW ostrzega, gwałtowne burze dopiero powstaną nad Polską”

  1. Taaa…

    Na zasadzie „nie znam się, ale wypowiem się” skomentowałem nagłówek powyższego artykułu. Teraz – podkreślam – teraz dopiero biorę się za czytanie treści.

    No jest coś adrenaliny, ale też dużo sceptycyzmu. Dobra, biorę się za czytanie.

Dodaj komentarz