W sobotę na ogół będzie pogodnie, lokalnie jednak mogą pojawić się burze

Dzisiaj Polska znajduje się w słabogradientowym obszarze lekko obniżonego ciśnienia. Z zachodu płynie chłodniejsze względem ostatnich dni powietrze polarno-morskie. Nad przeważającym obszarem kraju masa będzie sucha, nie wystąpią warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Jedynie nad wschodnimi dzielnicami powietrze będzie bardziej zasobne w wilgoć, tam nie można wykluczyć słabych opadów deszczu i burz o niskiej intensywności.

W sobotę termometry pokażą od 22°C na północnym-zachodzie Polski. Najcieplej będzie na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, temperatura wyniesie tam od 27°C do 28°C. W pasie dzielnic centralnych i wschodnich od 24°C do 26°C.

Prognoza temperatury dla Polski na godziny popołudniowe według modelu GFS


Możliwe słabe burze

Modele numeryczne sugerują pojawienie się słabej/umiarkowanej niestabilności powietrza. na obszarze wschodniej Polski. Zawartość wody w pionowej kolumnie będzie wyraźnie niższa względem ostatnich dni (TPW 23 mm do 32 mm). Warunki kinematyczne w związku ze słabym przepływem mas powietrza będą słabe. Przeważnie formować będą się pojedyncze, krótkotrwałe komórki opadowe. Niewykluczone kilka ośrodków pulsacyjnych generujących nieco silniejszy deszcz i drobny grad. Prawdopodobne są także słabo zorganizowane multikomórki burzowe

Podstawowym zagrożeniem będą silniejsze porywy wiatru do 75 km/h. Sprzyjać ma temu obecność suchych warstw powietrza m.in na wysokościach izobarycznych 700 hPa i 500 hPa. Pierwsze burze mogą zacząć formować się już przedpołudniem, a szczytowa aktywność konwekcja powinna zostać osiągnięta popołudniu, gdy niestabilność powietrza wraz z konwergencjami wiatru będzie najsilniejsza. Konwekcja zacznie tracić na intensywności pod wieczór.

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska prognoza na okres od 21.07.2018 r. do 22.07.2018 r. godzina 8 rano

Prognoza IMGW-PIB na sobotę. Najwyższe ryzyko burz w obszarze 1.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ