Wiosna nadejdzie z impetem. Nawet 16-17 stopni w prognozach. Możliwe wiosenne burze. Kiedy silne ocieplenie w Polsce?

Bardzo pozytywne są prognozy temperatury na nadchodzący czas. Wiosna coraz mocniej gości się w regionie. Widać to po temperaturach powietrza, a dokładniej po prognozach temperatury. We wpisie sprawdzimy, kiedy w Polsce zrobi się naprawdę ciepło. Przeanalizujemy również prognozę pogody dla Polski pod kątem innych parametrów pogodowych.

Wiosna w regionie. Czym będzie spowodowany silny wzrost temperatury?

Na wstępie prognozy sprawdźmy, dlaczego wiosna tak silnie rozgości się w naszym regionie. Poniżej mapa z sytuacją synoptyczną. Doskonale obrazuje to, dlaczego napływać zaczną do nas ciepłe i bardzo ciepłe masy powietrza.

Wiosna w regionie. Sytuacja synoptyczna
Wiosna w regionie. Sytuacja synoptyczna

Zacznijmy od wschodu Europy. Rozwinął się tutaj bardzo silny wyż. Masy powietrza wokół wyżu krążą na naszej półkuli zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To pierwszy czynnik, dlaczego w nasz region napływać zacznie ciepłe powietrze z południa. Drugą, jeszcze ważniejszą przyczyną silnego ocieplenia będzie niż, który w weekend znajdzie się w rejonie Francji. Powietrze wokół niżu krąży z ruchem odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. W związku z tym napływać do nas będzie bardzo ciepłe powietrze wprost z dzielnic południowych kraju. Wiosna nadciągnie z pełną parą już za kilkadziesiąt godzin. Spójrzmy na mapę rozkładu mas powietrza.

Wiosna rozpoczyna wędrówkę w nasz region
Wiosna nadciąga do Polski. Rozpoczyna się napływ ciepłych mas powietrza w region

Widzimy tu, że ciepłe, a jak na luty, bardzo ciepłe powietrze „wdziera się” w nasz region z południa. Jęzor ciepła dotrze aż na Białoruś i zachód Rosji. Mróz będzie ustępował i odsuwał się daleko na wschód i północ kontynentu.

Wiosna nadciąga do Polski. Prognozy temperatury na kolejne dni

Podczas gdy początek tygodnia przywitał nas przymrozkami, jego koniec przyniesie temperatury w dzień nawet na poziomie 15-16 stopni powyżej zera. Spójrzmy na prognozy temperatury.

Prognoza temperatury dla Polski. Wiosna coraz bliżej kraju

Okres do piątku upłynie nam jeszcze pod znakiem dodatnich, jednak nie bardzo wysokich temperatur. Ponieważ z każdą godziną napływ ciepłych mas powietrza z południa będzie się nasilał, już w weekend czeka nas wzrost temperatury. Jednak wiosna i wiosenne temperatury nie pojawią się w całym kraju. Zarówno w weekend, jak i w pierwszych dniach przyszłego tygodnia bardzo ciepło zrobi się w Polsce Wschodniej, a zwłaszcza na południowym wschodzie. Tutaj temperatury sięgać będą nawet 16-17 stopni Celsjusza. Podczas gdy wiosna rozgości się w pełni na wschodzie kraju, zachód dostawał będzie się pod wpływ nieco chłodniejszych mas powietrza.

Podczas gdy wiosna pojawi się na wschodzie. Niższe temperatury na zachodzie Polski
Wiosna na wschodzie. Nieco chłodniej na zachodzie

Powyżej mapa z prognozą temperatury na wtorek 27 lutego. Podczas gdy na wschodzie wiosna w pełni, na zachodzie temperatury mogą być nawet o 10 stopni niższe. To właśnie jest ten kontrast temperatury, o którym wspomniałem powyżej. Widzimy więc, że nadciągające ocieplenie nie potraktuje na równi mieszkańców wschodu i zachodu kraju. To ciekawa sytuacja, ponieważ najczęściej to mieszkańcy wschodu z lekką zazdrością spoglądają na mapy z prognozami temperatury dla zachodnich regionów Polski. Przeczytaj również: Atak zimy na północy. Czy zima jeszcze zagrozi Polsce?

Nie tylko wiosenne temperatury. Możliwe nawet burze

Do tej pory prognoza traktowała o nadejściu wiosny w odniesieniu do temperatury. Teraz spójrzmy na opady i wiatr ponieważ te zjawiska również występowały będą w Polsce w najbliższym czasie.

Burze możliwe w Polsce. Wiosna w pełni
Wiosna w Polsce. Możliwe nawet burze

Deszcz padał będzie w kraju praktycznie codziennie, jednak mi, jako „łowcy burz” cieplej na sercu zrobi się w weekend. To jeszcze nic pewnego, ale prawdopodobne jest, że w sobotę i niedzielę na wschodzie kraju dojdzie do rozwoju burz. Nie będą to pierwsze burze w tym roku, ale za to mogą to być już burze w ciepłych masach powietrza. Oczywiście do weekendu, znając naszą „burzową” zajawkę zdążymy napisać jeszcze dokładną prognozę gdzie i kiedy może zagrzmieć. Jednak widząc takie obrazki na mapach opadów, wiedzmy, że wiosna w Polsce jest już bliżej niż dalej.