Silna śnieżyca uderzy na północy. Spadnie ponad 40 cm. Będzie paraliż na drogach, zawieje i zamiecie śnieżne oraz mróz

Silna śnieżyca pojawi się na północy Europy. Natomiast nasz kraj znajdzie się poza zasięgiem mocno wychłodzonych mas powietrza. Koniec lutego zapowiada się z temperaturą powyżej normy wieloletniej i wilgotny. Zimowe warunki pogodowe w ostatnim miesiącu meteorologicznej zimy są obserwowane głównie na północy i wschodzie Europy.

Temperatura powietrza zanotowana na obszarze Starego Kontynentu i obszarach przyległych o godzinie 16:50 UTC, 21.02.2024 r.

mróz i śnieżyce poza Polską
Wiosenne temperatury w wielu krajach europejskich, mroźno na północy i wschodzie Europy

Silny atak zimy na północy Skandynawii

Zima występuje na początku trzeciej dekady lutego głównie na północy Europy oraz wschodzie Starego Kontynentu. Na obszarze Półwyspu Skandynawskiego w kolejnych dniach spadnie nawet 20-45 cm, a w obszarach górskich nawet powyżej 50-60 cm białego puchu. Dojdzie do istotnego pogorszenia warunków do jazdy, dodatkowo występować mają zawieje i zamiecie śnieżne. W wielu regionach może dojść do poważnych utrudnień komunikacyjnych, mogą występować opóźnienia na kolei i lotniskach komunikacyjnych. Niektóre loty zostaną przekierowane na inne lotniska komunikacyjne, jak i też mogą zostać niektóre odwołane.

Prognozowany zasięg śnieżycy 23 lutego 2023, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

groźna pogoda w Polsce
Groźna pogoda w Skandynawii. Wichury, opady marznące, śnieżyce i dynamiczna aura

Silna śnieżyca związana będzie w kolejnych dniach z przechodzeniem głębokiego atlantyckiego niżu z układem frontów atmosferycznych. Nieść będzie on nie tylko intensywne opady śniegu, ale także opady deszczu i przejściowo deszczu marznącego w ciepłym sektorze cyklonu z rodowodem atlantyckim. Na Morzu Północnym, w rejonie cieśnin duńskich oraz na obszarze południowej Skandynawii prognozujemy dodatkowo wichury, które przyniosą porywy wiatru przekraczające 130-150 km/h.

Prognozowany zasięg ataku zimy – 23 lutego 2024, 09 UTC według modelu ECMWF

silna śnieżyca w Skandynawii
Silna śnieżyca już w nocy z czwartku na piątek w Skandynawii, natomiast w Polsce wówczas ulewy

SIlne opady śniegu, zawieje i zamiecie śnieżne spowodują poważne utrudnienia komunikacyjne

Prognozy numeryczne sugerują, że początek silnego załamania pogody przypadnie na piątek. W zasięgu frontów atmosferycznych prognozowane są obfite opady. Szczególnie w rejonie Norwegii i Szwecji. Prognozowane jest natężenie opadów wielkoskalowych umiarkowane, okresowo silne, co może prowadzić do poważnych utrudnień komunikacyjnych. W ciągu 1-3 h przyrost pokrywy śnieżnej może w wielu miejscach przekraczać 5-10 cm.

Zobacz też: Wiosna nadejdzie z impetem. Nawet 16-17 stopni w prognozach. Możliwe wiosenne burze. Kiedy silne ocieplenie w Polsce?

Prognoza zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej na 23 lutego 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Silna śnieżyca w piątek w wielu regionach skandynawskich

Groźny atak zimy na północy Europy. Silna śnieżyca w piątek, potem kolejna w niedzielę na obszarze Finlandii

Ośrodek niżowy, który spowoduje silną śnieżycę, nasunie się z zachodu. Będzie to głęboki niż umiarkowanych szerokości geograficznych, w którym ciśnienie obniży się w okolice 960 hPa. Ośrodek niskiego ciśnienia z rejonu Morza Północnego przesunie się nad Półwysep Fennoskandzki. Obfite opady śniegu są prognozowane w wielu krajach skandynawskich. Silna śnieżyca dotrze nawet nad północne rejony Szwecji. Duża intensywność opadów śniegu może pogorszyć w istotny sposób warunki. Widzialność pozioma może być ograniczona poniżej 100-200 m, dodatkowo zawieje i zamiecie śnieżne utrudnią bezpieczne przemieszczanie się po ciągach komunikacyjnych nawet dla doświadczonych kierowców.

Silna śnieżyca w piątek, potem kolejna w niedzielę na obszarze Finlandii

Kolejna silna śnieżyca pod koniec weekendu nad Finlandią

Z prognoz wynika, że pod koniec tygodnia silne śnieżyce obejmować będą kolejne regiony Europy Północnej. Powodować będą je następne cyklony z systemami frontów atmosferycznych. Niż, który w sobotę przejdzie nad Polską z południa na północ, spowoduje obfite opady śniegu na obszarze Finlandii. Prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej przekraczający 10-20 cm w krótkim czasie, utrudniając warunki do jazdy.

Prognoza zasięgu kolejnej śnieżycy 25 lutego 2024, 00 UTC według modelu ECMWF dla Europy Północnej

silny atak zimy i groźna śnieżyca
Silny atak zimy w Finlandii pod koniec weekendu

Prognozowany zasięg śnieżycy oraz intensywność – 25 lutego 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla Europy Północnej

silny atak zimy w skandynawii
Silne opady śniegu w Skandynawii. Obfite opady w wielu krajach na północy Europy do końca tygodnia. Natomiast w Polsce będzie dalej wiosennie

Dużo śniegu na obszarze Skandynawii pod koniec lutego 2024 r. Silne śnieżyce widnieją w prognozach

Koniec lutego w Polsce zapowiada się z wysokimi temperaturami i częstymi opadami deszczu, co wynikać z dużej częstotliwości przechodzenia stref frontowych i ośrodków niżowych nad oraz w pobliżu Polski. Zimowe warunki pogodowe powinny utrzymać się głównie na północy i wschodzie Europy. Z prognoz modeli numerycznych wynika, że okresami w obszarach rozpogodzeń w tych regionach nocami oraz o świcie prognozowane są spadki temperatury w okolice -30°/-15°C. Prognozy stale monitorujemy i wkrótce podamy kolejne informacje.

Prognozowany zasięg i przyrost pokrywy śnieżnej w okresie od 21.02.2024 r. do 25.02.2024 r. według modelu francuskiego ARPEGE

silne śnieżyce w Skandynawii
Silne śnieżyce pod koniec lutego 2024 r. w Skandynawii, natomiast w Polsce wiosennie. Luty 2024 r. idzie na termiczny rekord w naszym kraju

Źródło: Fanipogody.pl