Silna śnieżyca pojawi się na północy Europy. Natomiast nasz kraj znajdzie się poza zasięgiem mocno wychłodzonych mas powietrza. Koniec lutego zapowiada się z temperaturą powyżej normy wieloletniej i wilgotny. Zimowe warunki pogodowe w ostatnim miesiącu meteorologicznej zimy są obserwowane głównie na północy i wschodzie Europy.
Temperatura powietrza zanotowana na obszarze Starego Kontynentu i obszarach przyległych o godzinie 16:50 UTC, 21.02.2024 r.
Silny atak zimy na północy Skandynawii
Zima występuje na początku trzeciej dekady lutego głównie na północy Europy oraz wschodzie Starego Kontynentu. Na obszarze Półwyspu Skandynawskiego w kolejnych dniach spadnie nawet 20-45 cm, a w obszarach górskich nawet powyżej 50-60 cm białego puchu. Dojdzie do istotnego pogorszenia warunków do jazdy, dodatkowo występować mają zawieje i zamiecie śnieżne. W wielu regionach może dojść do poważnych utrudnień komunikacyjnych, mogą występować opóźnienia na kolei i lotniskach komunikacyjnych. Niektóre loty zostaną przekierowane na inne lotniska komunikacyjne, jak i też mogą zostać niektóre odwołane.
Prognozowany zasięg śnieżycy 23 lutego 2023, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Silna śnieżyca związana będzie w kolejnych dniach z przechodzeniem głębokiego atlantyckiego niżu z układem frontów atmosferycznych. Nieść będzie on nie tylko intensywne opady śniegu, ale także opady deszczu i przejściowo deszczu marznącego w ciepłym sektorze cyklonu z rodowodem atlantyckim. Na Morzu Północnym, w rejonie cieśnin duńskich oraz na obszarze południowej Skandynawii prognozujemy dodatkowo wichury, które przyniosą porywy wiatru przekraczające 130-150 km/h.
Prognozowany zasięg ataku zimy – 23 lutego 2024, 09 UTC według modelu ECMWF
SIlne opady śniegu, zawieje i zamiecie śnieżne spowodują poważne utrudnienia komunikacyjne
Prognozy numeryczne sugerują, że początek silnego załamania pogody przypadnie na piątek. W zasięgu frontów atmosferycznych prognozowane są obfite opady. Szczególnie w rejonie Norwegii i Szwecji. Prognozowane jest natężenie opadów wielkoskalowych umiarkowane, okresowo silne, co może prowadzić do poważnych utrudnień komunikacyjnych. W ciągu 1-3 h przyrost pokrywy śnieżnej może w wielu miejscach przekraczać 5-10 cm.
Prognoza zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej na 23 lutego 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Groźny atak zimy na północy Europy. Silna śnieżyca w piątek, potem kolejna w niedzielę na obszarze Finlandii
Ośrodek niżowy, który spowoduje silną śnieżycę, nasunie się z zachodu. Będzie to głęboki niż umiarkowanych szerokości geograficznych, w którym ciśnienie obniży się w okolice 960 hPa. Ośrodek niskiego ciśnienia z rejonu Morza Północnego przesunie się nad Półwysep Fennoskandzki. Obfite opady śniegu są prognozowane w wielu krajach skandynawskich. Silna śnieżyca dotrze nawet nad północne rejony Szwecji. Duża intensywność opadów śniegu może pogorszyć w istotny sposób warunki. Widzialność pozioma może być ograniczona poniżej 100-200 m, dodatkowo zawieje i zamiecie śnieżne utrudnią bezpieczne przemieszczanie się po ciągach komunikacyjnych nawet dla doświadczonych kierowców.
Kolejna silna śnieżyca pod koniec weekendu nad Finlandią
Z prognoz wynika, że pod koniec tygodnia silne śnieżyce obejmować będą kolejne regiony Europy Północnej. Powodować będą je następne cyklony z systemami frontów atmosferycznych. Niż, który w sobotę przejdzie nad Polską z południa na północ, spowoduje obfite opady śniegu na obszarze Finlandii. Prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej przekraczający 10-20 cm w krótkim czasie, utrudniając warunki do jazdy.
Prognoza zasięgu kolejnej śnieżycy 25 lutego 2024, 00 UTC według modelu ECMWF dla Europy Północnej
Prognozowany zasięg śnieżycy oraz intensywność – 25 lutego 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla Europy Północnej
Dużo śniegu na obszarze Skandynawii pod koniec lutego 2024 r. Silne śnieżyce widnieją w prognozach
Koniec lutego w Polsce zapowiada się z wysokimi temperaturami i częstymi opadami deszczu, co wynikać z dużej częstotliwości przechodzenia stref frontowych i ośrodków niżowych nad oraz w pobliżu Polski. Zimowe warunki pogodowe powinny utrzymać się głównie na północy i wschodzie Europy. Z prognoz modeli numerycznych wynika, że okresami w obszarach rozpogodzeń w tych regionach nocami oraz o świcie prognozowane są spadki temperatury w okolice -30°/-15°C. Prognozy stale monitorujemy i wkrótce podamy kolejne informacje.
Prognozowany zasięg i przyrost pokrywy śnieżnej w okresie od 21.02.2024 r. do 25.02.2024 r. według modelu francuskiego ARPEGE
Źródło: Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC