Uwaga! Pierwszy raz tym w roku możliwe 30 °C i pył znad Sahary oraz burze w Polsce

Ocieplenie staje się faktem. W wyższych partiach troposfery przepływ uległ już zmianie na południowy. Tylko w warstwie przyziemnej jest południowo-wschodni. Szczególnie ciepło zapowiada się w czwartek, a zwłaszcza piątek. Dopiero pod wieczór pojutrze, bądź w pierwszej nocy od zachodu zacznie wkraczać front chłodny. W sobotę ciepła masa zalegać ma do pierwszej części dnia na wschodzie i północnym-wschodzie Polski.

Zmianie cyrkulacji, która postępuje zawdzięczamy rozkładowi pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Na wschodzie Starego Kontynentu utrzymuje się rozległy wyż, natomiast na zachodzie wielocentryczny niż. Pomiędzy tymi dwoma układami barycznymi formuje się korytarz do napływu bardzo ciepłej masy powietrza z południa Starego Kontynentu, rejonów Morza Śródziemnego i Afryki Północnej, można uznać, że będzie to powietrze zwrotnikowe.

Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać na skutek dalszej rozbudowy w kierunku wschodnim rozległej zatoki niżowej związanej z wieloośrodkowym niżem ulokowanym w rejonie Wysp Brytyjskich.

Wraz z adwekcją bardzo ciepłej masy z południa do Polski dotrą duże ilości pyłów znad Sahary. Szczególnie widoczny będzie on najprawdopodobniej w czwartek i piątek przy silnej adwekcji coraz cieplejszego powietrza.

Sytuacja synoptyczna na dzień 24.04.2019 r. godzina 12 UTC

Przepływ w środkowych warstwach troposfery jest już z południa, natomiast w nieco niższych warstwach troposfery występuje jeszcze z południowego wschodu. Poniżej trajektoria wsteczna mas na dzień 25.04.2019 r. godzina 06 UTC dla Warszawy.

Szczególnie duża koncentracja pyłu znad Sahary w piątek

Wygląda na to, że w piątek nad Polską wystąpi największa koncentracja pyłu znad Sahary. Objawi się wyraźnym zmętnieniem, inny kolor nieba niż zwykle może być w czasie wschodów i zachodów Słońca. Warto wtedy śledzić niebo. Pył ten też może osadzać się na karoseriach, szybach samochodów i parapetach.

Prognozowana koncentracja pyłu znad Sahary w dniu 26.04.2019 r. godzina 12 UTC

Prognoza temperatury na dzień 25.04.2019 r. model ECMWF na godzinę 16 czasu lokalnego


Prognozowana temperatura powietrza na dzień 25.04.2019 r. godzina 18 czasu lokalnego, model ECMWF


Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

W piątek nawet 30 stopni

Szczególnie w przeddzień weekendu odczuwalna będzie silna adwekcja powietrza pochodzenia zwrotnikowego z południa Starego Kontynentu. W województwie dolnośląskim, ale także na Opolszczyźnie i Wielkopolsce oraz Ziemi Lubuskiej na termometrach w cieniu może być nawet 30 stopni. Dopiero pod wieczór, bądź w pierwszej części nocy z piątku na sobotę do zachodniej połowy kraju dotrą burze, które miejscami mogą być gwałtowne.

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Prognozowana temperatura powietrza na 2 m na piątek, model ECMWF o godzinie 17 czasu lokalnego

Wygląda na to, że ciepła masa powietrza pozostanie do pierwszej części dnia w sobotę, zwłaszcza we wschodniej części kraju. Front atmosferyczny według prognoz wyraźnie zwolni i podzieli kraj w pogodzie. Lokalnie możliwe będą burze, zwłaszcza na przedfrontowej konwergencji wiatru i obrębie frontu chłodnego. Więcej informacji o spodziewanym obszarze burz podamy wkrótce.

Sytuacja synoptyczna na dzień 27.04.2019 r. godzina 12 UTC