Zawirowanie w pogodzie pod koniec roku. Będzie siarczysty mróz w Polsce, ale nie na długo. Zdarzą się spadki temperatury poniżej -20°C w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń. Następnie w drugiej połowie przyszłego tygodnia duże ocieplenie. Na zachodzie i w centrum oraz na południu termometry pokażą dwucyfrowe dodatnie wartości w ostatnich dniach 2021 roku.
Zawirowanie w pogodzie. Najpierw tęgi mróz nocami, potem dwucyfrowe dodatnie wartości
Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 25.12.2201 do 31.12.2021 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020. Widzimy, że okres od 25.12.2021 do 27.12.2021 będzie szczególnie zimny w naszej części Europy. Odchylenie temperatury, mając na uwadze najnowszy okres referencyjny sięgnie nawet 7°C/9°C, a nocami wartości będą niższe o 10°C/17°C od normy wieloletniej. Stopniowe ocieplenie zacznie postępować w przyszłym tygodniu, kiedy to arktyczny chłód zacznie ustępować cieplejszej masie powietrza z południowego-zachodu i zachodu Starego Kontynentu. Kulminacyjna fala ocieplenia powinna nadejść w drugiej połowie ostatniego tygodnia bieżącego roku, co bardzo dobrze widzimy na rycinie poniżej.
Poniżej mamy mapę zanotowanej najniższej temperatury godzinowej w nocy z 24/25 grudnia 2021 na oficjalnych stacjach IMGW. Widzimy wyraźnie, że dwucyfrowy mróz pojawił się m.in na Pomorzu Zachodnim, Wielkopolsce, ale także miejscami na Kujawach, Ziemi Łódzkiej i Mazowszu. Najcieplej było wzdłuż polskiego morza oraz na południu kraju. Na tym drugim obszarze nocne spadki temperatury ograniczało zachmurzenie chmurami warstwowymi.
Temperatura godzinowa i najniższe wartości w nocy z piątku na sobotę w Polsce. Dane pomiarowe IMGW-PIB, wizualizacja J. Lewandowski, meteoprognoza.pl
Zanotowana najniższa temperatura przy gruncie na wybranych stacjach IMGW-PIB w nocy z 24/25 grudnia 2021 w Polsce
Zawirowanie w pogodzie. Płynie do nas zimne powietrze z Arktyki
Jeśli spojrzymy na poniższą grafikę, to możemy zobaczyć jaką drogę pokonało powietrze w ciągu minionych 7 dni zanim dotarło do Warszawy. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa. Z dalekiej północy, a dokładniej z Arktyki płynie do nas szerokim strumieniem bardzo zimne powietrze pochodzenia arktycznego.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 25.12.2021, 00 UTC dla miasta Warszawa
Prognozy numeryczne wskazują, że szczególnie chłodna będzie noc z 25/26 grudnia, ale także z 26/27 grudnia. Potem stopniowo zacznie się ocieplać, ale mroźne powietrze najdłużej utrzyma się we wschodniej połowie kraju. Odwilż pojawi się już we wtorek na zachodzie i południowym-zachodzie Polski. W środę natomiast obejmie przeważający obszar Polski. Najpóźniej ciepłe powietrze dotrze do wschodnich dzielnic.
Najbliższej nocy silnym spadkom temperatury niewątpliwie sprzyjać będą rozpogodzenia, długa grudniowa noc, zaleganie w wielu miejscach pokrywy śnieżnej, jak i też słaby wiatr oraz adwekcja mroźnego powietrza z dalekiej północy. Największe spadki temperatury wystąpią miejscami na Pomorzu Zachodnim, Wielkopolsce, Ziemi Łódzkiej oraz na Ziemi Świętokrzyskiej, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu. Silny mróz da się we znaki także na Górnym Śląsku oraz w Małopolsce. W wielu miejscach z powodu niewielkiej prędkości wiatru, osiadania powietrzu w wyżu i rozwinięcia się silnej inwersji radiacyjnej po zachodzie słońca, możliwe jest wystąpienie smogu.
Prognozowana temperatura nad ranem, 26.12.2021 w Polsce według kanadyjskiego modelu GEM
Bardzo zimna jak na trzecią dekadę grudnia okazać może się również noc z niedzieli na poniedziałek, gdy mróz dwucyfrowy obejmie przeważający obszar Polski.
Silna odwilż pod koniec roku
Coraz więcej wskazuje, że w ostatnich dniach mijającego roku do Polski wkroczy silna odwilż. Wtedy to też termometry w zachodniej części Polski mogą pokazać nawet 12°C/13°C. Redukcji ulegnie zasięg oraz grubość pokrywy śnieżnej. Powrócą szarobure krajobrazy.
Prognozowana maksymalna temperatura na 30.12.2021, 06 UTC według GFS
Orientacyjna prognoza na 31.12.2021, 12 UTC według modelu ECMWF
Wyliczana temperatura maksymalna na 31.12.2021, 18 UTC według GFS
Mroźne powietrze zacznie odsuwać się z Polski wraz z początkiem przyszłego tygodnia
Wiązki modelu GFS jasno sygnalizują, że wraz z początkiem przyszłego tygodnia obserwować będziemy ocieplenie. Prognozy są dość stabilne. Ocieplenie zacznie postępować od zachodu, południowego-zachodu i jest nieuniknione. Najpóźniej dotrze do wschodniej części kraju i ma być nieco mniej odczuwalne.
Prognoza wiązek modelu GFS dla Poznania, wysokość izobaryczna 850 hPa (1500 m.n.p.g), co pozwala nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, które docierać będą w okresie od 25.12.2021 r. do 1.01.2022 r.
Wstępna prognoza na okres 25.12.2021 r. do 1.01.2022 r. według modelu GFS dla wysokości 2 m.n.p.g dla Poznania. Prawdopodobieństwo przekroczenia w zachodniej części kraju 10°C jest duże, a niektóre prognozy operacyjne na przyszły czwartek i piątek prognozują nawet 11°C/12°C. Nie można jednak wykluczyć, że skala adwekcji ciepłego powietrza okaże się większa od zakładanej i finalnie wzrosty temperatury będą większe o 1-3°C od prognozowanych.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC