Złe prognozy dla Polski pod kątem opadów. Ujemna anomalia opadów w ostatnich dniach września 2023 r. i w pierwszych dniach października. Wrzesień zapisze się jako miesiąc suchy, lecz ekstremalnie ciepły, gdyż jest najcieplejszy od ponad 100 lat w naszym kraju. Więcej padało w tym miesiącu na południu i południowym – wschodzie. Należy uwzględnić, że z każdym jednak kolejnym tygodniem średnie dobowe wartości mają być coraz częściej charakterystyczne dla jesieni termicznej, ale przeważnie temperatury będą powyżej normy klimatycznej. Dodatkowo oprócz coraz częstszych mgieł, zamgleń i chmur niskich, pojawiać mogą się przymrozki nie tylko przygruntowe, ale także na standardowej wysokości pomiarów 2 metrów nad poziomem gruntu podczas coraz dłuższych nocy.
Temperatura nadzwyczaj wysoka jak na początek jesieni. Wrzesień 2023 r. najcieplejszy od ponad 100 lat
Przełom miesięcy również okazuje się rekordowo ciepły, gdyż średnia anomalia temperatury oscylować ma w okolicach 7-9°C powyżej normy klimatycznej. Przeważać ma pogoda wyżowa, dlatego przeważnie padać ma mniej, niż zazwyczaj o tej porze względem lat ubiegłych. Będzie więc wyraźny deficyt opadów. Swobodny pochód atlantyckich cyklonów z zatokami i frontami atmosferycznymi jest blokowany w głąb Starego Kontynentu, zatem przed nami jeszcze kilka dni ze stabilną pogodą, która ulegnie pogorszeniu na koniec miesiąca i temperatury runą w dół.
Prognozowane orientacyjnie maksymalne wartości temperatury na okres od 26.09.2023 r. do 5.10.2023 r. według modelu GFS dla Polski

Prognozowana średnia anomalia temperatury według modelu klimatycznego CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych, uwzględniając okres bazowy 26.09.2023 r. do 3.10.2023 r.

Silna blokada wyżowa nad Europą. Złe dlatego prognozy opadów
Obecnie jesteśmy w zasięgu rozległego i silnego wyżu Rosi, w którym dominują wyraźne ruchy osiadające. Warto jednak dodać, że w ostatnich dniach jest to zgniły wyż, który zawiera w sobie dużą ilość wilgoci. Brak prądów wznoszących sprzyja tworzeniu się niskich chmur warstwowych, brak pionowych ruchów powietrza, jak i też słaby wiatr oraz dłuższe noce i krótszy dzień z nasłonecznieniem, sprzyjają formowaniu się niskich, podinwersyjnych chmur stratus i mgieł radiacyjnych, jak i też zamgleń.
Końcówka minionego tygodnia przyniosła złe warunki pogodowe na południu, południowym – wschodzie i wschodzie, gdzie zalegało przeważnie zachmurzenie frontowe, występowały ulewy, a gdzieniegdzie także pojedyncze burze, lecz intensywność i zasięg zjawisk burzowych okazał się znacznie mniejszy niż w minionych tygodniach.
Zgniły wyż Rosi
Centrum antycyklonu, który od Wolnego Instytutu Meteorologicznego z Berlina, otrzymał imię Rosi, odsuwa się w rejon Rosji. Ciśnienie w centrum wyżu wynosi około 1030-1032 hPa, utrudniając w wyraźny sposób ruch cyklonów w głąb Europy. Przynosi po kilku dniowym okresie niestabilnej pogody stabilizacje, lecz w jego zasięgu często formują się chmury warstwowe stratus i mgły oraz zamglenia. W kolejnych dniach podinwersyjnych chmur niskich będzie mniej, lecz mogą się zdarzać. Częstsze okażą się mgły radiacyjne, jakie wynikać będą z intensywnego wypromieniowania ciepła z gruntu po zachodzie słońca i osiągnięcia temperatury punktu rosy. Pozwoli to na skraplanie pary wodnej i tworzenie się mgieł o stosunkowo niewielkiej rozciągłości pionowej. Szczególnie o złotej godzinie będą prezentować się niezwykle malowniczo, tak jak np. na fotografii poniżej.

Mgła radiacyjna rozpraszająca się kilka godzin po wschodzie słońca w półroczu chłodnym

Prognoza anomalii opadów na okres od 26.09.2023 r. do 3.10.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Ujemna anomalia opadów i temperatura powyżej normy klimatycznej. Temperatury spadną na przełomie miesięcy i nadejdzie jesień termiczna
Z powyższej mapy wynika, że na przeważającym obszarze Europy sumy opadowe na przełomie września i października będą poniżej normy wieloletniej. Głównie na Wyspach Brytyjskich, części Skandynawii, padać ma częściej z uwagi na przechodzenie częstsze przechodzenie cyklonów z rodowodem atlantyckim i stref frontowych.
Przynajmniej do najbliższego piątku, czyli 29 września 2023 r. będziemy mogli korzystać ze stabilnych warunków pogodowych w naszych szerokościach geograficznych. Warto więc ten czas wykorzystać na piesze wędrówki, prace porządkowe i budowlane, gdyż aura będzie temu sprzyjać. Najnowsze dostępne prognozy numeryczne pokazują, że dynamika w troposferze wzrośnie w okolicach 29-30 września 2023 r. Wtedy to przez kraj przejdzie aktywna zatoka niżowa i strefa frontu atmosferycznego z opadami i punktowymi burzowymi. Na bardziej precyzyjne prognozy będziemy musieli poczekać i mamy zamiar o tym informować w kolejnych dniach. Największe opady powinny zdarzyć się na południu, częściowo centrum i wschodzie, ale i tak przeważnie mają być poniżej normy klimatycznej.
Prognozowane orientacyjnie sumy opadowe i obszar do 2 października 2023 r. według modelu ECMWF HRES dla Polski

Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC