Polska pozostaje na skraju głębokiego niżu o imieniu “ZEETJE”, którego ośrodek znad Finlandii przemieści się nad Białoruś. Z północy napływać będzie chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Początkowo ciśnienie atmosferyczne spadło, a w dzień szybko rosnąć. W ciągu dnia prognozowane jest w Polsce zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami będą występować przelotne opady śniegu. Wiatr będzie dość silny, w całym kraju porywisty, w porywach miejscami do 70 km/godz.; na wybrzeżu wschodnim i na Mazurach wiatr będzie okresami silny i bardzo silny (od 35 do 50 km/godz.), w porywach do 90 km/godz., a w rejonie Półwyspu Helskiego – do 95 km/godz. (wysoko w górach porywy wiatru – do 110 km/godz.; w górach i lokalnie na wschodzie Polski – możliwe zawieje i zamiecie śnieżne) – informuje IMGW-PIB.

Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 500 hPa (5,5 km n.p.g) przez model GFS w środę.


Pomiędzy dolną a środkową troposferą występuje stromy gradient temperatury, co powoduje rozwój licznych chmur Cumulonimbus, przynoszących przeważnie opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

Na północy kraju obserwuje się silny “efekt morza”. Powietrze arktyczne spłynęło nad cieplejsze wody Bałtyku, co spowodowało wystąpienie dużego gradientu temperatury, co skutkuje występowaniem niestabilności i rozwojem licznych chmur Cumulonimbus. Wody Morza Bałtyckiego mają w okolicach 6°C. Natomiast już na poziomie izobarycznym 850 hPa, czyli 1500 m n.p.g występuje temperatura na poziomie -13°C/-12°C. Natomiast na 500 hPa, 5,5 km n.p.g -33°C/-31°C. Zatem pomiędzy ciepłymi wodami Bałtyku a środkową troposferą gradient temperatury sięga blisko 40°C.

Tak niską temperaturę wyliczaną przez modele numeryczne potwierdzają dzienne wyniki sondowania atmosfery w dwóch z trzech ośrodków aerologicznych w Polsce, których operatorem jest IMGW-PIB.

Wyniki dziennego sondowania atmosfery za pomocą oprogramowania Sounding Decoder 2014 dla Legionowa k. Warszawy


Wyniki sondowania atmosfery z dnia 2 stycznia 2019 r. ze stacji aerologicznej w Łebie
Mapa synoptyczna IMGW-PIB na dzień 2 stycznia 2019 r. godzina 00 UTC. Polska była już w strumieniu powietrza arktycznego, morskiego. Pomiędzy silnym wyżem z centrum nad Wyspami Brytyjskimi a niżem z rejonu Finlandii.

Dane radarowe IMGW-PIB, produkt CMAX.

Dane z polskiej sieci teledetekcji radarowej POLRAD ukazujące opady konwekcyjne. Na dużą uwagę zasługuje silny efekt morza na północy kraju. Tworzące się chmury Cumulonimbus wkraczają nad ląd, przynosząc opady śniegu. Duże sumy opadów spodziewane są również na południu Polski. W górach i obszarach podgórskich obserwujemy wpływ orografii na intensyfikację opadów śniegu.

Położenie opadów tu.

Arkadiusz Wójtowicz

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.