Antycyklon Jasper zmieni pogodę. Najpierw możliwe kolejne burze, potem nadejdą przymrozki i mróz poniżej -10°C do Polski

Antycyklon Jasper zacznie zmieniać warunki pogodowe. Najpierw możliwe we wtorek kolejne burze na południowym wschodzie, potem nadejdą częste przymrozki i w górach całodobowy mróz.

Antycyklon zmieni warunki pogodowe w Polsce

Zapowiadaliśmy, że w nowym tygodniu obserwować będziemy postępujące ochłodzenie w naszej części Europy. Ubiegłej doby zaznaczył się duży kontrast temperatury pomiędzy południem a północą naszego kraju. Znaleźliśmy się na granicy dwóch zróżnicowanych termicznie mas powietrza.

Temperatura maksymalna w ciągu minionych 24 godzin na obszarze Polski. Dane: ogimet.com

wysoka temperatura powietrza w kraju
Wysoka temperatura ubiegłej doby w Polsce

Temperatura maksymalna w Polsce i krajach przyległych według danych ze stacji zgodnych WMO

duży kontrast nad Polską
Duży kontrast termiczny ubiegłej doby w Polsce. Antycyklon umacniał się nad Skandynawią

Sytuacja baryczna na 5.03.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Antycyklon umacnia się nad Skandynawią i przyniesie pogodne dni i noce

Mróz dwucyfrowy możliwy nocami dzięki napływowi chłodniejszej masy z północnego wschodu

W najbliższych dniach nad Polska coraz szerszym strumieniem zacznie płynąć powietrze polarno kontynentalne z północnego wschodu. Już ubiegłej doby zaczęło zaznaczać się w wielu regionach naszego kraju, ale najchłodniejszy strumień tej masy z domieszką arktycznego napłynie w kolejnych dniach. W obszarach rozpogodzeń i przejaśnień, uwzględniając pomiary przy gruncie będzie potencjał do spadków temperatury w okolice -12°C/-5°C. Rozwój wegetacji w minionych tygodniach zaczął postępować, co wynikało z wysokiej średniej dobowej temperatury powietrza i rzadkich oraz ograniczonych obszarowo przymrozków. Poczynione mogą być w najbliższych dniach szkody w rolnictwie i sadownictwie. Sprawcą dużego ochłodzenia w kolejnych dniach będzie antycyklon o imieniu Jasper, które swoje centrum ma nad północną Skandynawią, łącząc się z wyżem kontynentalnym znad Rosji

Prognozowana temperatura powietrza na 7 marca 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

antycyklon i radykalna zmiana pogody
Wyżowa pogoda w Polsce. Antycyklon znad Skandynawii sprowadzi chłód

Wyż baryczny zmieni pogodę i opady oraz burze ustąpią

Od kilku dni zaczynamy obserwować umacnianie się antycyklonu Jasper znad Skandynawii. Połączy się on w najbliższych dniach z wyżem znad Federacji Rosyjskiej. W takiej sytuacji kierowany będzie chłodniejszy i suchszy strumień powietrza polarno kontynentalnego z domieszką arktycznego z północnego wschodu. Rozległy wyż będzie kształtował pogodę zwłaszcza w okolicach 6-10 marca 2024 r.

Prognozowany potencjał do spadków temperatury na 7 marca 2024, 06 UTC według modelu GEM dla Polski

antycyklon zmieni radykalnie pogodę w Polsce
Antycyklon przyniesie rozpogodzenia i mróz nocami

Wyż baryczny spowoduje nie tylko wzrost ciśnienia atmosferycznego, ale także zanik opadów atmosferycznych i burz na kilka dni. Noce i poranki okażą się zimne oraz z powszechnymi spadkami temperatury poniżej zera, co wynikać ma z występowania rozpogodzeń i dogodnych warunków do radiacyjnego wypromieniowania ciepła w zasięgu chłodniejszego strumienia powietrza.

Prognozowana temperatura powietrza na 9 marca 2024, 06 UTC według modelu GEM dla Polski

mróz w Polsce
Antycyklon zmieni pogodę, prognozowany powszechny mróz i przymrozki nocami w wielu regionach

Więcej rozpogodzeń w kolejnych dniach i dogodne warunki do nocnej radiacji ciepła z gruntu

Coraz powszechniejsze staną się chwile z dłuższymi rozpogodzeniami i przejaśnieniami w drugiej części mijającego tygodnia. W czwartek czeka nas najwyższe ciśnienie atmosferyczne, gdyż barometry wyskalowane do poziomu morza pokażą nawet 1032-1030 hPa i następnie zacznie spadać.

Zobacz też: Tęgi mróz blisko Polski. Temperatury poniżej -20 stopni na wschodzie Europy. Spadnie śnieg

Przez kilka nocy i poranków z rzędu czekają nas powszechne spadki temperatury poniżej zera. Tak niskie temperatury przy rozpoczynającej się od kilku tygodni wegetacji roślin może poczynić poważne szkody w rolnictwie i sadownictwie oraz ogrodach.

Mróz może wyrządzi spore szkody, antycyklon znad Skandynawii zmieni pogodę w Polsce

Z prognoz numerycznych wynika, że w obszarach rozpogodzeń i dłuższych przejaśnień, możliwe będą spadki temperatury w okolice -11/-5°C, mając na uwadze nie tylko pomiary prowadzone na wysokości 2 m w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych, ale także zmierzone wartości przy gruncie na wysokości 5 cm.

Prawdopodobnie to nie ostatnie większe spadki temperatury na początku meteorologicznej wiosny. Niewykluczone, że w kolejnych tygodniach zaznaczą się również akcenty zimowe na nizinach i wyżynach. W okolicach 13-15 marca 2024 r. widać kolejne powszechne spadki temperatury poniżej zera. Niewykluczone, że w drugiej dekadzie marca dojdzie nawet do krótkotrwałego zabielenia krajobrazów na nizinach i wyżynach, ale do połowy marca nie widać szans na nastanie zimy termicznej w Polsce. Temperatury będą jednak bliżej normy wieloletniej.

Źrodło: Fanipogody.pl, ogimet, dwd.de, wxcharts.com, weatheronline.pl