Atak zimy pojawi się w krajach alpejskich. Pogoda zaskoczy w kwietniu, przynosząc intensywne opady zimowe i mróz.
Silne śnieżyce w kolejnych tygodniach
Pierwsza połowa kwietnia zapowiada się w Polsce z ekstremalnie wysoką anomalią temperatury. Nie zanosi się również na nadejście większego zimowego ochłodzenia. Jednak w krajach alpejskich znów dopada śniegu i warunki staną się trudne.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 9 kwietnia 2024, 12 UTC w krajach alpejskich
W najbliższych dniach na obszarze krajów alpejskich spadnie nawet 10-50 cm białego puchu. Największego przyrostu pokrywy śnieżnej spodziewamy się w okresie od 9-11 kwietnia 2024 r. Na skutek silnego i późnego ataku zimy pojawią się poważne utrudnienia komunikacyjne. Jeszcze niejednokrotnie silne śnieżyce wystąpią w tym regionie europejskim w czasie mijającego miesiąca.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 9 kwietnia 2024, 18 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla krajow alpejskich
Ostatnie tygodnie przynoszą częste ataki zimy na obszarze krajów alpejskich. Od drugiej połowy lutego 2024 r. wyjątkowo często przez ten obszar Starego Kontynentu przechodzą silne śnieżyce, które powodują poważne utrudnienia komunikacyjne, wzrost zagrożenia lawinowego w Alpach. Także koniec marca zaskakiwał intensywnością opadów pochodzenia zimowego. W pierwszej dekadzie kwietnia stały się one dużo rzadsze, ale nie oznacza to, że zima nie powiedziała ostatniego słowa w pierwszych tygodniach kalendarzowej wiosny.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie oraz rodzaj i natężenie opadów atmosferycznych na 10 kwietnia 2024, 03 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Śnieżyce w krajach alpejskich. Atak zimy będzie gwałtowny
Poważny atak zimy prognozowany jest zwłaszcza na przełomie 1 i 2 dekady kwietnia w krajach alpejskich. Z prognoz numerycznych wynika, że płytki ośrodek niskiego ciśnienia wraz z chłodnym frontem atmosferycznym spowoduje obfite opady śniegu. Na styku mas powietrza pojawią się więc intensywne opady śniegu, co ma mieć związek z adwekcją chłodniejszej masy powietrza z północnego zachodu i przejściem opadów w mokry i ciężki śnieg.
Prognozowany atak zimy na 10 kwietnia 2024, 06 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla krajów alpejskich
Największych opadów śniegu spodziewamy się we francuskiej części Alp, ale także miejscami w północno zachodniej części Włoch, sięgając przez południe, południowy wschód Szwajcarii, ale także miejscami po południowo zachodnią część Austrii i północne rejony Włoch. Prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej na tym obszarze w wysokości 10-50 cm, ale w najwyższych partiach Alp atak zimy przyniesie nawet 60-80 cm białego puchu.
Zobacz też: Upał blisko Polski, ale jeszcze bez 30 stopni w tym sezonie na obszarze Polski
Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w okresie od 9.04.2024, 00Z do 13.04.2024 r. 06 UTC według modelu ARPEGE dla krajów alpejskich
Nie będą to ostatnie śnieżyce w tym sezonie. Głębsze ochłodzenie widnieje w drugiej połowie kwietnia 2024 r.
Silne opady śniegu połączone będą także z porywistym wiatrem, prowadząc do wystąpienia zawiei i zamieci śnieżnych, powodując nie tylko pogorszenie warunków do jazdy, ale także ograniczenie widzialności poziomej okresami do około 100-300 m. Dojść może także do poważnych utrudnień komunikacyjnych.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 17 kwietnia 2024, 00UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla krajów alpejskich
Prawdopodobnie nie będzie to ostatni w tym sezonie wiosennym atak zimy na obszarze krajów alpejskich. Z prognoz numerycznych wynika, że kolejna silna śnieżyca w tym regionie Starego Kontynentu może pojawić się w okolicach 2 połowy kwietnia 2024 r. Silne ochłodzenie sprowadzi nie tylko niskie temperatury w tej rejon Europy, ale także najprawdopodobniej obfite opady śniegu. Ochłodzenie w tym czasie powinno być także odczuwalne w Polsce.
Prognozowana temperatura powietrza na 11 kwietnia 2024 r, 03 UTC według modelu ECMWF
Akcenty zimowe mogą więc zdarzać się w kolejnych tygodniach na obszarze Starego Kontynentu, prowadząc do poważnych utrudnień komunikacyjnych i przerw w dostawach prądu. Wkrótce podamy kolejne informacje o pogodzie w Europie oraz na Świecie.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC