Atak zimy będzie ustępował. Największa śnieżyca na południowym-wschodzie. Wystąpi mróz w Polsce

Atak zimy w Polsce zacznie stopniowo ustępować w nocy z soboty na niedzielę. Największa śnieżyca jeszcze na południowym-wschodzie. Wystąpi mróz w Polsce

Atak zimy w Polsce na początku kwietnia 2022

Atak zimy w pierwszych dniach kwietnia stał się faktem. Silne załamanie pogody przyniósł śródziemnomorski niż przemieszczający się znad basenu Morza Śródziemnego, dalej nad Bałkany i Ukrainę. Jego chmury przykryły naszą część Europy. Obserwowaliśmy wielkoskalowe opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a na południowym-wschodzie najdłużej opady deszczu. Największe opady zimowe zaobserwowaliśmy w centralnej, wschodniej i częściowo południowej połowie kraju. W nocy z soboty na niedzielę opady mają powoli wycofywać się na południowy-wschód. Najdłużej utrzymają się na Podkarpaciu do niedzielnego poranka. Zasadniczo jesteśmy w rozległym polu niżowym z licznymi ośrodkami niżowymi na południu i południowym-wschodzie Europy.

Prognoza temperatury dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g), co pozwala nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, które zalegają nad Polską

Pole niżowe kształtowało dziś na ogół warunki pogodowe. Było odpowiedzialne za atak zimy

Dzisiaj aurę podobna do wczorajszej kształtować będą ośrodki niżowe ulokowane nad południowa i południowo wschodnią Europą. Jednak od zachodu na krótko wkraczać będzie klin wyżu znad Atlantyku i Wysp Brytyjskich. Tymczasem nad południowo wschodnią połową kraju panowało pełne zachmurzenie, przez chmury pofalowanego frontu, związanego ze wspomnianymi wyżej niżami, z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu.

W niedzielę, w związku z rozbudową od zachodu klina wyżowego wzrastać będzie ciśnienie, możliwe większe przejaśnienia i rozpogodzenia, na ogół będzie bez opadów. Będzie to jednak chwilowa poprawa pogody.

Górna zatoka niżowa przyniosła zmianę w pogodzie

Za „wiosenny atak zimy” odpowiedzialne są zmiany zachodzące w środkowej troposferze, w której zachodzą decydujące o pogodzie procesy atmosferyczne. Szczególnie w środkowej troposferze, na wysokości 500 hPa (5500 m.n.p.g). Od wielu dni zalega nad kontynentem południkowo rozciągnięta od Półwyspu Skandynawskiego po Morze Śródziemne zatoka w polu geopotencjału. Występuje duży termiczny między napływającym z północny powietrzem pochodzenia arktycznego a ciepłym napływającym z południa powietrzem znad Morza Śródziemnego i Bałkanów. Spowodowało to uformowanie się frontu z obserwowanymi i prognozowanymi przez nas opadami. Jest to widoczne również na mapach temperatury na wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g). Przyszły tydzień przyniesie zmianę rodzaju cyrkulacji atmosferycznej na zachodnią. Wzrosną temperatury, pojawią się opady w całym kraju, będzie także silny wiatr. Niewykluczone są również lokalne burze.

Prognoza bezwzględnej topografii barycznej na 3.04.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych

Atak zimy będzie ustępował. Największa śnieżyca na południowym-wschodzie. Wystąpi mróz w Polsce.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie w południowo-wschodniej połowie kraju zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami i opady śniegu, stopniowo od północnego zachodu zanikające. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na południowym wschodzie o 5 cm do 10 cm. Atak zimy będzie słabnąć. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od -6°C na północnym wschodzie do -1°C na krańcach południowo-wschodnich i północno-zachodnich; nad morzem od -1°C do 1°C, w obszarach podgórskich lokalnie spadek temperatury do -8°C. Gdzieniegdzie, w obszarze występowania opadów mokrego śniegu, na drogach i chodnikach ślisko. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami porywisty, północny i północno-zachodni. W Beskidzie Śląskim porywy wiatru do 60 km/h, dlatego powodować może to zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognozowana temperatura na 3.04.2022, 05Z według modelu ICON

POŁOŻENIE OPADÓW NAD POLSKĄ