Atak zimy w Polsce. Silny mróz do -15°C i kolejne śnieżyce. Wiemy kiedy zmiana pogody

Za nami silny weekendowy atak zimy w znacznej części Polski. W tym artykule sprawdzimy ile jeszcze zostanie z nami zima i o czeka nas w pogodzie w kolejnych dniach grudnia. Zapraszam do lektury.

Atak zimy w Polsce. Silny mróz w najbliższych godzinach

Po przejściu w weekend aktywnego niżu blisko Polski, dostaliśmy się pod wpływ wyżu. Nie jest to ośrodek bardzo silny, jednak wystarczy by nocami w kraju pojawiały się rozległe rozpogodzenia. To pomaga zjawisku radiacji, czyli szybkiej ucieczce ciepła nocami z dolnych partii troposfery. To oznacza, że podczas godzin nocnych mróz w Polsce jest naprawdę silny.

Silny mróz w Polsce. Po śnieżycach atak zimy objawia się spadkami temperatury
Atak zimy w Polsce. Silny mróz

Powyżej zestawienie dziesięciu miejsc w Polsce z najniższymi temperaturami powietrza ostatniej doby. Widzimy, że atak zimy po silnej, weekendowej śnieżycy przeszedł do ofensywy niskimi temperaturami powietrza. Ostatniej nocy temperatury spadły poniżej -16 stopniu w Raciborzu, Zamościu, czy Jeleniej Górze. Widzimy więc, że silne spadki temperatury dotyczą miejsc położonych odległych miejscach kraju. W naszym rodzimym Lublinie, stacja w Radawcu odnotowała mróz na poziomie -14 stopni Celsjusza. Kolejne dni i noce przyniosą dalsze spadki temperatury powietrza.

Bieżący atak zimy przyniesie kolejny silny mróz nocami
Atak zimy przyniesie kolejne silne spadki temperatury

Bardzo chłodna będzie noc z wtorku na środę. Temperatury na nizinach spadną znów w okolice -15 stopni Celsjusza. Najsilniejszych spadków temperatury spodziewamy się na południu kraju. Jednak dwucyfrowy mróz możliwy będzie również lokalnie na wschodzie Polski. Ujemne temperatury powietrza przez całą dobę zostaną z nami do końca tygodnia. Później czeka nas ocieplenie, jednak o tym w ostatniej części wpisu. Przeczytaj również: Silne wichury, ulewy i śnieżyce. Dynamiczna pogoda w kolejnych dniach w Europie

Atak zimy przyniesie jeszcze opady śniegu w tym tygodniu

Przed nami kolejne opady śniegu, choć nie będą one tak intensywne jak w weekend. Podczas gdy ostatni aktywny niż przyniósł lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej nawet o 30 cm, najbliższe opady już tak intensywne nie będą. Spójrzmy na animację prognoz opadów na najbliższy czas dla Polski.

Atak zimy w tym tygodniu nie będzie już tak silny jak w weekend

Widzimy, że opady śniegu pojawią się nad Polską już w najbliższą środę. Przez kraj przemieszczał będzie się front okluzji. Nie będzie to front bardzo aktywny, przez co nie spodziewamy się również intensywnych opadów. Atak zimy w środku tygodnia raczej nam nie grozi. Opady śniegu nadejdą jeszcze do kraju w weekend. Jednak bliżej początku kolejnego tygodnia temperatury w kraju zaczną rosnąć, a opady śniegu przechodzić będą w śnieg z deszczem i w końcu od zachodu w sam deszcz.

Czy odwilż w Polsce jest już pewna?

Od kilku dnia w prognozach pogody dla Polski widać odwilż i ocieplenie. Czy prognozy te są już pewne? Oczywiście, w prognozach pogodowych, tym bardziej na przełomie jesieni i zimy nic nie jest do końca pewne na okres prawie tygodnia w przód. Jednak na chwilę obecną modele pogodowe są zgodne.

Od weekendu w Polsce zrobi się cieplej
Ocieplenie w Polsce od weekendu

Powyżej prognoza temperatury na poniedziałek 11 grudnia. Na krańcach zachodnich kraju wartości temperatury przekroczyć mogą nawet 10 stopni Celsjusza. Odwilż widać zarówno na amerykańskim modelu GFS, jak i europejskich ECMWF, czy ICON. Dodatnie temperatury zaczną pojawiać się już w niedzielę, a odwilż potrwa przez cały następny tydzień. Na zachodzie po śniegu prawdopodobnie nie pozostanie ślad. Na wschodzie i południu pokrywa śnieżna zdoła prawdopodobnie się utrzymać, lecz zostanie znacznie zredukowana.

Podsumowując, silny atak zimy, jaki uderzył w Polskę w ubiegły weekend dostarczył bardzo duże ilości śniegu na południu i wschodzie kraju. Do końca tygodnia czekają nas niskie, lokalnie bardzo niskie temperatury powietrza oraz kolejne opady śniegu (choć już nie tak intensywne). W weekend opady śniegu od zachodu zaczną zmieniać się w opady deszczu. Przyszły tydzień przyniesie nam odwilż, która wydaje się już niemal pewna.