Koniec mrozu i śniegu w Polsce? Najnowsze prognozy pogody nie pozostawiają złudzeń. Będzie odwilż do 10°C. Wiemy kiedy nadejdzie

Koniec mrozu i śniegu w Polsce sygnalizują modele numeryczne. Coraz więcej wskazuje, że w drugiej dekadzie grudnia nadejdzie odwilż do całej Polski. Znamy dokładną datę rozpoczęcia silnego ocieplenia.

Bardzo zimna pierwsza dekada grudnia. Kolejne tygodnie zaczną odrabiać termiczne straty w Polsce

Pierwsza dekada grudnia zapisze się jako bardzo zimna. od 1.12.2023 r. do 3.12.2023 r. średnia obszarowa anomalia temperatury wyniosła -3.7°C. Są regiony np. na zachodzie, gdzie temperatura jest niższa o nawet ponad 7°C z lat 1991-2020 r. Najcieplej jest na wybrzeżu, gdzie anomalia wynosi około -1.5°C. Do 10 grudnia 2023 r. średnie odchylenie od normy klimatycznej wyniesie w okolicach -3°C. Kolejne tygodnie zaczną odrabiać termiczne straty.

Anomalia temperatury powietrza za okres od 1.12.2023 r. do 3.12.2023 r. według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej w Polsce, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

niska temperatura
Duża ujemna anomalia temperatury

Anomalia temperatury powietrza do 3 grudnia 2023 r., mając na uwadze okres bazowy 1991-2020 r.

silny mróz
Zimny początek miesiąca. Dane: IMGW-PIB

Duże spadki temperatury. Mróz był siarczysty przy gruncie

Miniona noc znów okazała się mroźna. Na przeważającym obszarze Polski wystąpił dwucyfrowy mróz. Szczególnie zimno było na południu, centrum, częściowo północy naszego kraju. Najniższe wartości zostały odnotowane we wschodniej połowie naszego kraju. Najchłodniejszymi stacjami synoptycznymi IMGW okazały się następujące lokalizacje: Lublin – Radawiec, Zamość, Włodawa.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w Polsce

silny mróz w Polsce
Poniżej -20 stopni nad pokrywą śnieżną na wschodzie ubiegłej nocy. Źródło: CMM IMGW

Temperatura minimalna w klatkach meteorologicznych IMGW-PIB w nocy z 4.12.2023 r. / 5.12.2023 r. w Polsce

duży mróz
Duży mróz ubiegłej nocy. Źródło: IMGW-PIB

Grubość pokrywy śnieżnej, 5 grudnia 2023 r. na stacjach synoptycznych w Polsce

silna odwilż
Silne śnieżyce spowodowały duży przyrost pokrywy śnieżnej poza górami. Źródło: CMM IMGW

Grubość pokrywy śnieżnej – 5 grudnia 2023 o godzinie 7:00 czasu urzędowego w Polsce

mróz w Polsce
Dużo śniegu w górach. Źródło: CMM IMGW

Grubość pokrywy śnieżnej – 5 grudnia 2023 r. o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce

Mróz zacznie wychodzić z Polski. Dane: CMM IMGW-PIB

Wskazujemy już od dłuższego czasu, że odwilż obejmie przeważający obszar Polski w drugiej dekadzie grudnia i na nizinach oraz wyżynach rozpocznie się proces topnienia pokrywy śnieżnej. Początkowo zdarzać mogą się opady marznące i zjawisko oblodzenia mokrych powierzchni. W okolicach 10 grudnia 2023 r. znaczny obszar naszego kraju znajdzie się w znacznie cieplejszej, lecz wilgotnej masie pochodzenia polarnomorskiego, jaka spowoduje silną odwilż. Mróz całodobowy zacznie ustępować z krańców wschodnich i pokrywa śnieżna zacznie znikać w oczach.

Prognoza wstępna temperatury na wysokości 2 m. 11 grudnia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Mróz ustąpi z Polski, napłyną łagodne masy z zachodu, południowego – zachodu

Silna odwilż już zmierza do Polski. Mróz całodobowy zostanie odsunięty za wschodnią granicę

Odwilż będzie możliwa z uwagi na prognozowaną odbudowę strefowej cyrkulacji atmosfery, czyli potocznie mówiąc cyrkulacji atlantyckiej. Ośrodki niżowe z rodowodem atlantyckim po swojej wschodniej stronie będą prowadzić znacznie cieplejsze, lecz wilgotne masy z zachodu, południowego – zachodu. Strefy frontowe pojawią się nad Polską, przynosząc nie tylko ocieplenie, ale także opady atmosferyczne, które coraz częściej zaczną przybierać formę ciepłą. Przejściowo i miejscami w momencie odsuwania arktycznego chłodu, pojawiać będą się niebezpieczne opady marznące powodujące gołoledź. Wyż znad Federacji Rosyjskiej osłabnie, co pozwoli na odbudowę cyrkulacji atlantyckiej do wielu krajów europejskich, jak i też do Polski, powodując ocieplenie najbardziej odczuwalne w pasie dzielnic zachodniej, natomiast najmniej wschodnich.

Zobacz też: Wichury z wiatrem ponad 130 km/h.

Prognoza indeksu według GFS NAO wskazuje na odbudowę cyrkulacji strefowej w kolejnych tygodniach

silna odwilż w Polsce
Odwilż sięgnie Polski, dzięki odbudowie cyrkulacji strefowej atmosfery

Prognozowana wstępna temperatura na wysokości 2 metrów, 13 grudnia 2023, 12 UTC według ECMWF

odwilż w Polsce i opuści nas mróz
Silna odwilż w Polsce. Zacznie się topnienie pokrywy śnieżnej

Niskie temperatury z częstym występowaniem całodobowego mrozu na przeważającym obszarze Polski utrzymają się do około 9 grudnia 2023 r. Początkowo nowe będą mroźne, szczególnie we wschodniej i południowej części kraju, ale za dnia temperatura będzie przechodzić na wartości dodatnie. Możliwe są w tym okresie opady śniegu o niewielkim natężeniu. Od około 10-11 grudnia 2023 r. widzimy napływ cieplejszych mas pochodzenia polarnego. Mroźne powietrze zacznie być odsuwane za naszą wschodnią granice państwową.

Prognozowana wstępnie temperatura maksymalna na 11 grudnia 2023, 00 UTC według modelu GFS dla Polski

silna odwilż spowoduje ustąpienie mrozu
Silna odwilż zwłaszcza na zachodzie, słabsza na wschodzie

Silna odwilż w kraju nieunikniona

Prawdopodobieństwo sprawdzenia się takiego trendu w pogodzie jest wysokie, gdyż od dłuższego czasu taki scenariusz przedstawiaj wiodące modele numeryczne z Europy, jak i też Ameryki Północnej. Pod pewnym znakiem zapytania pozostaje jeszcze długość prognozowanej odwilży, gdyż przejściowe spływy chłodu są możliwe w okolicach drugiej połowy miesiąca. Jednak najchłodniejsza część miesiąca przypadnie na pierwszą dekadę grudnia. Najnowsze prognozy ECMWF sugerują kolejne tygodnie z wartości powyżej normy klimatycznej. Dlatego grudzień 2023 r. może zapisać się conajmniej w normie wieloletniej.

Prognozowana orientacyjnie temperatura maksymalna od 5.12.2023 r. do 14.12.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

mróz ustąpi z Polski
Mróz ustąpi. Będzie nawet 10 stopni. Źródło: CMM IMGW

Istotne zmiany w pogodzie zapoczątkuje odbudowa strefowej cyrkulacji atmosfery, dlatego temperatura ma szanse sięgnąć 10°C i więcej w zachodniej części kraju już na początku drugiej dekady grudnia. Od zachodu rozpocznie się proces redukcji pokrywy śnieżnej, której najwięcej zalega na południu, południowym – wschodzie i wschodzie i częściowo centrum. Najdłużej pokrywa śnieżna poza górami utrzyma się w regionach wschodnich, południowo – wschodnich.

Silna odwilż nadejdzie do Polski

Prognozowana orientacyjnie średnia dobowa temperatura od 5.12.2023 r. do 14.12.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

mróz wyjdzie z Polski. Widać powrót termicznego przedzimia
Termiczna zima wycofa się z Polski, nadejdzie przedzimie na przeważający obszar kraju

W kolejnych dniach będziemy doprecyzowywać prognozy zapowiadanej odwilży, gdyż kolejne prognozy wiązkowe i operacyjne wprowadzają istotne korekty, jeśli chodzi o skale i długość adwekcji cieplejszych mas powietrza z zachodu, południowego – zachodu. Już wkrótce poinformujemy Was, czy wyższe od średniej wieloletniej temperatury pozostaną z nami na dłużej, gdyż prognozy ulegają nieustannym zmianom.

Prognozowana maksymalna temperatura od 5.12.2023 r. do 14.12.2023 r. według GFS dla Polski

silna odwilż i ocieplenie w Polsce. Mróz opuści kraj
Silna odwilż i ustąpienie mrozu również również w prognozach GFS. Źródło: CMM IMGW

Fanipogody.pl