Brytyjska i amerykańska pogoda na zimę 2020/21 dla Polski. Śnieg, burze i wiatr

Pogoda na zimę 2020/21 dla Polski. Sprawdź, jakie warunki pogodowe mogą panować w okresie od grudnia do lutego.

Zeszła zima była jedną z najcieplejszych w historii Europy Wschodniej, z nielicznymi spływami chłodu z Arktyki i burzami śnieżnymi. W szczególności Moskwa miała średnio 8 stopni (14,4 F) powyżej normy od grudnia do lutego.

Oczekuje się, że ta zima nie będzie taka sama jak w zeszłym roku, ale nie będzie też mocno się różnić. Będzie cieplej niż zwykle.

To samo można powiedzieć o większości regionu, w tym Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi i części Ukrainy oraz o Polsce.

W całym sezonie zimowym średnie temperatury mogą być nieco wyższe od normalnych, ale jedna duża różnica w porównaniu z zeszłym rokiem polega na tym, że w regionie będą okresowo występować zimne okresy, a wraz z wtargnięciem zimnego powietrza spodziewane jest pojawienie się śniegu.

„Nawet jeśli w wielu lokalizacjach pojawią się cieplejsze okresy, to, będzie zwiększone zagrożenie zimowymi wichurami i lokalnymi burzami” – powiedział Roys.

W zeszłym roku brytyjska służba meteo precyzyjnie określiła trend na miesiące zimowe 2019/2020, wskazując na bardzo ciepłą zimę w naszej części Europy. Sprawdźmy zatem, co prognozują w tym roku Brytyjczycy na zimę 2020/21 z MetOffice.

Globalny rozkład anomalii ciśnienia oraz anomalii geopotencjału 500 hPa (jest to średnia realizacja wiązek modelu sezonowego).

Prawdopodobnie w rejonie Azorów ciśnienie atmosferyczne będzie wyższe niż zwykle. Natomiast w rejonie Islandii ma być niższe niż zazwyczaj. Wskazuje to na dodatnie NAO w miesiącach zimowych. Dlatego ponownie jak w zeszłym roku duży wpływ na pogodę mogą mieć atlantyckie niże z frontami, przynosząc wyższe temperatury niż zwykle w miesiącach zimowych. Częściej padać ma deszcz, a rzadziej śnieg na nizinach. Nie można wykluczyć lokalnych burz. Zwłaszcza adwekcyjnych i frontowych w specyficznych sytuacjach synoptycznych.

MetOffice wskazuje, że w naszej części Europy temperatura może być wyższa od normy wieloletniej. Prawdopodobieństwo wynosi aż 70%, natomiast na temperaturę w pobliżu normy zaledwie 10-25%. Szansa na wartości poniżej normy w miesiącach zimowych nie przekracza 10% według brytyjskiej służby meteo.

Pomimo prognozowanego dużego prawdopodobieństwa występowania wysokich temperatur. Należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia okresów chłodnych, które nie powinny był długie. Niektóre modele sugerują, że jeden z miesięcy będzie z temperatura poniżej normy, natomiast pozostałe powyżej normy wieloletniej.

Niewykluczone, że przy wysokich temperaturach na nizinach zimowe warunki panować będą w wyższych partiach gór i śniegu może być więcej względem lat ubiegłych. Prawdopodobnie tegoroczna zima nie powinna być tak rekordowo ciepła jak ubiegła, ale śniegu będzie mniej niż w latach ubiegłych. To efekt ocieplającego się klimatu.