Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze uderzą w woj. lubelskie. Wielki grad, niszczący wiatr, a nawet lokalne tornada. Gdzie jest burza 1.08.2021?

Pogoda. Burza superkomórkowa

Burze. W pierwszy dzień sierpnia Polska znajdzie się pod wpływem niżu znad Skandynawii. Przez południową część kraju przebiegać ma strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Co ważna na froncie polarnym dojdzie do zafalowania i utworzenia się płytkiego, szybko pogłębiającego niżu. Praktycznie cała Polska będzie w dużo chłodniejszym powietrzu polarnym morskim. Aczkolwiek na wschodzie, południowym wschodzie zalegać będzie jeszcze gorące i niestabilne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Termometry wskażą dziś przeważnie od 27°C do 29°C. 

Sytuacja synoptyczna, 1.08.2021, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Burze superkomórkowe, następnie możliwy MCS z bow echo

Modele numeryczne sygnalizują dziś rozwój gwałtownych zjawisk burzowych. Aktywne burze możliwe są już w drugiej części dnia. Aczkolwiek szczyt aktywności burzowej spodziewany jest na godziny późno popołudniowe i wieczorne. 

Głównym zagrożeniem ze strony niedzielnych burz będą silne, konwekcyjne porywy wiatru powyżej 100-120 km/h, które miejscami spowodują szkody. Z najsilniejszych burz posiadających mezocyklon wysoce prawdopodobne są opady gradu o średnicy do 4-8 cm. W pierwszej fazie konwekcji, gdy pojawią się izolowane burze superkomórkowe. Co więcej z uwagi na dużą zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza prognozowane są opady burzowe do 30-60 mm, dlatego nie można wykluczyć podtopień. Możliwe jest utworzenie się 1-2 przypadków mezocyklonicznych trąb powietrznych. Szczególnie z burz posiadających mezocyklon. Wiele wskazuje, że najbardziej rozbudowane w pionie chmury kłębiasto deszczowe Cumulonimbus cechować mają się wysoką aktywnością elektryczną. 

Prognoza burz (IMGW-PIB)

burze, 1 sierpnia 2021

Prognozy wskazują, że pierwsze burze prawdopodobne są dziś nad regionem około godziny 14. Następnie w dojrzałej fazie nad Polską będziemy mieć prawdopodobnie do czynienia z mezoskalowym układem konwekcyjnym z wbudowaną linią szkwału i superkomórkami. 

Szczególnie niebezpieczne warunki atmosferyczne na wschodzie kraju są spodziewane szczególnie późnym popołudniem i wieczorem. Nie można całkowicie wykluczyć pojawienia się sygnatury bow echo, która wskazywać może na szczególnie duże prawdopodobieństwo wystąpienia silnych, miejscami niszczących porywów wiatru na swojej trasie o charakterze konwekcyjnym.

Prognoza Krzysztofa Piaseckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na niedzielę i noc z niedzieli na poniedziałek

burze według lowcyburz.pl

Groźna pogoda powinna utrzymać się przez cały wieczór i pierwszą część nocy z niedzieli na poniedziałek.

Zjawisk burzowych spodziewamy się w niedzielę w całym regionie. Najpierw mogą pojawić się na południu i zachodzie regionu. Jednak z biegiem godzin grzmieć może okresami w całym województwie lubelskim.

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnego załamania pogody ocenia się na 90%.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz