Burze możliwe są we wtorek na obszarze Polski. Opady w komórkach konwekcyjnych sięgnąć mogą do 15 mm, lokalnie spadnie również grad. We wtorek największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk burzowych będzie na północnym-wschodzie.
Burze we wtorek możliwe zwłaszcza na północnym-wschodzie Polski
Zatoka niżowa wraz z chłodnym frontem atmosferycznym opuściła wczoraj naszą granicę państwową. Nad Białorusią i krajami bałtyckimi znajduje się dziś niż baryczny. Za frontem przejściowo spłynęło do Polski znacznie chłodniejsza masa, lecz uchwiejniacą się biegiem dnia masa powietrza z północnego-zachodu o cechach polarno-morskich. Od zachodu rozbudował się klin wyżowy związany z wyżem DAVID znad Europy Zachodniej.
Sytuacja synoptyczna na 14.06.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych
Konwekcja okaże się mniej intensywna niż poniedziałkowa w Polsce
Z biegiem godzin na północnym-wschodzie naszego kraju dojdzie do rozwoju konwekcji. Na ogół objawiać będzie się ona na tym obszarze przelotnymi opadami deszczu. Niektóre z chmur konwekcyjnych mogą wypiętrzyć się na tyle wysoko, że wygenerują wyładowania atmosferyczne. Burze okażą się na ogół krótkotrwałe i niezbyt intensywne. Z uwagi jednak na stosunkowo nisko położoną izotermę zero, zdarzyć mogą się opady gradu. Jego średnica nie będzie jednak duża. Największe ryzyko burz będzie na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Energia dostępna drogą konwekcyjną na tym obszarze sięgnie 300-400 J/kg. Niski poziom kondensacji, duża akumulacja wilgoci w dolnej troposferze może sprzyjać tworzeniu się lejków kondensacyjnych, a nawet w pełni wykształconych, lecz krótkotrwałych trąb powietrznych niezwiązanych z mezocyklonem. Pierwsze burze powstać mogą już przed południem, aczkolwiek to właśnie po południu osiągnięta zostanie szczytowa aktywność burzowa.
Prognoza burzowa na wtorek (IMGW-PIB)
Opady do 5-15 mm, lokalnie drobny grad z najsilniejszych burz
W napływającej masie, dojdzie do wystąpienia stromego pionowego gradientu temperatury, który skutkować ma wystąpieniem niestabilności. Opady w zasięgu lokalnych komórek konwekcyjnych sięgnąć mogą do 5-15 mm. Będzie to główne zjawisko towarzyszące wtorkowym burzom. Największe prawdopodobieństwo na wyładowania atmosferyczne będzie w godzinach po południowych. Początkowo chmury kłębiaste przybiorą formę izolowanych ośrodków konwekcyjnych, które następnie połaczą się w formacje wielokomórkowe. Mogą być to nawet pasma w postaci liniowej. Na czele formacji konwekcyjnych, prędkość wiatru sięgnąć może 60 km/h. Nieco bardziej nasilony przepływ mas powietrza nie będzie sprzyjał istotnej akumulacji opadów. Burze nie będą też tak groźne jak poniedziałkowe. Obfite opady drobnego gradu z najsilniejszych burz są możliwe, lecz nie powinny wyrządzić dużych szkód.
Prognoza burzowa na wtorek i noc z wtorku na środę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC