Burze o dużym natężeniu możliwe w niedzielę na obszarze Polski. Grad nawet 4 cm, ulewne opady powodujące podtopienia i wiatr do 100 km/h. Gdzie jest burza 15.08.2021?

Burze. W niedzielę nasza część w dalszym ciągu znajdować będzie się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Nadal zalega w Polsce sucha i przetransformowana masa powietrza polarnomorskiego. Tylko na południu i wschodzie kraju charakteryzować ma się większą zawartością pary wodnej. Na południu od pierwszej części dnia pojawiają się przelotne opady deszczu oraz burze, które mogą być miejscami gwałtowne. Podczas nadchodzącej nocy od południowego zachodu przemieszczać się będzie front ciepły wraz z zatoką niżową. Rozwiną się kolejne komórki burzowe, tym razem z uniesionego trybu konwekcji, dlatego nie powinny być tak intensywne jak w ciągu dnia.

Burze. Silne zjawiska konwekcyjne w niedzielę nad Polską

Dziś szczególnie groźne burze możliwe są na południu, południowym-wschodzie i wschodzie kraju. Pierwsze ośrodki burzowe o znacznym natężeniu już rozwinęły się na południu kraju. Nad Polską jednak obserwuje się szybki rozwój chmur kłębiastych w pasie od centrum po południe kraju. Przesuwają się one na wschód i w kolejnych godzinach przyniosą burze. Niedzielne warunki w troposferze okażą się korzystne do rozwoju superkomórek burzowych, miejscami klastrów wielokomórkowych.

Poniższe zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym, wykonane przez satelitę geostacjonarnego. Dostrzegamy intensywny rozwój konwekcji na południu, częściowo centrum Polski. Cała strefa przesuwa się na wschód. W kolejnych godzinach szczególnie gwałtowne burze wystąpią na południu, centrum i wschodzie Polski.

Prognoza burz na niedzielę i noc z niedzieli na poniedziałek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze, niedziela w Polsce

Niewykluczone są konwekcyjne porywy wiatru do 80-100 km/h. Gdzieniegdzie opady gradu o średnicy do 3-5 cm. Szczególnie dużego z burz superkomórkowych. Najgroźniejszych burz spodziewamy się pomiędzy 13 a 20. Potem stopniowo aktywność burzowa zacznie maleć.

W nocy z niedzieli na poniedziałek przez Polskę wędrować ma zatoka wraz z frontem ciepłym. Prognozowane są korzystne warunki do rozwoju burz z uniesionego trybu konwekcji, nawet do formy układu wielokomórkowego. Istnieje prawdopodobieństwo lokalnych burz superkomórkowych. Podczas burz głównym zagrożeniem okażą się opady do 20-40 mm, miejscami wiatr do 75 km/h oraz wysoka aktywność elektryczna.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ

AKTUALNA TEMPERATURA