Burze możliwe na północy Polski. Sztorm na Morzu Bałtyckim. Wiatr nawet 90 km/h. Gdzie jest burza 18.08.2021?

Burze w środę spodziewane na północy kraju. Dodatkowo z uwagi na duży gradient baryczny sztorm na Morzu Bałtyckim. Powieje powyżej 85 km/h.

Zjawiska burzowe możliwe dziś na północy

Dziś nasza część Europy znajduje się na skraju niżu znad środkowej Szwecji. Z zachodu, północnego-zachodu napływać ma chłodna i wilgotna masa polarno morska. Modele numeryczne sugerują, że chmury burzowe powstać powinny głównie na północnym-zachodzie. Szczególnie w strefie brzegowej. Na tym obszarze masa charakteryzować ma się niewielką niestabilnością powietrza. Nie przekraczającą 400 J/kg – 500 J/kg. Wspomaganie na skalę synoptyczną zapewnić może bliskość niżu znad Szwecji, skutkując również nasileniem poziomego przepływu mas powietrza. Burze najbardziej prawdopodobne są na środkowym i wschodnim Wybrzeżu. Ponadto nad południowym Bałtykiem znajdzie się linia zbieżności wiatru.

Sytuacja synoptyczna, 18.08.2021, 12 UTC

Silny wiatr może być związany nie tylko z dużym gradientem barycznym po południowej stronie ośrodka niżowego, ale także adwekcji chłodniejszej i wilgotnej masy powietrza. W warunkach spływu chłodniejszego powietrza, najwięcej burz pojawi się w drugiej części dnia, gdy po dziennym nagrzaniu energia dostępna drogą konwekcyjną okaże się największa. Stromy gradient temperatury panować ma pomiędzy powierzchnią ciepłego, wygrzanego po lecie morza, a środkową troposferą, skutkując wystąpieniem znacznej niestabilności. Niektóre z ośrodków burzowych wkraczać będą znad tego akwenu wprost nad północną część kraju. W czasie wystąpienia dzisiejszych burz, akumulacja opadów sięgnie do 10-20 mm. Nie będzie więc zatem duża z uwagi na znaczną prędkość przemieszczania i stosunkowo niewielką zawartość wody opadowej w masie polarnomorskiej.

Prognoza burz na środę (IMGW-PIB)

burze, 18.08.2021

Duży gradient baryczny po południowej stronie niżu

Burze możliwe będą na środkowym i wschodnim wybrzeżu podczas nadchodzącej nocy. Najbliższej nocy Polska znajdzie się w zasięgu niżu znad Zatoki Botnickiej, w chłodnej masie powietrza polarnego. Zjawiskom burzowym mogą towarzyszyć porywy wiatru do 80 km/h, opady deszczu do 20 mm. Miejscami zjawiska burzowe utrzymają się przez całą noc ze środy na czwartek.

Kolejne dni przyniosą stopniową stabilizacje pogody i zmniejszający się gradient baryczny. Na początku trzeciej dekady sierpnia nad Polską znajdzie się wędrowny wyż, przynosząc uspokojenie w pogodzie. Szerzej o trendzie w pogodzie do końca sierpnia 2021 pomówimy w dzisiejszym wpisie, analizując wyniki modelów europejskich oraz amerykańskich.

Prognoza burz na noc (IMGW-PIB)

burze 18 sierpnia 2021

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ