Burze okażą się gwałtowne na obszarze Polski. Niewykluczone w kolejnych godzinach superkomórki burzowe.
Gwałtowne burze przechodzą dziś nad Polską
W środę pogodę w Polsce kształtowana jest przez wieloośrodkowy ośrodek niżowy znad Europy Północnej o imieniu Ronson. Główny wpływ na aurę w kraju ma wtórny ośrodek niskiego ciśnienia znad południowej Skandynawii. Przez Polskę przechodzić ma dziś układ frontów atmosferycznych. Początkowo znajdziemy się w tzw. ciepłym wycinku niżu, ale od zachodu, północnego zachodu nacierać zaczął front atmosferyczny o charakterze chłodnym, który poprzedzony jest dolno-troposferyczną linią zbieżności wiatru. W ciepłym sektorze niżu znajduje się gorąca, wilgotna i chwiejna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego z południowego zachodu Europy. Dlatego występują burze, które lokalnie mają gwałtowny charakter.
Wyładowania atmosferyczne, 12 lipca 2023 – zarejestrowane w ciągu minionych 16 godzin na obszarze Polski
Groźne burze przechodzą dziś nad Polską. Lokalnie występują superkomórki burzowe, które powodują szkody. Do godzin wczesno nocnych utrzyma się miejscami zwiększona aktywność burzowa, potem zjawiska zaczną słabnąć i zanikać.
Jutro pogoda w Polsce kształtowana ma być przez skraj rozległego ośrodka niżowego znad północnej części Europy. Wraz ze strefą pofalowanego frontu chłodnego na południu i wschodzie. Dodatkowo z zachodu napływać będzie znacznie chłodniejsza masa powietrza polarno – morskiego o równowadze chwiejnej. Prognozowane są silne burze szczególnie na południu i południowym wschodzie.
Obserwowana jest dziś przewaga zachmurzenie umiarkowanego i dużego z opadami deszczu i burzami. Gdzieniegdzie również z gradem. Panuje typowa niżowa pogoda. Jedynie bez opadów na krańcach północno-wschodnich. Występuje miejscami akumulacja opadów w burzach od 10 mm do 30 mm. W najcieplejszy momencie dnia od około 29°C na zachodzie do 30°C/31°C w centrum i na wschodzie. Niższe wartości morzem i w rejonach podgórskich Karpat od 22°C do 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, południowy i zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 80 km/h. W Karpatach i w Sudetach porywy wiatru do około 70-90 km/h.
Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym wraz z wyładowaniami atmosferycznymi
Burze nad Polską, 12 lipca 2023 r.
Około godziny w środę 17 burze występują w trzech strefach: od Nowego Dworu Gdańskiego, po rejon Torunia i Poznań, na krańcach południowo-zachodnich (m.in. w rejonie Jeleniej Góry, Bolkowa, Świdnicy i Złotoryi) lokalnie na południowym wschodzie (między Tarnowem a Rzeszowem, w rejonie Bychawy koło Lublina). Najaktywniejsze burze są w dwóch pierwszych strefach, gdzie miejscami zjawiska im towarzyszące są silne – w tym porywy do 80 km/h, opady przejściowo o silnym natężeniu do około 10 mm/10 min. Punktowo, głównie na południowym zachodzie i Żuławach Wiślanych, występują opady gradu. Burze te przemieszczają się w kierunku wschodnim. W najbliższym czasie natężenie burz będzie się utrzymywać na zbliżonym poziomie, a więc miejscami należy się spodziewać silnych porywów wiatru, przejściowo ulewnego deszczu, a punktowo też opadów gradu – informuje Burza-Alert-MGW-PIB
Groźna pogoda jedynie początkowo w Polsce
Podczas nadchodzącej nocy prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na zachodzie kraju. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu, natomiast na wschodzie i południu miejscami burze, gdzieniegdzie z gradem. Możliwa wysokość opadów w burzach do 20 mm. W najchłodniejszej części nocy od 13°C na Pomorzu, około 14°C,16°C na przeważającym obszarze do 19°C na południowym wschodzie. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, nad morzem i w czasie burz porywisty, zachodni i północno-zachodni. Porywy wiatru w burzach do 60-80 km/h. Jednak szczególnie w pierwszej części nocy, potem zaczną sukcesywnie słabnąć.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC