Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze będą gwałtowne początkowo w nocy. Niewykluczone kolejne superkomórki burzowe w PolsceBurze okażą się gwałtowne na obszarze Polski. Niewykluczone w kolejnych godzinach superkomórki burzowe.

Gwałtowne burze przechodzą dziś nad Polską

W środę pogodę w Polsce kształtowana jest przez wieloośrodkowy ośrodek niżowy znad Europy Północnej o imieniu Ronson. Główny wpływ na aurę w kraju ma wtórny ośrodek niskiego ciśnienia znad południowej Skandynawii. Przez Polskę przechodzić ma dziś układ frontów atmosferycznych. Początkowo znajdziemy się w tzw. ciepłym wycinku niżu, ale od zachodu, północnego zachodu nacierać zaczął front atmosferyczny o charakterze chłodnym, który poprzedzony jest dolno-troposferyczną linią zbieżności wiatru. W ciepłym sektorze niżu znajduje się gorąca, wilgotna i chwiejna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego z południowego zachodu Europy. Dlatego występują burze, które lokalnie mają gwałtowny charakter.

Wyładowania atmosferyczne, 12 lipca 2023 – zarejestrowane w ciągu minionych 16 godzin na obszarze Polski

 burze w Polsce będą gwałtowne
Groźne burze przechodzą dziś nad Polską. Lokalnie występują superkomórki burzowe, które powodują szkody. Do godzin wczesno nocnych utrzyma się miejscami zwiększona aktywność burzowa, potem zjawiska zaczną słabnąć i zanikać.

Jutro pogoda w Polsce kształtowana ma być przez skraj rozległego ośrodka niżowego znad północnej części Europy. Wraz ze strefą pofalowanego frontu chłodnego na południu i wschodzie. Dodatkowo z zachodu napływać będzie znacznie chłodniejsza masa powietrza polarno – morskiego o równowadze chwiejnej. Prognozowane są silne burze szczególnie na południu i południowym wschodzie.

Zobacz też: Groźne zjawiska wieczorem i w nocy nadal bardzo prawdopodobne

Silne zjawiska konwekcyjne nad Polską

Obserwowana jest dziś przewaga zachmurzenie umiarkowanego i dużego z opadami deszczu i burzami. Gdzieniegdzie również z gradem. Panuje typowa niżowa pogoda. Jedynie bez opadów na krańcach północno-wschodnich. Występuje miejscami akumulacja opadów w burzach od 10 mm do 30 mm. W najcieplejszy momencie dnia od około 29°C na zachodzie do 30°C/31°C w centrum i na wschodzie. Niższe wartości morzem i w rejonach podgórskich Karpat od 22°C do 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, południowy i zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 80 km/h. W Karpatach i w Sudetach porywy wiatru do około 70-90 km/h.

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym wraz z wyładowaniami atmosferycznymi

groźna pogoda, silne burze w kraju
Burze nad Polską, 12 lipca 2023 r.
Około godziny w środę 17 burze występują w trzech strefach: od Nowego Dworu Gdańskiego, po rejon Torunia i Poznań, na krańcach południowo-zachodnich (m.in. w rejonie Jeleniej Góry, Bolkowa, Świdnicy i Złotoryi) lokalnie na południowym wschodzie (między Tarnowem a Rzeszowem, w rejonie Bychawy koło Lublina). Najaktywniejsze burze są w dwóch pierwszych strefach, gdzie miejscami zjawiska im towarzyszące są silne – w tym porywy do 80 km/h, opady przejściowo o silnym natężeniu do około 10 mm/10 min. Punktowo, głównie na południowym zachodzie i Żuławach Wiślanych, występują opady gradu.
👉 Burze te przemieszczają się w kierunku wschodnim. W najbliższym czasie natężenie burz będzie się utrzymywać na zbliżonym poziomie, a więc miejscami należy się spodziewać silnych porywów wiatru, przejściowo ulewnego deszczu, a punktowo też opadów gradu – informuje Burza-Alert-MGW-PIB

Groźna pogoda jedynie początkowo w Polsce

Podczas nadchodzącej nocy prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na zachodzie kraju. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu, natomiast na wschodzie i południu miejscami burze, gdzieniegdzie z gradem. Możliwa wysokość opadów w burzach do 20 mm. W najchłodniejszej części nocy od 13°C na Pomorzu, około 14°C,16°C na przeważającym obszarze do 19°C na południowym wschodzie. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, nad morzem i w czasie burz porywisty, zachodni i północno-zachodni. Porywy wiatru w burzach do 60-80 km/h. Jednak szczególnie w pierwszej części nocy, potem zaczną sukcesywnie słabnąć.

Obserwuj na bieżąco nowe prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz