Burze wewnątrzmasowe możliwe w czwartek nad Polską. Gdzie jest burza, 22 września 2022

Burze wewnątrzmasowe o rozproszonym charakterze możliwe są dziś lokalnie nad Polską. Sprawdzamy, gdzie jest największe prawdopodobieństwo nielicznych wyładowań atmosferycznych w chłodniejszej masie powietrza.

Burze mogą pojawić się tylko punktowo w czwartek nad Polską

Sytuacja baryczna względem wczorajszego dnia nie uległa większej zmianie. Dalej znajdujemy się pomiędzy wyżem o imieniu Stefan z pogranicza Niemiec i Polski oraz płytkiego niżu górnego lokującego się nad Ukrainą. Spływa do nas w dalszym ciągu polarna masa powietrza z domieszką arktycznego. Powietrze te w znacznym stopniu się przetransformowało, zanim dotarło do naszej części Europy.

Prognoza sytuacji barycznej na 22.09.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Burze wewnątrzmasowe możliwe w czwartek nad Polską. Gdzie jest burza, 22 września 2022
Stefan na pograniczu Niemiec i Polski, niż górny na wschodzie

Pogoda kształtowana na wschodzie przez ośrodek niżu górnego. Największe ryzyko burz na południowym-wschodzie

Pogodę we wschodniej połowie kraju kształtuje ośrodek górnego niżu. Od kilku dni jednak do Polski dociera przeważnie wychłodzone powietrze z północy Starego Kontynentu. Rozwój konwekcji wynika z zaostrzonego pionowego gradientu temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą, co prowadzi do wystąpienia niestabilności. Chwiejność termodynamiczna w masie polarnej z domieszką arktycznego nie jest duża, gdyż nie przekracza 100-250 J/kg. Zatem chmury Cb nie są silne rozbudowane w pionie. Konwekcja wyraża się głównie w przelotnych opadach deszczu, miejscami drobnego gradu z silniej wypiętrzonych Cumulonimbusów. W górach powyżej 1400 metrów nad poziomem morza występują śnieżyce konwekcyjne, które skutkują znacznym przyrostem pokrywy śnieżnej w szczytowych partiach gór. Z depeszy synop wynika, że na Kasprowym Wierchu (1983 metrów nad poziomem morza) leży 40 cm śniegu, ale miejscami z uwagi na konwekcyjny charakter opadów może zalegać nawet 45-50 cm białego puchu. Bieżące położenie opadów na zobrazowaniach satelitarnych i radarach meteorologicznych online.

Prognoza burzowa na 22 września 2022 dla Polski od IMGW-PIB

burze w Polsce
IMGW-PIB prognozuje słabe burze na SE naszego kraju

Konwekcja już rozwija się nad Polską i wyraża się przelotnymi opadami o charakterze konwekcyjnym. Nie można wykluczyć w kolejnych godzinach słabych burz

Dziś na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw troposfery, rozpoczął się rozwój niezbyt głębokiej konwekcji. Konwekcja przynosić ma głównie opady deszczu, a w górach także mieszane i samego śniegu. Nisko położona izoterma zero stopni, może sprzyjać miejscami opadom drobnego gradu. Te przypadki nie będą jednak w kolejnych godzinach zbyt liczne. Wyładowania atmosferyczne są dziś najbardziej prawdopodobne na południowym-wschodzie, gdzie mogą wystąpić rozproszone burze. Niskie prawdopodobieństwo wyładowań będzie również w rejonie Zatoki Gdańskiej.

Burze możliwe tylko lokalnie i nie będą groźne. Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym, które obrazuje zasięg konwekcji, która przynosi lokalne opady atmosferyczne

konwekcja nad Polską
Konwekcja rozwija się od pierwszej części dnia

Komórki przynoszące tylko opady (miejscami także burzowe) będą słabo zorganizowane i nietrwałe, ponadto mogą łączyć się w niewielkie klastry komórek z uwagi na słaby północny przepływ mas powietrza. Pod wieczór i w pierwszej części nocy strefy przelotnych opadów zaczną zanikać, a prawdopodobieństwo wystąpienia burz spadnie do wartości znikomych.

Burze możliwe dziś nad Polską. Prognoza konwekcyjna na czwartek i noc z czwartku na piątek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

konwekcyjna prognoza Surowieckiego
Burzowa prognoza