Burze i silne ulewy uderzą już dziś w Polsce. W tych regionach spadnie najwięcej deszczu [MAPY OPADÓW]

Burze wystąpią na początku sierpnia w Polsce. Wiemy, w których regionach pogoda będzie dziś niebezpieczna.

Burze i silne ulewy w kolejnych godzinach nad Polską

W pierwszy dzień sierpnia Polska jest w wilgotnym, polarno-morskim powietrzu napływającym z zachodu Europy, dzięki obecności układów niżowych ulokowanych nad północnymi i zachodnimi obszarami kontynentu europejskiego. Z powodu obecności wilgotnej masy powietrza oraz przechodzenia nad naszym krajem strefy falującego frontu atmosferycznego będzie przynosić narastające zachmurzenie warstwowe oraz konwekcyjne, ale także opadami deszczu o zmiennym, w tym umiarkowanym, chwilami miejscami intensywnym stopniu intensywności z lokalnymi zjawiskami burzowymi, które szczególnie na zachodzie mogą być nieco bardziej intensywne.

Dziś prognozowana jest niżowa pogoda. Dlatego też dominować ma w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Na sporym obszarze przelotne opady deszczu, natomiast w północno-zachodniej i zachodniej części kraju oraz na południu burze o natężeniu słabym i umiarkowanym. Co więcej na południu, północnym zachodzie oraz na Pomorzu i nad morzem prognozowana suma opadów do 20 mm. Ponadto w najcieplejszym momencie dnia od 19°C na Pomorzu i nad morzem do 23°C w centrum kraju i 27°C na Podkarpaciu, w dolinach górskich 17°C do 20°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, jednak okresami porywisty, południowy i południowo-zachodni. Tylko w czasie burz porywy wiatru do 60-70 km/h, wysoko w górach do 80 km/h.

Nawet 20-25 mm w zasięgu burz

Modele numeryczne prognozują burze szczególnie w północno-zachodniej i zachodniej części kraju, jak i też na południu. Z prognoz wynika, że największa szansa ich wystąpienia ma być na północnym zachodzie i zachodzie, gdzie po południu miejscami chwiejność termodynamiczna osiągnie umiarkowanie wartości. Prognozowana akumulacja opadów do około 20-25 mm, jednak porywy wiatru około 60-70 km/h.

Prognoza burzowa na 1 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski


We wtorek na południu burze są najmniej prawdopodobne. Nie powinny im towarzyszyć opady większe niż 10 mm, aczkolwiek ze względu na nasuwającą się od południowego zachodu strefę opadów ciągłych, łączne sumy opadów również mogą sięgnąć 20 mm.

Zobacz też: Aura na wschodzie Europy zaszokuje

Noc z ulewami i słabymi burzami

Podczas nocy z wtorku na środę spodziewamy się zachmurzenia dużego z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, opady deszczu, głównie na południu i wschodzie kraju. Jednak na krańcach północnych i wschodnich niewykluczone słabe burze. Spodziewamy się, że na południowym wschodzie i wschodzie akumulacja opadów sięgnie do 20 mm – 25 mm. Gdzieniegdzie z uwagi na wysoką wilgotność względną powietrza, uformują się mgły ograniczające widzialność poziomą do 300-400 m. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 12°C do 17°C. Tylko w dolinach górskich od 10°C do 12°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowy i południowo-zachodni. Głównie w czasie burz porywy wiatru do 60 km/h, wysoko w górach do 70 km/h.

Prognoza burzowa na noc z 1/2 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

dynamiczna pogoda w kraju
Groźna pogoda i burze oraz ulewy

Prognozy modeli numerycznych zakładają, że w nocy nocy zjawiska burzowe spodziewane są głównie na zachodzie i północnym zachodzie kraju początkowo w nocy. Mają być one kontynuacją dziennej konwekcji i nie powinny skutkować intensywnymi zjawiskami. Przewiduje się, że opady burzowe nie przekroczą 10 mm, natomiast porywy wiatru nie będą większe niż 60 km/h.
Burze możliwe są w pierwszej części na krańcach południowo-wschodnich i częściowo wschodnich. Jednak tu nie będą skutkować intensywnymi zjawiskami, opady mogą sięgnąć około 10 mm.

Prognozowana orientacyjnie wysokość i zasięg opadów do 2 sierpnia 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ulewy i burze
Silne ulewy i groźna pogoda

Prognozowana wysokość opadów do 2 sierpnia 2023, 07 UTC według modelu ICON-EU dla Polski

silne ulewy i burze w kraju
Silne ulewy i burze w kolejnych godzinach

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl