Burze i silne ulewy uderzą w Polsce. Nawet 45 mm deszczu, możliwe podtopienia. IMGW wydaje alerty

Burze i silne ulewy pojawią się w Polsce. Nawet 45 mm deszczu na mkw, możliwe podtopienia i wzrost poziomu wód w rzekach. IMGW reaguje i wydaje alerty przed intensywnymi opadami deszczu.

Burze i dynamiczna pogoda od wielu dni. Silne ulewy przed nami

Od wielu dni pogodę w Polsce kształtuje ośrodek górnego niżu, który przynosi więcej wilgoci, dlatego pojawiają się opady i burze. Powietrze jest przeważnie umiarkowanie ciepłe i nie występują dni gorące, ale i także na upalne poczekamy do przełomu wiosny i lata. Na dolnych poziomach dominuje rozległa zatoka niżowa, natomiast nad wschodnie dzielnice nasuwa się front z opadami jednostajnymi. Ubiegłej doby największa koncentracja burz wystąpiła w północnej połowie naszego kraju. Grzmiało również na zachodzie, zaobserwowano kolejne zalążki trąb lądowych, a nawet w pełni wykształconą, lecz na szczęście krótkotrwałą trąbę niezwiązaną z mezocyklonem w okolicach Gniezna.

Do końca tygodnia pozostaniemy w zasięgu, wilgotnych i miejscami chwiejnych mas powietrza. Dlatego nie zabraknie opadów i burz, co powinno poprawić sytuacje hydrologiczną w naszej części Europy. Prawdopodobne są kolejne ulewy, opady gradu i silne porywy wiatru do 50-70 km/h. Niewykluczone są kolejne zalążki trąb lądowych. Zalecamy z większą uwagę obserwować podstawy chmur Cb, gdyż pojawiać mogą się następne leje kondensacyjne.

Zobacz też: Morderczy upał w Polsce. To będą najgorętsze dni od początku roku, zdarzą się burze

Strefa frontowa przyniesie większe opady wielkoskalowe na wschodzie

Piątek przyniesie niżową pogodę. Dlatego prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami, lokalnie możliwy grad. U podstawy chmur Cb możliwe lokalnie lejki kondensacyjne. Spodziewana wysokość opadów w burzach od 15 mm do 20 mm, tylko na krańcach północno-wschodnich do 35 mm. Szczególnie na krańcach południowo-wschodnich wielkoskalowe opady deszczu i tu prognozowana wysokość opadów do 25-30 mm. W godzinach porannych gdzieniegdzie utrzymywały się zanikające mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą dziś od 16°C w rejonach podgórskich Karpat, około 22°C  w centrum, do 26°C  na Suwalszczyźnie. Przekroczyć powinniśmy próg dnia gorącego. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Prognoza burzowa na 16 czerwca 2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce według IMGW-PIB

burzowa pogoda dziś
Burze dziś nad Polską

Noc z piątku na sobotę zapowiada się z zachmurzeniem umiarkowanym i dużym z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami. Prognozy wskazują na wschodzie kraju jednostajne opady deszczu chwilami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prawdopodobna akumulacja opadów, która sięgnie od 15 mm do 30 mm na wschodzie kraju. Jednak w rejonach podgórskich oraz lokalnie w centrum mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od 9°C w rejonach podgórskich, około 11°C na zachodzie, Pomorzu i Mazowszu, do 15°C  na północnym wschodzie. Wiatr słaby, na ogół z kierunków zachodnich. W czasie burz wiatr porywisty. W Sudetach porywy wiatru do 60 km/h.

https://youtu.be/tK6q2bDZiGs
Burze wystąpią dziś w Polsce

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Burze możliwe także początkowo w nocy

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl