Burze i wichura do 90 km/h zmierzają do naszego kraju. Dynamiczne godziny w pogodzie. Znamy rejony zagrożone w Polsce [MAPY]

Burze i wichura w najbliższych godzinach nad Polską

W sobotę pogoda w kraju jest kształtowana przez stopniowo słabnący klin wyżu, za który jest odpowiedzialny silny wyż z centrum ulokowanym w głębi zachodniej oraz środkowej części kontynentu europejskiego na rzecz umacniającej się zatoki niżowej z północno – zachodniej Europy. Jednak w ciągu dnia będzie występować zmienne zachmurzenie z lokalnymi, przelotnymi opadami deszczu i umiarkowanie ciepłą oraz ciepłą aurą. Większa zawartość wilgoci wkroczy w połowie nocy z soboty na niedzielę nad województwa północno – zachodnie i północne sprowadzając przelotne opady z możliwymi lokalnymi burzami i silnym wiatrem.

W niedzielę znajdziemy się w zasięgu głębokiego układu niżowego znad północnej Europy, który wraz z przechodzeniem głębiej na wschód, przyniesie na obszar Polski opady deszczu o różnej intensywności, zwłaszcza w północnej i centralnej oraz miejscami wschodniej oraz południowej części kraju. Miejscami niewykluczone są burze z silnym wiatrem. Jednak już wieczorem, po przejściu fali opadów, mogą występować przejaśnienia i rozpogodzenia w wielu regionach naszego kraju.

Prognoza prawdopodobieństwa wystąpienia wyładowań atmosferycznych w ciągu najbliższych 24 godzin nad Europą i obszarami przyległymi według ESSL

burze w kraju
Zjawiska burzowe w kraju i Europie

Pierwsze burze możliwe w drugiej części nocy z 13/14 kwietnia 2024 r.

Już w nocy z soboty na niedzielę zacznie wkraczać nad Polskę aktywny front chłodny, niosąc wyraźną zmianę w pogodzie. Prognozy numeryczne wskazują, że w jego obrębie pojawi się podwyższona chwiejność termodynamiczna i zwiększone pionowe uskoki wiatru. W środkowej i górnej troposferze prognozuje się silne wymuszanie wznoszenia. Dlatego zjawiska burzowe mogą rozwijać się w porze nocnej, niosąc silny wiatr i ulewy oraz wyładowania atmosferyczne. Niewykluczone są słabo wypiętrzone superkomórki i układy liniowe. Podstawowym zagrożeniem będą silne porywy wiatru dochodzące do 70-90 km/h, jak i też opady gradu o średnicy 1-2 cm. Z północy strefa opadów i burz przemieszczać ma się na wschód, południowy wschód.

Zobacz też: Upał 40-41 stopni zaskoczy na wschodzie. W region napłynie zwrotnikowy żar

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 14 kwietnia 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

zjawiska burzowe nad Polską
burze możliwe w nocy

Szacuje się, że porywy mogą dochodzić do 70-90 km/h w zasięgu komórek konwekcyjnych. Akumulacja opadów w ciągu godziny 4-13 mm oraz miejscami z najsilniej rozbudowanych chmur Cb także opady gradu o średnicy 1-2 cm.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opady na 14 kwietnia 2024, 14 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

wichura i burze w kraju
Wichura na północy i burze w Polsce

W kolejnych godzinach nad Europą i obszarami przyległymi będzie obserwować dynamiczny proces cyklogenezy. Pomiędzy obszarem Islandii a Skandynawii dojdzie do utworzenia się niżu, który szybko zacznie się pogłębiać i wykształci swój własny system frontów atmosferycznych. Tuż za chłodnym frontem napłynie znacznie chłodniejszy strumień powietrza z wyższych wysokości geograficznych. Chłodniejszy okres synoptyczny potrwa przynajmniej przez około tydzień, przynosząc dużo opadów i okresowe przymrozki.

Burze i wichura nad Polską

Prognoza prawdopodobieństwa wyładowań atmosferycznych i opadów gradu w niedzielę na obszarze Europy

burze w Polsce
Burze 14 kwietnia 2024 r.

Silny wiatr i wyładowania będą podstawowym zagrożeniem dla zdrowia, życia i mienia

Numeryczne prognozy zakładają podwyższone prawdopodobieństwo pojawienia się burz w nocy z soboty na niedzielę. Rozwój konwekcji zachodzić ma w zasięgu nasuwającej się zatoki niżowej i przemieszczającego się chłodnego frontu atmosferycznego z północnego zachodu. Energia dostępna drogą konwekcyjną okaże się niewielka i na ogół nie przekroczy 200-400 J/kg, ale w środkowej i górnej troposferze pojawi się quasi-geostroficzne wznoszenie, powodując powstanie mocniej rozbudowanych chmur Cb. Obecność silnego prądu strumieniowego przemieszczającego z zachodu na wschód, sprzyjać ma występowaniu dużych pionowych i kierunkowych uskoków wiatru. Burze najbardziej prawdopodobne okażą się w drugiej części nocy z soboty na niedzielę. Warunki kinematyczne mogą sprzyjać występowaniu porywów wiatru do około 80-90 km/h.

Opady atmosferyczne nie powinny stanowić istotnego zagrożenia z uwagi na nasilony przepływ mas powietrza i szybki ruch komórek burzowych. Przewiduje się, że groźniejsze burze w centrum, wschodzie, południu i południowym wschodzie pojawią się w niedzielę. Zwiększona powinna być aktywność elektryczna, możliwe są opady gradu do 1-2 cm i wiatr w porywach przekraczający 90 km/h. Zjawiska burzowe zaczną zanikać jutro pod koniec dnia.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 14 kwietnia 2024 r., 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

zjawiska konwekcyjne nad Polską
Burze nad Polską – 14 kwietnia 2024, 12 UTC

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opady na 14 kwietnia 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

konwekcja nad Polską - 14 kwietnia 2024, 15 UTC
Burze nad Polską, 14 kwietnia 2024 r.

Źródło: Fanipogody.pl, essl.org, wxcharts.com