Gwałtowne burze przechodzą nad Polską. Bow echo w kraju. Wiatr 80 km/h, grad i silny wiatr w Polsce oraz dużo wyładowań atmosferycznych. Przed nami groźna niedziela w pogodzie

Burze od kilku godzin nad Polską

Zgodnie z naszymi prognozami w drugiej połowie nocy z soboty na niedzielę znad Morza Bałtyckiego wkroczyły zjawiska burzowe, które wykazują się podwyższoną aktywnością elektryczną, niosąc silne ulewy i opady gradu. Po godzinie 5:00 w niedzielę burze obserwowane są na Pomorzu, ale także wkroczyły na Warmię i Mazury. Szacuje się, że w burzach porywy wiatru dochodzić mogą do 70-80 km/h, opady deszczu o akumulacji 5-20mm, miejscami pada grad o średnicy 1-2 cm.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski

Screenshot

Wiatr, grad i dużo wyładowań

Strefa burz przesuwa się na ogół z zachodu na wschód Polski. Silnej rozbudowie pionowej chmur Cb sprzyja nasilony przepływ mas powietrza, który związany jest z oddziaływaniem prądu strumieniowego, który nasila pionowe i kierunkowe uskoki wiatru. Zobrazowania z polskiej sieci POLRAD wskazują, że mimo pory nocnej i porannej mogą nieść na swojej trasie groźne zjawiska towarzyszące. Podstawowym zagrożeniem okazują się porywy wiatru do 70-80 km/h, grad do 1-2 cm. Ponadto z uwagi na szybki ruch ośrodków burzowych akumulacja opadów nie powinna być wyższa niż 10-20 mm. Jednak nie da się całkowicie wykluczyć sum opadowych powyżej 20 mm, tylko w sytuacji przechodzenia kilku struktur konwekcyjnych nad jednym obszarem.

Wyładowania atmosferyczne odnotowane w minionych godzinach na obszarze Polski i krajów przyległych

burze nad Polską
Gwałtowne burze nad krajem

Gwałtowne burze przeszły przez m.in Trójmiasto i okolice w minionych godzinach. Groźne zjawiska burzowe obserwowane były również w rejonie Zatoki Gdańskiej, sięgając dalej nad Żuławy. Intensywne opady i wyładowania dały się we znaki również w rejonie Wejherowa.

burze w kraju
Zjawiska burzowe nad Polską

Bow echo nad Polską

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD zdradzają, że po godzinie 5:30 w niedzielę obserwujemy układ burzowy z wbudowaną linią szkwału i sygnaturą bow echo. Na czele struktury konwekcyjnej obserwowany jest wał szkwałowy. Po godzinie 4 w niedzielę intensywna burza przechodziła przez aglomeracje Trójmiasta. Duża ilość wyładowań doziemnych została także odnotowana nad wodami Zatoki Gdańskiej, ale także w Gdańsku i okolicach. Jednak aktywne burze odnotowano także na przeważającym obszarze woj. pomorskiego.

burze w Polsce
Bow echo na północy i gwałtowne burze

Konwekcja nad Polską

W dalszym ciągu dziś po godzinie 5:30 czasu lokalnego wysoka aktywność burzowa jest obserwowana na północy kraju. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym są liczne wyładowania atmosferyczne, natomiast porywy wiatru punktowo w zasięgu występowania burz mogą dochodzić do 70-80 km/h. Niewykluczone są też opady gradu.

Gwałtowne burze dziś nad Polską

Ostatnie godziny przynosiły także intensywne zjawiska burzowe na obszarze Zatoki Gdańskiej, sięgając także Żuław Wiślanych, przechodząc także przez północna część Warmii, następnie docierając nad Mazury w kolejnych godzinach.

Dane radarowe z systemu POLRAD wskazują, że pojawiło się charakterystyczne wybrzuszenie w formie bow echo. Jest to niewątpliwie zasługa występowania silnego jet streama w środkowej i górnej troposferze, ale także wysokich pionowych uskoków wiatru.

gwałtowne burze
Zjawiska burzowe

 

W niedzielę pogoda będzie kształtowana przez ośrodek niżowy znad północnej Europy, jaki wraz z przechodzeniem głębiej na wschód, przyniesie nad obszar Polski opady deszczu o różnej intensywności, ale także miejscami burze z silnym wiatrem. Jednak już dziś wieczorem, po przejściu fali opadów, mogą występować przejaśnienia i rozpogodzenia pochmurnej aury.

Prognoza burzowa na niedzielę (IMGW-PIB) dla Polski

gwałtowne komórki nad Polską
Gwałtowne burze potem w ciągu dnia według IMGW-PIB

Intensywne zjawiska burzowe nad Polską

Dziś pogoda jest kształtowana przez zatokę niskiego ciśnienia związana z niżem przemieszczającym się znad Skandynawii dalej nad Bałtyk. Z północnego zachodu na południowy wschód przemieszcza się front chłodny. Tuż za głównym frontem chłodnym znajdzie się drugorzędny chłodny front atmosferyczny. Szczególnie intensywne zjawiska burzowe pojawią się na przedpolu głównego chłodnego, gdzie wzrośnie wyraźnie chwiejność termodynamiczna, pozwalając na rozwój burz. Najsilniejszych burz w drugiej części dnia spodziewamy się na wschodzie, południowym wschodzie naszego kraju. W środkowej i górnej troposferze dalej obecny będzie prąd strumieniowy, nasilając pionowe ścinanie wiatru. Szacuje się, że dziś w godzinach około południowych i popołudniowych wysokość opadów w burzach wyniesie do 10-15 mm, ale podstawowym zagrożeniem okażą się porywy wiatru dochodzące do 70-80 km/h, ale miejscami także spadnie grad o średnicy 1-2 cm.

Istnieje ryzyko punktowych superkomórek burzowych, niosąc porywy wiatru do 85-90 km/h, grad do 2-3 cm, ulewy do 20 mm. Pierwszych burz spodziewamy się już przedpołudniem. Większa intensyfikacja i koncentracja zjawisk burzowych spodziewamy się dziś w drugiej części dnia. Burze powinny ustąpić w godzinach późno wieczornych oraz w pierwszej części nocy w niedzielę.

Prognoza prawdopodobieństwo występowania wyładowań atmosferycznych na obszarze Europy w ciągu najbliższych 24 godzin

zjawiska konwekcyjne dziś
Silne burze miejscami na południu, południowym wschodzie i wschodzie Polski dziś

Groźna pogoda w kolejnych godzinach

Niedziela przyniesie w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu. Na południu, w centrum i na wschodzie burze. Miejscami gwałtowne i z gradem. Szacuje się, że wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą od 11°C, 13°C na wybrzeżu, około 16°C na północy i w kotlinach sudeckich, do 25°C na południu. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny. Natomiast na wybrzeżu silny do około 50-55 km/h, w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich. Natomiast północy kraju oraz w burzach porywy wiatru do 75-90 km/h, na wybrzeżu do 85 km/h. W Karpatach porywy wiatru do 80 km/h, w Sudetach do 90 km/h.

Z uwagi na dynamiczną sytuacje pogodową, zalecamy śledzić dane radarowe i detektory online, aby nie być zaskoczonym szybko zmieniającymi się warunkami pogodowymi w kolejnych godzinach.

Źródło: Fanipogody.pl, Blitzortung.org, windy.com, rainviever.com, essl.org