Burze już spowodowały podtopienia w Polsce. Grad, silne opady burzowe i porywy wiatru do 60 km/h. Wystąpił kolejny upał

Burze już spowodowały podtopienia w Polsce. Opady drobnego gradu, silne opady o charakterze burzowym i porywy wiatru sięgające 60 km/h. Piątek przyniesie kontynuacje burzowej aury na jeszcze większym obszarze naszego kraju.

Burze i kolejny upał w Polsce

Czwartek był kolejnym dniem z upałem na oficjalnych stacjach pomiarowych IMGW. Ponownie temperatura przekroczyła próg upału. Najcieplej było na stacji w Krzyżu (woj. wielkopolskie), gdzie zmierzono 30.8°C. Natomiast na stacjach klimatologicznych najcieplej było w Pile i Słubicach po 29,8°C.

Temperatura maksymalna na stacjach synoptycznych, 8 czerwca 2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

burze i upały w Polsce
Burze w kraju, ale i także upał na stacji automatycznej IMGW. Blisko upału było na stacjach klimatologicznych na zachodzie

Komórki wewnątrzmasowe w czwartek nad Polską. Przepływ nad Polską dalej słaby

W czwartek pogoda na przeważającym obszarze Polski była kształtowana przez płytkie pole obniżonego ciśnienia, które rozciąga się nad zachodnimi, środkowymi oraz południowymi obszarami Europy. Do naszej części Starego Kontynentu docierają ciepłe masy powietrza – zarówno o cechach polarno-morskich z południowego – wschodu, jakie w województwach wschodnich, południowych i miejscami środkowych przyniosły przelotne, gdzieniegdzie intensywne opady deszczu z burzami gradowymi, jak i polarno-kontynentalne, przynoszące na północy i zachodzie kontynuację na ogół słonecznej, suchej pogody.

Zobacz też: Groźna pogoda wystąpi w Polsce. Duży kontrast termiczny, gwałtowne burze. Spodziewane zalania, gradobicia i szkody wiatrowe

Wyładowania atmosferyczne, 8 czerwca 2023 na obszarze Polski

burze w Polsce
Burze, 8 czerwca 2023 r. w Polsce

W drugiej części dzisiejszego dnia na Podkarpaciu mieliśmy do czynienia z lokalnymi silnymi opadami pochodzenia konwekcyjnego, które spowodowały wzrost wód w mniejszych ciekach wodnych. Na stacji opadowej IMGW Barwinek zanotowano opad godzinny w wysokości 37,2 mm. Pod wieczór w czwartek obserwowany jest spadek aktywności burzowej.

Noc z czwartku na piątek przyniesie na południu kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu i zanikające szybko burze. Wysokość opadów początkowo do 15 mm. Natomiast w pozostałej części Polski bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Miejscami utworzą się krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. W najchłodniejszej części nocy od 9°C na północnym wschodzie, około 13°C w centrum, do 16°C na południowym zachodzie. Wiatr okaże się słaby, na morzem także umiarkowany, północno-wschodni i wschodni. Jednak czasie burz wiatr początkowo porywisty, lecz słabszy niż w ciągu dnia. Ponadto w szczytowych partiach Sudetów wiatr w porywach do 60 km/h.

Obserwuj na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl