Groźna pogoda wystąpi w Polsce. Duży kontrast termiczny, gwałtowne burze. Spodziewane zalania, gradobicia i szkody wiatrowe

Groźna pogoda w kolejnych dniach. Spodziewany duży kontrast termiczny na obszarze Polski. Będą gwałtowne burze, zalania i szkody wiatrowe.

Zgodnie z prognozami mijający tydzień przynosi najwyższe temperatury od początku 2023 roku. Najcieplej ubiegłej doby było na zachodzie, częściowo centrum i północy, natomiast najniższą temperaturę zmierzono nad samym morzem oraz na południowym wschodzie i w rejonach górskich. Pierwszy dzień upalny mieliśmy na stacji w miejscowości Kórnik (woj. wielkopolskie), gdzie zmierzono na wysokości 2 metrów 30.1°C.

Temperatura maksymalna 7 czerwca 2023 na stacjach IMGW w Polsce. Wizualizacja: meteoprognoza.pl

Groźna pogoda miejscami występowała w zasięgu burz.

Wysokie temperatury w kolejnych dniach i szansa na upał w Polsce

Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 7.06.2023 r. do 16.06.2023 r. w oparciu o model ECMWF HRES 0.1 dla Polski

ciepło w Polsce
Wysokie temperatury w Polsce

Wyliczana temperatura maksymalna na okres od 8.06.2023 r. do 17.06.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski

upały wystąpią w Polsce
Dni upalne wystąpią w Polsce

Silne burze były lokalne i krótkotrwałe w Polsce

Ubiegłej doby na strefie zbieżności wiatru rozwijały się lokalne burze w pasie od Podlasia, Mazowsza, sięgając Ziemi Łódzkiej oraz Górnego Śląska i Opolszczyzny. Grzmiało również na Dolnym Śląsku i południu woj. lubuskiego i południu Małopolski. W burzach wysokość opadów nie przekraczała 10-20 mm, lokalnie padał grad o średnicy do 1-2 cm. Potencjał wiatrowy nie był duży, dlatego w zasięgu konwekcji nie przekraczały porywy przeważnie 50-65 km/h.

Wyładowania atmosferyczne chmura-chmura i chmura-ziemia zanotowane ubiegłej doby przez system detekcji i lokalizacji wyładowań PERUN na obszarze Polski

burze w Polsce nad Polską
Gwałtowne burze nad Polską

Silne burze w Polsce. Groźna pogoda w kolejnych dniach

W środę stabilne warunki pogodowe utrzymywały się zwłaszcza w północnej połowie kraju, gdzie głównie wyż kształtował pogodę. Dlatego też utrzymywała się niewielka zawartość wilgoci i brak istotnych procesów wspomagających konwekcje. Najbardziej niestabilna masa powietrza w kolejnych dniach ma zaznaczać się na południu, zachodzie i centrum Polski.

Dług weekend czerwcowy zapowiada się z częstymi, lecz lokalnymi i przeważnie wolno przemieszczającymi się komórkami burzowymi. Niektóre z burz mogą mieć nawet charakter stacjonarny. Do naszego kraju docierać będą w dalszym ciągu wilgotne, na ogół ciepłe i chwiejne masy powietrza z południa i południowego, w których z powodzeniem tworzyć będą się ośrodki burzowe. Najwięcej burz spodziewamy się na południu, południowym wschodzie i wschodzie. Prognozowane są również w centrum i na zachodzie. Wysokość opadów w burzach może sięgać do 10-40 mm, punktowo nawet do 50 mm na skutek przechodzenia kilku burz, co może prowadzić do podtopień, a nawet lokalnych większych zalań.

Groźna pogoda w Polsce

Zasięg burz będzie ograniczony i mają formować się na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Rozproszone komórki opadowe mogą pojawić się w kolejnych dniach również na północy kraju. Jednak ich zasięg oddziaływania będzie niewielki, co nie przyniesie poprawy z suszą hydrologiczną, meteorologiczną i glebową. Temperatura w czwartek i piątek może sięgać nawet 26°C/31°C. Najwyższe wartości mamy notować na zachodzie, centrum i północy. Warto również dodać, że znów wzdłuż gmin nadmorskich zaznaczać może się bryza morska, która skutecznie obniży temperaturę powietrza.

Prognoza burzowa na 8 czerwca 2023 dla Polski według IMGW-PIB

groźna pogoda w kraju
Groźna pogoda na południu w czwartek. Niewykluczone lokalnie intensywniejsze burze

Prognoza burzowa na noc z 8/9 czerwca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burze nad Polską w czwartek
Dynamiczna pogoda w Polsce

Silne termiczne burze nad Polską. Groźna pogoda w piątek i sobotę lokalnie

Jutrzejszy dzień ponownie obfitować ma w liczne burze termiczne nad Polską. Najwięcej ośrodków burzowych powinno powstać na południu, południowym wschodzie w warunkach słabego przepływu. Najliczniejsze burze mogą wystąpić w rejonach górskich i podgórskich, gdzie ważną role odegrać może orograficzne wymuszanie wznoszenia. Sporo burz już od godzin południowych tworzyć ma się w Karpatach. Dlatego zachowajmy szczególna ostrożność w czasie wędrówek górskich i unikajmy przebywania w zasięgu tworzących się burz. Chmury burzowe mogą formować się także miejscami w północnej połowie naszego kraju. Ponownie wartości na termometrach będą typowo letnie i sięgną w przedziale od 25°C do 30°C, punktowo do 31°C na zachodzie. Znów najchłodniej będzie w rejonach górskich oraz miejscami na południu i nad morzem, gdzie zaznaczy się wpływ chłodnego powietrza napływającego nad ląd znad Morza Bałtyckiego.

Przeczytaj również: Piekielny upał nie ustąpi. 46-48 stopni na termometrach w czerwcu

Prognoza burzowa na piątek (IMGW-PIB) dla Polski

burze będą groźne nad Polską
Burze wystąpią 9 czerwca 2023 r. nad Polską. Najliczniejsze mają być na południu kraju

Do soboty widać możliwość rozwoju burz głównie na południu, wschodzie i południowym wschodzie. Nie będzie to jednak dobrze zorganizowana konwekcja. Niedziela prawdopodobnie już bez burz, dodatkowo ze wschodu zbliżać ma się strefa opadów związana z niżem znad Ukrainy. Przyszły tydzień przyniesie kilkudniowy spadek temperatury.

Prognoza burzowa na 10 czerwca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

Groźna pogoda. gwałtowne burze nad Polską
Intensywne burze nad Polską, 10 czerwca 2023 r.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl