Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze mogą pojawić się dziś po krótkiej przerwie. Wiemy, gdzie pogoda może być dynamicznaBurze mogą wystąpić w niedzielę na obszarze Polski. Znamy obszary, gdzie pogoda może okazać się dynamiczna.

Burze możliwe w ostatni dzień weekendu na obszarze Polski

W niedzielę Polska znajduje się pomiędzy klinem podwyższonego ciśnienia atmosferycznego znad wschodnich rejonów Europy a stopniowo rozbudowującą się obszarem zatoki niżowej, rozciągającą się nad zachodnią częścią kontynentu europejskiego. Nad przeważający obszar naszego kraju będzie jeszcze napływać stabilne i ciepłe powietrze polarno-morskie z licznymi rozpogodzeniami. Jednak lokalne, przelotne opady deszczu z możliwymi punktowymi, pojedynczymi burzami spodziewane są głównie na południu oraz południowym – wschodzie, gdzie nagromadzi się nieco więcej wilgoci i wystąpią strefy zbieżności wiatru, na których utworzą się lokalne, słabe burze.

Prognozowane prawdopodobieństwo wyładowań atmosferycznych w ciągu 24 godzin na obszarze Europy i obszarów przyległych

burze możliwe dziś w kraju
Burze możliwe w niedzielę na obszarze Polski, lecz nie okażą się szczególnie intensywne, nawet jeśli powstaną. Wizualizacja: ESSL

Prognozy numeryczne wskazują, że w niedzielę słabe burze mogą rozwinąć się na południowym- wschodzie, wschodzie kraju. Szczególnie podwyższone ryzyko wyładowań będzie w Bieszczadach, gdzie ważną rolę odegra orografia terenu. Potencjalne burze będą izolowane i krótkotrwałe. Lokalnie suma opadu może osiągnąć 10 mm, miejscami porywy wiatru do 60-70 km/h. Nie przewiduje się, aby komórki burzowe były dobrze zorganizowane i długotrwałe. Przeważnie mają być to pojedyncze ośrodki konwekcyjne. Największe ryzyko burz będzie w godzinach popołudniowych i wczesnowieczornych.

Zobacz też: Upał jeszcze wróci do Polski. 31-32°C na mapach. 

Prognoza konwekcyjna na niedzielę (IMGW-PIB) dla Polski

burze możliwe w niedzielę nad Polską
Burze niewykluczone są w niedzielę zwłaszcza na południowym-wschodzie i wschodzie naszego kraju, lecz nie powinny okazać się intensywne. Prognoza od IMGW-PIB

Zjawiska konwekcyjne w niedzielę nad Polską

Niedziela przyniesie w dzień zachmurzenie małe lub umiarkowane, na krańcach południowo-wschodnich i wschodzie miejscami wzrastające do dużego i przelotne opady deszczu oraz słabe komórki burzowe. Gdzieniegdzie w godzinach porannych występowały zanikające mgły radiacyjne ograniczające widzialność do 300 m. W najcieplejszym momencie dnia od 24°C do 28°C, niższe wartości nad morzem i w rejonach podgórskich od 21°C do 23°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych, nad morzem północno-wschodni. Tylko w czasie lokalnych burz do 60-70 km/h. Zalecamy śledzić dane z detektorów i radarów meteorologicznych.

W kolejnych dniach powinny pojawić się intensywniejsze zjawiska burzowe. Zwłaszcza we wtorek, ale o tym będziemy informować w kolejnych dniach.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz