Burze prawdopodobne we wtorek nad Polską. Sprawdzamy, gdzie możliwe są zjawiska o charakterze konwekcyjnym.
Zjawiska burzowe możliwe dziś nad Polską
Płytki cyklon ulegał wypełnieniu w minionych kilkunastu godzinach nad Polską wraz z układem frontów atmosferycznych. Lokował się on w południowej części Polski. Dziś wschód, południowy wschód pozostanie w zasięgu zatoki niżowej. Dodatkowo zaznaczy się wpływ ulegającego frontolizie frontu okluzji. W zasięgu lokalnych stref zbieżności wiatru może dojść do rozwoju komórek opadowych i nielicznych burzowych o słabej rozbudowie pionowej.
Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 12 marca 2024, 12 UTC według modelu francuskiego ARPEGE dla Polski
Z prognoz NWP wynika, że chwiejność termodynamiczna nie powinna przekroczyć na ogół 100-300 J/kg. Burze we wtorek najbardziej prawdopodobne są w obszarach górskich i podgórskich, gdzie istotną rolę odegrać może wymuszanie orograficzne. Pierwsze komórki burzowe mogą utworzyć się już w godzinach około południowych. Ruch ośrodków konwekcyjnych odbywać będzie się w kierunku północnym, jednak w drugiej połowie dnia zmieniać ma się kierunek przepływu środkowej i górnej troposferze, co wymusi przemieszczanie się struktur konwekcyjnych na zachód, północny zachód. Akumulacja opadów w zasięgu konwekcji nie powinna przekraczać 5-10 mm, dodatkowo spaść może grad i wystąpić na obszarach wyżej położonych opad krupy śnieżnej. Szczególnie w górach są prognozowane opady mieszane i mokrego śniegu.
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 12 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Zjawiska konwekcyjne dziś możliwe w Polsce
Dziś prognozowane jest na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże i całkowite, jedynie na północnym zachodzie kraju większe przejaśnienia. Szczególnie na zachodzie kraju, miejscami mgły ograniczające widzialność poziomą do 200 m. Prognozowane są słabe opady deszczu lub mżawki, natomiast na Suwalszczyźnie początkowo możliwe mieszane. Natomiast na krańcach południowych kraju miejscami opady o umiarkowanym natężeniu i tam prognozowana wysokość opadów do 10 mm, głównie w Sudetach i obszarach podgórskich Sudetów Wschodnich do około 20 mm. Natomiast na południu Śląska i Małopolski oraz miejscami w rejonach górskich Podkarpacia oraz lokalnie na Lubelszczyźnie możliwe słabe burze.
Zobacz też: Koszmarna śnieżyca. 70-80 cm śniegu. Zasypane domy w krajach alpejskich
Prognozowany zasięg opadów konwekcyjnych na 12 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Aczkolwiek w szczytowych partiach Sudetów i Beskidów opady deszczu ze śniegiem lub śniegu. Jednak wysoko w Tatrach opady śniegu przynoszące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej do 5-7 cm. Gdzieniegdzie w centrum i na północy utrzymywać się będą silne zamglenia w związku z dużą wilgotnością powietrza. Na termometrach od 2°C, 4°C na północnym wschodzie, 5°C, 8°C w pasie od Lubelszczyzny po Pomorze Gdańskie oraz w rejonie podgórskim Sudetów do 9°C, 13°C na południu i zachodzie.
Wiatr będzie słaby i umiarkowany, jednak początkowo na wschodzie oraz miejscami na południowym zachodzie kraju porywisty. Natomiast na przeważającym obszarze z kierunków wschodnich, na zachodzie z kierunków północnych. W szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 60 km/h. W zasięgu konwekcji do 50-55 km/h.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC