Burze możliwe są dziś nad Polską. Może spaść grad, prawdopodobne ulewy. Niewykluczone superkomórki burzowe.
Burze możliwe na początku tygodnia
W poniedziałek Polska jest pod wpływem rozległego układu wyżowego znad Federacji Rosyjskiej. Aczkolwiek istotny wpływ na pogodę będzie mieć także płytki górny niż nasuwający się ze wschodu, który przemieszczać się będzie nad krajem, przynosząc duże i całkowite zachmurzenie oraz słabe opady deszczu. Natomiast w godzinach porannych i nocnych także mieszane i śniegu, szczególnie na północnym wschodzie. Docierać mają na ogół ciepłe masy powietrza polarnomorskiego, transportowane znad Atlantyku, przez południowe rejony naszego kontynentu. Jednak z biegiem godzin stopniowo obserwowany będzie napływ chłodniejszej masy polarno kontynentalnej ze wschodu, północnego wschodu. Płytki niż z układem frontów atmosferycznych ma mieć dziś wpływ na przebieg warunków pogodowych, dlatego niewykluczone są burze.
Prognozowana chwiejność termodynamiczna 4 marca 2024, 12Z według modelu WRF-ARW 12 km
Dziś prognozowane jest w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Natomiast w południowej i wschodniej części kraju gdzieniegdzie opady deszczu. Ponadto na południu i wschodzie miejscami możliwe burze. Natomiast w godzinach wieczornych na północnym wschodzie opady mokrego śniegu. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach od 3°C, 5°C na północnym wschodzie, 6°C, 9°C w centrum, najcieplej, bo do 14°C, 16°C na południu kraju. Wiatr będzie na ogół słaby i umiarkowany, nad morzem i na obszarach występowania burz okresami dość silny i porywisty, północno-wschodni i wschodni, na południowym wschodzie przeważnie z kierunków południowych. Silniejszy w czasie lokalnych burz do 50-60 km/h.
Prognoza chwiejności termodynamicznej 4 marca 2024, 15 UTC według modelu ARPEGE dla Polski
Niż górny wspomóc może dziś rozwój burz
W obrębie niżu górnego pojawi się w poniedziałek niewielka chwiejność termodynamiczna, która nie powinna przekroczyć 150-300 J/kg. Pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km wyniesie około 14-20 m/s, natomiast skrętność wiatru wraz z jej przyspieszeniem również okaże się podwyższona do 200-300 m2/s2. Obecność odciętego górnego niżu sprzyjać ma występowaniu ruchów wstępujących. Objawiać będzie się to występowaniem przelotnych opadów pochodzenia konwekcyjnego, drobnego gradu, krupy. Istnieje ryzyko opadów gradu o średnicy do 1-2 cm. Nie można wykluczyć ponadto 1-2 przypadków słabo rozbudowanych w pionie mini-superkomórek burzowych. Najwięcej zjawisk burzowych o punktowych charakterze może wystąpić w godzinach popołudniowych i wieczorem. Wyładowania atmosferyczne są najbardziej prawdopodobne na obszarze następujących województw: świętokrzyskie, mazowieckie, lubelskie, małopolskie i podkarpackie. Wysokość opadów nie powinna przekroczyć 5-20 mm w ciągu krótkiego okresu.
Zobacz też: Mróz uderzy. Na wschodzie Europy nawet do -25 stopni.
Prognoza chwiejności termodynamicznej na 4 marca 2024, 18 UTC według modelu ARPEGE dla Polski
Niskie ryzyko superkomórek burzowych
Z uwagi na bliskość niżu górnego, podwyższone uskoki pionowe i kierunkowe wiatru, nie można wykluczyć pojedynczego przypadku krótkotrwałej, mezocyklonicznej trąby powietrznej. Szczególnie w obrębie struktur konwekcyjnych na obszarze woj. lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zjawiska jest jednak niskie.
Prognoza zasięgu i intensywności opadów konwekcyjnych na 4 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Prognoza zasięgu opadów konwekcyjnych na 4 marca 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie opady deszczu, mieszane na północy Polski także śniegu. Natomiast na północy kraju lokalnie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm. W Małopolsce i Podkarpaciu, Lubelszczyźnie możliwe początkowo burze. W najchłodniejszej części nocy od 2°C do 5°C, na północy kraju od 0°C do 3°C. Drogi lokalnie śliskie. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem tylko silny, w porywach do 60 km/h, północno-wschodni, na południowym wschodzie przeważnie południowy.
Prognoza zasięgu i intensywności opadów na 4 marca 2024, 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, modellzentrale.de
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC