Burze nie ustępują. Grad, ulewy i silny wiatr dziś w Polsce

Burze nie ustępuj, czwartek kolejnym dniem ze zjawiskami konwekcyjnymi. Grad, ulewy i silne porywy wiatru w czasie dzisiejszej konwekcji na obszarze Polski. Zjawiska towarzyszące okażą się znacznie słabsze niż ubiegłej doby i obejmą znacznie mniejszy obszar.

Ubiegłej doby na zachód, północny zachód od Polski znajdował się pogłębiający się szybko ośrodek niżowy o imieniu Poly, który wywołał silną wichurę na zachodzie Starego Kontynentu. Przez nasz kraj przechodził układ frontów atmosferycznych, dodatkowo w ciepłym wycinku niżu położona była linia zbieżności wiatru, na której utworzyły się intensywniejsze zjawiska burzowe. Największa koncentracja zjawisk burzowych została zaobserwowana na południu, częściowo centrum i na zachodzie naszego kraju.

Wyładowania atmosferyczne odnotowane minionej doby przez 24 godziny na obszarze Polski

burze nad Polską, 6 lipca 2023 r.
Burze nad Polską, 6 lipca 2023 r.

Burze znów przejdą przez Polskę

W czwartek obserwowana będzie przewaga zachmurzenia małego i umiarkowanego. Jedynie na północy, wschodzie i południu okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Dodatkowo na wschodzie oraz na Podhalu niewykluczone lokalne burze. Prawdopodobna akumulacja opadów w czasie burz do 15 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 23°C na północy do 26°C na środkowym i południowym wschodzie, niższe wartości w rejonach podgórskich Karpat i nad morzem, od 19°C do 23°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. Jednak w czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Zobacz też: Silny upał. Nawet 35-36 stopni w Polsce. Najgoręcej od początku lata. Czy będzie to długotrwała fala upałów?

Liczba wyładowań CG – suma za minione 24 h dla Polski

burze w Polsce, 6 lipca 2023 r.
Dynamiczna pogoda i silne burze ubiegłej doby w Polsce

Wyładowania CG + IC, wykryte przez system PERUN na obszarze Polski

burze w Polsce, 6 lipca 2023 r.
Burze w Polsce, 6 lipca 2023 r., 06 UTC

Dynamiczna pogoda w Polsce

Dziś na wschodzie zaznaczy się zatoka niżowa związana z niżem znad Skandynawii ze strefą falującego, chłodnego frontu atmosferycznego. Niż ten ulegać ma stopniowemu wypełnieniu nad Europą Północną. Natomiast na zachodzie i w centrum nasunie się klin wyżu znad Francji i Niemiec. Nad przeważający obszar Polski napływa zachodu chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego, miejscami o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Jednak zjawiska burzowe możliwe są w pierwszej części dnia. Podstawowym zjawiskiem okażą się ulewne opady deszczu.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego w pogodzie Wam nie umknęło.

Fanipogody.pl