Burze. Niszczące nawałnice dziś nad Polską. Alerty pogodowe drugiego stopnia przed burzami

Niedziela przyniesie kolejny bardzo burzowy dzień w wielu regionach Polsce. Do kraju napływa gorąca, zwrotnikowa masa powietrza ze wschodu. Charakteryzuje się ona bardzo wysoką wilgotnością. W linii od Lubelszczyzny, przez Mazowsze po Warmię i Mazury pojawi się również zbieżność wiatru. Skutkowało to będzie rozwoju bardzo gwałtownych burz nad Polską.

We wschodniej części Polski chwiejność CAPE w dniu dzisiejszym osiągać może wysokie parametry, nawet do 2000 J/kg. Energii potencjalnej drogą konwekcyjną widać, że nie zabraknie. W dniu dzisiejszym głównym zapalnikiem do powstania głębokiej, silnej konwekcji będzie zbieżność wiatru, zwana również konwergencją. Na zachodzie kraju znajduje się ciepły front atmosferyczny. Zbieżność wiatru wystąpi dziś na wschód od frontu, na linii Lubelszczyzna, Mazowsze, Warmia i Mazury do Pomorza. To właśnie w wymienionych regionach bure dziś będą miały najgroźniejszy przebieg.

Prognozę tą potwierdzają w swoich ostrzeżeniach koledzy z Polskich Łowców Burz. Krzysztof Ostrowski z PŁB wydał ostrzeżenia 2go w trzystopniowej skali stopnia ostrzeżeń przed silnymi burzami w Polsce.Na obszarze objętym pierwszym stopniem ostrzeżenia również wystąpią burze. Ze względu na brak zbieżności wiatru nie będą to jednak burze tak dobrze zorganizowane i tak intensywne. Nie oznacza to jednak, że burze na Podlasiu oraz w pasie od Małopolski i Śląska po Kujawy i Pomorze nie mogą być intensywne.

Dzisiejsze burze przyniosą zalania

Przepływ nie będzie duży (DLS ok. 10 m/s), przez co mocno uwodnione komórki burzowe prowadzić mogą do długotrwałych, nawalnych opadów deszczu nad jednym obszarem. Prowadziło to będzie oczywiście do zalań. Zalania najgroźniejsze są w dużych, zabetonowanych miastach, gdzie systemy odprowadzania wody nie są w stanie przyjąć wody niesionej z nawalnych opadów.

Na południu obszaru oznaczonego drugim stopniem zagrożenia, w warunkach lepszego przepływu nie można wykluczyć powstania superkomórek typu wysokoopadowego. W przypadku wystąpienia tego rodzaju burz, największym zagrożeniem prócz nawalnych opadów deszczu, jest również grad, mogący osiągać rozmiary do 4cm.

Burze trwać mogą przez całą najbliższą dobę. Pierwsze burze powstawać mogą już przed południem, jednak największą intensywność zjawiska burzowe osiągną w godzinach popołudniowych i wieczornych.