Burze okażą się lokalnie intensywne w Polsce. Wiemy, gdzie możliwe są superkomórki i klastry burzowe

Burze będą miejscami gwałtowne w czwartek, lecz obszar ich wystąpienia nie okaże się duży. Jednak powinno być ich więcej niż ubiegłej doby.

Burze w czwartek nad Polską

Dziś pogoda w Polsce nadal jest kształtowana przez rozległy obszar obniżonego ciśnienia znad środkowych rejonów kontynentu europejskiego. We wschodniej połowie kraju zaznacza się wpływ niżu odsuwającego się nad Rosję. Dodatkowo do naszej części Europy z południowego – zachodu Starego Kontynentu postępuje adwekcja coraz cieplejszego powietrza polarno morskego, przynosząc większą ilością rozpogodzeń, aczkolwiek z zaleganiem chmur niższego piętra oraz pojawianiem się przelotnych opadów deszczu i punktowych burz wciąż trzeba się liczyć w czasie dzisiejszej doby.

We wschodniej połowie kraju kraju, w drugiej części dnia warunki do inicjacji chmur Cumulonimbus mogą być bardzo dobre, osiągając szczyt swojej aktywności w godzinach popołudniowych i wieczornych. Dodatkowo w środkowej i górnej troposferze zaznacza się jeszcze chłodniejsze powietrze, sprzyjając zaostrzonemu pionowemu gradientowymi temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą, dlatego też prognozowana jest dziś umiarkowana chwiejność termodynamiczna, sprzyjając powstawaniu komórek burzowych. Pojawią się nieco podwyższone pionowe i kierunkowe uskoki wiatru, co może doprowadzić miejscami do utworzenia się dobrze zorganizowanej konwekcji. W czwartek burz powinno być więcej niż wczoraj na wschodzie kraju i niektóre z nich mogą okazać się intensywne, prowadząc nawet do podtopień. 

Prognoza burzowa na 24 godziny według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

Burze dziś we wschodniej połowie kraju

Dynamiczna pogoda i lokalne superkomórki

Pierwsze komórki burzowe mogą powstać około godzin południowych, lecz najbardziej prawdopodobny rozwój intensywniejszych zjawisk konwekcyjnych jest na godziny popołudniowe i wczesno wieczorne. Oczekiwane są zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też klastry wielokomórkowe. Niektóre z burz mogą dziś przybrać formę superkomórek burzowych. Rozwój burz zachodzić ma w czwartek na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Niewykluczony jest kilka przypadków burz zawierających rotujące i nieco bardziej trwałe mezocyklony, co przyczynić może się do opadów gradu o średnicy do 1-2,5 cm, pojawić mogą się również porywy wiatru do 60-75 km/h. Wysokość opadów nie powinna przekraczać na ogól 5-15 mm w krótkim czasie. Istnieje ryzyko powstania zalążków trąb powietrznych u podstawy chmur cumulonimbus. Możliwa nawet krótkotrwała mezocyklonalna trąba powietrzna. Już pod wieczór zacznie się stopniowy zanik aktywności burzowej. Jednak lokalnie burze mogą utrzymywać się jeszcze wczesną nocą. W drugiej części nocy nie przewiduje się już kolejnych burz.

Zobacz też: Temperatura sięgnie 52°

Prognoza burzowa na 29 czerwca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Burze w Polsce i dynamiczna pogoda

Czwartek przyniesie na zachodzie bezchmurne niebo lub zachmurzenie małe. Jedynie na wschodzie kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu. Dodatkowo po południu gdzieniegdzie na Mazowszu, Podlasiu i Polesiu Lubelszczyźnie burze. Możliwa wysokość opadów w czasie burz do 15 mm. W najcieplejszym momencie dnia od około 22°C na wybrzeżu do 26°C w centrum, na Podhalu do 20°C. Wiatr będzie przeważnie słaby i umiarkowany, na wschodzie porywisty, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy do 60-75 km/h.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl