Burze pojawiły się nagle nad Polską. Wiemy, gdzie niebo przecięły błyskawice. Noc przyniesie przymrozki do -5°C

Burze w środę pojawiły się nad Polską. Nieliczne wyładowania atmosferyczne przecięły niebo w naszej części Europy. Dodatkowo w wielu regionach przechodziły przez cały dzień przelotne opady o podłożu konwekcyjnym.

Burze wewnątrzmasowe dziś w kraju

W środę Polska znalazła się będzie pomiędzy nasuwającym się nad kraj z północnego zachodu układem niskiego ciśnienia z centrum nad Norwegią, a układami wyżowymi z południa kontynentu, jakie w kolejnych godzinach zaczęły odsuwać się w rejon Morza Czarnego. Docierać umiarkowanie ciepłe polarnomorskie masy powietrza z północnych rejonów Atlantyku.

Wyładowania atmosferyczne odnotowano w drugiej części dnia na Ziemi Lubuskiej, Wielkopolsce i południowym – wschodzie Lubelszczyzny. Większa koncentracja wyładowań atmosferycznych wystąpiła na wschód, południowy – wschód od naszego kraju.

burze dziś w kraju.
Burze dziś nad Polską

Pojedyncze burze utworzyły się nad Polską. Jednak nie towarzyszyły im groźne zjawiska

Dane satelitarne z drugiej części dnia obrazowały rozwój masowej konwekcji nad Polską oraz południowym Bałtykiem. Rozwój konwekcji zachodził głównie w polu podwyższonego ciśnienia. Tylko nieliczne chmury Cb wypiętrzyły się na tyle, aby wygenerować nieliczne wyładowania atmosferyczne. Na zachodzie, Bałtyku i wschodzie naszego kraju, pojawiły się strefy zbieżności wiatru, które wspomagały wypiętrzanie się chmur kłębiastych, aż do momentu wystąpienia słabych burz. Wierzchołki chmur Cb znalazły się dziś około 7-9 km nad ziemią i tylko w nielicznych zaszła elektryzacja w polu atmosfery.

Zobacz też: Przymrozki wkroczą do Polski. Temperatura spadnie nocami do -6 stopni

Szacuje się na podstawie danych z systemu RainGrs, że wysokość opadów z najmocniej rozbudowanych chmur Cb nie przekroczyła 5-10 mm z uwagi na niewielką wodność atmosfery i znaczną prędkość przemieszczania. Podczas przechodzenia formacji konwekcyjnych wzrastała prędkość wiatru do około 40-60 km/h.

Zdjęcie satelitarne z godziny 14:30 czasu lokalnego, 8 listopada 2023 r. obrazujące masową konwekcje nad Polską

burze dziś w kraju
Burze wewnątrzmasowe dziś nad Polską okazały się nieliczne. Przeważały przelotne opady pochodzenia konwekcyjnego

Prognoza ESSL dawała dzisiaj szanse, że pojawią się słabe burze lokalnie na przeważającym obszarze Polski. Prawdopodobieństwo nie przekraczało na ogół 15%. Finalnie pojedyncze i słabe burze pojawiły się na Ziemi Lubuskiej, Wielkopolsce i Lubelszczyźnie oraz nie stanowiły istotnego zagrożenia.

Prognoza burzowa w okresie od 8.11.2023 r. 06 UTC do 9.11.2023 r. 06 UTC według ESSL

burze w kraju
Burze dziś pojawiły się w kraju. Źródło: ESSL

W czwartek nie powinno być już dogodnych warunków do występowania słabych burz. Zjawiska burzowe są możliwe na zachodzie i południu oraz południowym – wschodzie Europy.

Prognoza burzowa na 9.11.2023 r. 06 UTC do 10.11.2023 r. według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

burze w Polsce
Jutro burze nie pojawią się w Polsce. Inaczej będzie na zachodzie Europy

Przymrozki w Polsce, potem rozwinęły się punktowe burze

Warto nadmienić, że ubiegła noc przynosiła przygruntowe przymrozki na Ziemi Świętokrzyskiej, Lubelszczyźnie, południu Polski. Najcieplej w tym czasie było na północy naszego kraju.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w Polsce na stacjach synoptycznych PSHM

burze i przymrozki w kraju
Przymrozki w Polsce, potem pojawiły się burze w kraju. Źródło: IMGW-PIB

Będą warunki do wystąpienia przymrozków na sporym obszarze południowej Polski

W nocy przeważający obszar Polski znajdzie się w zasięgu klina wyżowego w umiarkowanie ciepłej masie pochodzenia polarnomorskiego. Noc z 8/9 listopada 2023 r. okaże się przymrozkowa. Szczególnie w południowej połowie naszego kraju, gdzie to w czasie długiej i listopadowej nocy dojdzie do istotnej radiacji ciepła z gruntu, przyczyniając się do wystąpienia ujemnej temperatury nie tylko przy gruncie, ale także miejscami na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów w klatkach meteorologicznych. Bezchmurna i długa listopada noc oraz słabnący wyraźnie wiatr, to dobry przepis na silną radiacje ciepła. Najniższe wartości na termometrach zostaną odnotowane w dolinach, kotlinach i wszelakich obniżeniach terenu, gdzie zimne powietrze będzie swobodnie osiadać.

Prognozowana temperatura przy gruncie w godzinach porannych, 9 listopada 2023 r. według SWISS-HD

przymrozki w Polsce
Przymrozki w kraju

Niskie temperatury w kraju. Burze już nie wystąpią

Z prognoz modeli o wysokiej rozdzielczości wynika, że przymrozki powinny pojawić się w południowych dzielnicach naszego kraju, tj. od Śląska Opolskiego, Górnego Śląska, sięgając przez Małopolskę aż po Podkarpacie i woj. świętokrzyskim. Najbliższa noc przyniesie większe przymrozki na dużym obszarze Polski.

Modele o dużej rozdzielczości pokazują, że najniższa temperatura zostanie zmierzona w woj. małopolskim, szczególnie na południu tego regionu, gdzie w rejonie Podhala i Tatr temperatura może obniżyć się do około -6°C/-2°C.

Prognozowana temperatura orientacyjnie przy gruncie i możliwy zasięg przymrozków według SWISS-HD dla Polski na godziny poranne, 9 listopada 2023 r.

przymrozki w Polsce
Przymrozki w Polsce

Większe ochłodzenie w drugiej dekadzie listopada 2023 r.

Modele pogodowe prognozują, że sukcesywny spadek temperatury zaobserwujemy w pierwszych dniach trzeciej dekady listopada, gdy to nocne i poranne przymrozki staną się znacznie częstsze. Niewykluczone, że w okolicach drugiej połowy listopada i w ostatnich tygodniach mijającego miesiąca częstsze okażą się nocne i poranne przymrozki oraz opady śniegu. Prognozy stale monitorujemy, dlatego zachęcamy do śledzenia naszego portalu na bieżąco.

Fanipogody.pl