Burze ponownie pojawią się nad Polską. Zdarzą się opady do 15 mm, lokalnie drobny grad, krupa i wiatr do 75 km/h. Sprawdzamy, gdzie możliwe są burze 10 kwietnia 2022.
Burze wystąpią dziś nad Polską
Nasza część Europy w dalszym ciągu pozostaje pod wpływem rozległego, wieloośrodkowego układu niskiego ciśnienia, który jest ulokowany na północ od Polski. Płynie do nas znacznie chłodniejsza masa pochodzenia polarno morskiego z północnego-zachodu o całkiem sporym potencjale chwiejności. Z powodu dziennego nagrzewania się przypowierzchniowej warstwy granicznej wzrośnie pionowy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą, co spowoduje wystąpienie pewnej niewielkiej energii dostępnej drogą konwekcyjną do 100-300 J/kg. Pionowe oraz kierunkowe uskoki wiatru nie będą duże, zatem chmury burzowe nie powinny być dobrze zorganizowane. Przeważać mają pojedyncze formacje konwekcyjne, a gdzieniegdzie również pasma o charakterze konwekcyjnym. Od zachodu nasuwać ma się przejściowy klin wyżu znad Alp.
Prognoza ciśnienia na 10.04.2022, 12Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i rejonów przyległych
Burze w chłodnej i wilgotnej masie pochodzenia polarnego
W masie pochodzenia polarnego z powodzeniem formować się chmury kłębiaste Cumulonimbus już od pierwszej części dnia. Niektóre wypiętrzą się na tyle wysoko, że wygenerują wyładowania atmosferyczne. Ruch ośrodków konwekcyjnych przebiegać ma na ogół zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze, czyli od północnego-zachodu na południowy-wschód. Niektóre z chmur Cb mogą tworzyć niewielkie zespoły konwekcyjne, przyjmując formę klastrów wielokomórkowych. Nie będą to jednak długotrwałe formacje. Oczekiwana jest akumulacja opadów do 5-15 mm, lokalnie prawdopodobny drobny grad i wiatr do 70-75 km/h w czasie przechodzenia formacji konwekcyjnych. Z uwagi na nisko położoną izotermę zero opady mieszane i krupy są możliwe. Pod wieczór na skutek słabnącej insolacji, komórki opadowe oraz burzowe zaczną zanikać. Po zachodzie słońca nie przewidujemy już burz, lecz miejscowe opady konwekcyjne są możliwe.
Prognoza ciśnienia, zachmurzenia, rodzaju i natężenia opadów na 10.04.2022, 12 UTC według ECMWF
Burze i komórki konwekcyjne spowodować mogą pogorszenie warunków do jazdy
Miejscami może dochodzić do pogorszenia widzialności w czasie opadów, dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność oraz dostosować prędkość do panujących warunków. Warto również przełączyć światła dzienne na mijania, aby być lepiej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Największą aktywność konwekcyjną zaobserwujemy w drugiej części dnia. Szczególnie w północnej połowie kraju.
Prognoza burzowa na okres od 10.04.2022 do 11.04.2022 według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Nie zabraknie jednak pogodnych chwil. Na skutek oddziaływania prądów zstępujących temperatura może spaść o kilka stopni
W przerwie pomiędzy opadami świecić ma słońce, pojawią się większe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka ośrodków konwekcyjnych. Na skutek oddziaływania silnych prądów zstępujących zaobserwujemy również wyraźny spadek temperatury. Następnie po przejściu komórki konwekcyjnej obserwowany ma być szybki wzrost temperatury.
Zjawiska burzowe w wielu miejscach nie będą się dziś kwalifikować do pierwszego stopnia zagrożenia burzami. Jednak miejscami opady gradu, krupy śnieżnej i lodowej są możliwe. Niektóre z formacji konwekcyjnych mogą być bardzo fotogeniczne. Towarzyszyć mogą im głównie chmury Mammatus i tęcze.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ MOŻNA ŚLEDZIĆ TUTAJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC