Burze pojawią się w poniedziałek nad Polską. Możliwy grad i silny wiatr do 60 km/h. Gdzie jest burza 2.05.2022?

Burze wystąpią w poniedziałek nad Polską. Prawdopodobne opady gradu i silny wiatr do 60 km/h. Sprawdzamy, gdzie możliwe są zjawiska o charakterze konwekcyjnym.

Burze w poniedziałek możliwe na południu

Dzisiaj znajdujemy się w słabo gradientowym polu ciśnienia wiatr słaby i umiarkowany, zmieniający kierunek od północno wschodniego przez północny po północno zachodni, stosownie do przekształcania się pola ciśnienia, a przy opadowych chmurach kłębiastych, porywisty.

We wtorek następować będzie dalsza przebudowa pola ciśnienia warunkowana położeniem niżu arktycznego, opuszczającego północną Skandynawie i kierującego się w stronę Morza Barentsa oraz rozbudową wyżu znad Morza Północnego w kierunku północnym i wschodnim, a w nocy z wtorku na środę uformowaniem się wyżu nad północnym Bałtykiem, który w swojej wschodniej, chłodnej stronie ściągnie zimne powietrze nad kraje bałtyckie i Obwód Kaliningradzki, a także nad nasz północny wschód.

Zjawiska burzowe są dziś najbardziej prawdopodobne w pasie podgórskim i górskim Polski południowej. Oczekiwana jest tam największa ilość burz. Wysokość opadów w burzach sięgnąć może 5-15 mm, lokalnie drobny grad, bądź na obszarach wyżej położonych krupa śnieżna.

Zjawiska konwekcyjne dadzą się we znaki zwłaszcza w obszarach podgórskich i górskich

Z prognoz numerycznych wynika, że dziś rozwój konwekcji wystąpi w drugiej części dnia. Rozwój konwekcji obserwowany ma być na południu i wschodzie kraju. Będą to przeważnie izolowane i krótkotrwałe ośrodki konwekcyjne. Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowej warstwy granicznej, wzrośnie energia dostępna drogą konwekcyjną. Burze dziś są najbardziej prawdopodobne w górach i na obszarach podgórskich. Kluczowe okaże się na tym obszarze orografia terenu, wspomagając rozwój konwekcji. Czym dalej a na północ od rejonów górskich, tym prawdopodobieństwo wyładowań będzie mniejsze. W południowej części kraju będą to wolno przemieszczające się komórki burzowe, przemieszczając się powoli w kierunku wschodnim.

Prognozowana energia dostępna drogą konwekcyjną na 2.05.2022, 12 UTC według modelu ARPEGE

Burze pojawią się w poniedziałek nad Polską. Możliwy grad i silny wiatr do 60 km/h. Gdzie jest burza 2.05.2022?

Burze są groźne w górach, dlatego należy zachować ostrożność

Na pozostałym obszarze prawdopodobieństwo wyładowań atmosferycznych będzie marginalne. Głębsza konwekcja będzie charakteryzować się krótkotrwałymi, umiarkowanymi i intensywnymi opadami deszczu z możliwą akumulacją do 10 mm.

Jednak już wieczorem głębsza konwekcja zacznie zanikać, dlatego, że zmniejszy się chwiejność i osłabną procesy wspomagające rozwój konwekcji. Miejscami tylko zdarzą się opady pochodzenia konwekcyjnego.

Prognoza burzowa na 5.02.2022, 8:00 do 5.02.2022, 20:00 od IMGW-PIB

Szczególną ostrożność w najbliższych dniach powinni zachować turyści w rejonach górskich i podgórskich. Burze mogą występować okresami i miejscami w Karkonoszach i Karpatach. Modele pogodowe sugerują korzystne warunki do inicjacji głębokiej, wilgotnej konwekcji. Pamiętajmy o bieżącym obserwowaniu nieba pod kątem rozwoju chmur kłębiastych Cumulus i Cumulonimbus. Burze w górach są niezwykle groźne. Zagrożenie stwarzają zarówno śliskie szlaki, ale także ryzyko rażenia piorunem w zasięgu komórki burzowej. Pierwsze burze zazwyczaj tworzą się przed południem, dlatego też w wyższe partie gór należy wychodzić wcześnie rano, a wracać około południa, gdy rozpoczyna się zazwyczaj rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji.

POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ