Burze możliwe w Polsce. Wiatr do 85 km/h, silne opady deszczu i krupy oraz śnieg

Burze prawdopodobne na początku trzeciej dekady grudnia w kraju. Porywy wiatru w zasięgu konwekcji do 85 km/h, prawdopodobne ulewne opady deszczu, śnieg i krupa śnieżna.

Burze w środę możliwe nad Polską

Na początku trzeciej dekady grudnia znajdujemy się pod wpływem cyrkulacji strefowej atmosfery o składowej zachodniej. Liczne ośrodki niskiego ciśnienia znajdują się w pasie od rejonu Islandii, Morza Norweskiego aż po Skandynawię i część Federacji Rosyjskiej. Natomiast na północ od Wysp Azorskich znajduje się silny wyż z ciśnieniem dochodzącym do 1050 hPa. Taki rozkład pola barycznego nad Europą i przyległościami warunkuje adwekcje łagodnych i wilgotnych mas powietrza z zachodu, północnego – zachodu. Liczne strefy frontowe przechodzą przez Stary Kontynent, kształtując również pogodę w Polsce od kilku dni.

W środę wiatr początkowo słaby i umiarkowany, gdzieniegdzie porywisty, następnie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, jednak na północnym zachodzie do 65 km/h, natomiast nad morzem dość silny i silny (do 45 km/h), w porywach do 85 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Tylko wysoko w Karpatach wiatr w porywach do 90 km/h, w Sudetach do 95 km/h, może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Sytuacja baryczna na 20.12.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze możliwe dziś nad Polską
Burze najbardziej prawdopodobne na drugorzędnym froncie chłodnym

Chwiejne powietrza spływać zacznie szerokim strumieniem za chłodnym frontem

Tuż za rozległą strefą chłodnego frontu atmosferycznego w środę zaczyna napływać nieco chłodniejsze, wilgotniejsze i chwiejne powietrze polarnomorskie. Zaostrzenie pionowego gradientu temperatury w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń, doprowadzi do rozwoju chmur Cumulonimbus, które miejscami połączą się w niewielkie pasma konwekcyjne. Zdarzą się z nich opady ciekłe, mieszane i mokrego śniegu, ale także krupy śnieżnej/lodowej. Kluczowym czynnikiem inicjującym rozwój konwekcji okaże się drugorzędny front chłodny, na którym pojawić może się lepiej zorganizowana konwekcja. Przemieszczać ma się on od godzin popołudniowych z północnego – zachodu na południowy – wschód. Chwiejność termodynamiczna okaże się niewielka, nie przekraczając 100-150 J/kg. Największa niestabilność jest prognozowana w pasie dzielnic północnych, ze szczególnym uwzględnieniem wybrzeża. Pojawić może się dlatego kilka burz o stosunkowo niewielkiej aktywności elektrycznej w pasie dzielnic północnych.

burze w Polsce
Burze możliwe na Bałtyku i wybrzeżu, a być może także nieco bardziej w głębi kraju. Mapa: ESSL

Największe prawdopodobieństwo lokalnych burz będzie w godzinach popołudniowych i wieczornych. Wysokość opadów nie powinna przekraczać 5-12 mm/h, natomiast w zasięgu konwekcji możliwe są porywy wiatru do około 70-85 km/h.

Polecamy: Silny i długotrwały atak zimy w regionie?

Prognoza chwiejności termodynamicznej – 20 grudnia 2023 o godzinie 15 UTC dla Polski według modelu ARPEGE

burze możliwe dziś w Polsce
Burze – 20 grudnia 2023 r. możliwe na północy i północnym – zachodzie, lecz będą nieliczne

Niskie ryzyko burz

Ocenia się, że prawdopodobieństwo wyładowań nie przekracza dziś 15-30%. Będą to zjawiska mocno punktowe i nie stanowiące oprócz nielicznych piorunów istotnego zagrożenia. Podczas przechodzenia ośrodków konwekcyjnych możliwe są również porywy wiatru przekraczające 20 m/s. Nie są to ostatnie w tym miesiącu burze, gdyż w zasięgu aktywnej cyrkulacji strefowej możliwe są w kolejnych dniach w wielu regionach nieliczne komórki burzowe, a nawet potencjalne układy liniowe z silnym wiatrem.

Burze możliwe dziś nad Polską

Prognoza chwiejności termodynamicznej w oparciu o model ARPEGE na 20 grudnia 2023, 18 UTC dla Polski

burze dziś w kraju
Burze możliwe dziś nad Polską

Z uwagi na dużą lokalność zjawisk konwekcyjnych, zalecamy śledzić bieżące dane radarowe i detektory wyładowań.

Fanipogody.pl