Burze już nad Polską. Groźny wiatr i dynamiczna pogoda w piątek, 27 maja 2022

Burze występują dziś nad Polską. Obserwuje się na stacjach pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej silne porywy wiatru. Sprawdzamy, gdzie w piątek jest dynamiczna sytuacja pogodowa.

Burze w piątek już nad Polską. Znajdujemy się w zasięgu cyrkulacji strefowej o składowej zachodniej

Prognoza sytuacji barycznej na 27.05.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

W piątek przez Polskę przemieszcza się chłodny front atmosferyczny związany z niewielkim i płytkim układem niżowym o nazwie INGE. Znad Skandynawii przesuwa się on nad Bałtyk, a następnie nad państwa bałtyckie. Strefa frontowa migruje z północnego-zachodu na południowy-wschód. Za frontem napływa znacznie chłodniejsze powietrze pochodzenia polarno morskiego z domieszką arktycznego. Główna aktywność burzowa jest dziś obserwowana za głównym frontem chłodnym. Są więc to typowe burze adwekcyjne. Mniejsze prawdopodobieństwo burz będzie na froncie o charakterze chłodnym i przed nim. Odczuwalny jest również silny wiatr gradientowy, który najsilniejszy jest na północy kraju. Prędkość wiatru wzrasta również wyraźnie w czasie przechodzenia stref opadów, gdyż pęd powietrza ma tendencje schodzenia z wyższych wysokości ku ziemi.

Porywy wiatru zanotowane na poszczególnych posterunkach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego w piątek do godziny 11

porywy wiatru do 11 w piątek

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 120 minut na obszarze Polski. Grzmiało m.in na Pomorzu Zachodnim oraz w woj. warmińsko-mazurskim

burze na Warmii i Mazurach oraz Pomorzu Zachodnim.

Front chłodny migruje na południowy-wschód. Najgroźniejsze dziś komórki konwekcyjne za frontem o charakterze chłodnym

Najmniejsze ryzyko burz będzie dziś na południu kraju. Występować ma mało stromy pionowy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą. Dlatego też energia dostępna drogą konwekcyjną nie powinna być wysoka. Na ogół słaba do 100-200 J/kg. Wznoszeniu wilgotnego powietrza sprzyjać ma obecność chłodnego frontu atmosferycznego. Te burze, jeśli powstaną na wymienionym wcześniej obszarze okażą się słabe. Nie powinny też przynosić niebezpiecznych zjawisk. Burze i opady można śledzić na zobrazowaniach radarowych i detektorach wyładowań. Na Mazowszu i w północno-wschodniej części opady mogą być niewidoczne, gdyż IMGW-PIB modernizuje radar w Legionowie. Dlatego też jest on wyłączony 20 czerwca 2022.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 27.05.2022, 12 UTC dla Polski

front chłodny nad Polską

Możliwe burze superkomórkowe w piątek

Zdecydowanie intensywniejsze zjawiska o charakterze burzowym zaobserwujemy w północnej części kraju. W tej części Polski energia dostępna drogą konwekcyjną okaże się wyższa. Rozwojowi burz sprzyjać ma istotnie nasilony przepływ mas powietrza i podwyższone pionowe uskoki wiatru do 20-25 m/s w warstwie 0-6 km. Zaznaczać ma się w dalszym ciągu prąd strumieniowy, który wynika ze znacznych kontrastów termicznych między północą a południem kontynentu. Wspomóc może rozwój konwekcji. Chmury burzowe przemieszczać mają się na ogół z północnego-zachodu na południowy-wschód. W tych warunkach niewykluczone są również burze z rotującymi prądami wstępującymi, czyli prościej mówiąc superkomórki burzowe. Możliwe są również formacje burzowe o charakterze liniowym.

Prognoza burzowa na piątek i noc z piątku na sobotę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

burze polska, 27 maja 202

Podstawowym zagrożeniem na tym obszarze okażą się silne porywy wiatru do około 70-90 km/h. Zdarzyć mogą się w tym warunkach opady gradu o średnicy do 2-3 cm. Wysokość opadów w burzach sięgnąć może 10-20 mm. Pierwsze burze rozwinęły się już przedpołudniem. W kolejnych godzinach obserwowana ma być intensyfikacja zjawisk o charakterze konwekcyjnym. Chmury burzowe rozwijać mogą się również w nocy z piątku na sobotę na wybrzeżu. Przy czym ich intensywność ma być mniejsza niż za dnia. Burze będą kontynuacją dziennej konwekcji, a głównym zagrożeniem będą porywy wiatru dochodzące do 70-80 km/h, a na wybrzeżu w godzinach wieczornych punktowo do 90 km/h. 

Komórki konwekcyjne po zachodzie słońca będą stopniowo zanikać, tylko nad morzem mogą być aktywne przez większą część nocy. Sumy opadów deszczu nie będą przekraczać 10 mm, tylko w woj. pomorskim i zachodniopomorskim mogą sięgnąć 15 mm – informuje IMGW-PIB.

Prognoza burzowa na noc z piątku na sobotę od specjalistów z IMGW-PIB

burze, 27/28 maja 2022