Burze w środę nad Polską zaczną słabnąć w nocy ze środy na czwartek. Pogoda ma być mniej dynamiczna niż w ciągu dnia.
Niżowa pogoda w środę. Korzystne warunki do rozwoju lokalnych burz
W środę aurę kształtował niż Maya, który znad Morza Północnego przemieścił się nad południową Skandynawię. Od dzielnic centralnych naszego kraju na wschód przesuwał się powoli pofalowany front atmosferyczny, na którym dojść może do kolejnych zafalowań. Inicjatorem konwekcji we wschodniej połowie kraju okazała się głównie przedfrontowa strefa konwergencji wiatru, która ułożona była południkowo. Dlatego też głównie na strefie zbieżności wiatru przed frontem pojawiło się dziś najwięcej burz, które były na ogół krótkotrwałe.
Silne opady pochodzenia burzowego podstawowym zagrożeniem w środę na obszarze Polski
Dziś głównie na wschodzie w strefie zbieżności dolnego pola wiatru formowały się burze. Najintensywniejsze burze są obecnie na Podlasiu oraz północy i wschodzie Lubelszczyzny, natężenie opadów mogło tam dochodzić nawet do 25 mm/h. Zdarzyć mogły się również opady gradu o średnicy do 1-2 cm i porywy wiatru do 70 km/h. Komórki burzowe z ulewnym deszczem obecne były również w woj. podkarpackim. We wschodniej połowie kraju wysokość opadów w burzach mogła sięgnąć do 20-35 mm. Burze są dziś najbardziej aktywne na południu i wschodzie. Ponadto burze pojawiły się w woj. małopolskim, gdzie wkroczyły znad Słowacji. Towarzyszyć mogą im również opady gradu i silne opady powodujące lokalne podtopienia. Zaznacza tam swój wpływ klaster wielokomórkowy, który w dzisiejszych warunkach nie przemieszcza się szybko. Wieczorem w środę burze obserwowane są m.in w woj. podlaskim, podkarpackim oraz zachodniopomorskim. Są one jednak mniej intensywne niż w woj. małopolskim.
Wyładowania atmosferyczne zarejestrowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych od drugiej części nocy z wtorku na środę do godzin wieczornych w środę
Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu. Miejscami burze. Prognozowana wysokość opadów w burzach od 15 mm do 20 mm. W drugiej części nocy miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 12°C do 16°C, na wschodzie kraju miejscami do 17°C, chłodniej w kotlinach podgórskich od 10°C do 11°C, w Tatrach 7°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków południowych. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h. Dlatego, że burze są zjawiskiem lokalnym, zalecamy śledzić zobrazowania radarowe i detektory wyładowań.
Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 9.06.2022, 02Z według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC