Burze wystąpią w czwartek nad Polską. Wiatr do 70-75 km/h, ulewy do 5-10 mm

Burze możliwe dziś nad Polską. Wiatr w porywach do 70-75 km/h, dodatkowo ulewy do 5-10 mm. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne.

W czwartek pogodę kształtuje rozległy układ niskiego ciśnienia znad Wysp Brytyjskich ze strefą chłodnego frontu atmosferycznego. Z południowego-zachodu napływa masa powietrza polarno-morskiego o równowadze chwiejnej, nieco chłodniejsza względem ubiegłej doby.

Dziś prognozowana jest niżowa pogoda. Dlatego w kraju dominować ma na ogół zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Zdarzą się przelotne opady deszczu, tylko wysoko w Tatrach słabe opady śniegu i śniegu z deszczem. Miejscami możliwe burze. W najcieplejszym momencie dnia od 12°C do 17°C miejscami do 18°C, chłodniej jedynie miejscami w rejonie Zatoki Gdańskiej i w obszarach podgórskich Karpat około 10°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, natomiast na południu kraju i w czasie burz do 65-75 km/h, ale w godzinach porannych na Podkarpaciu do około 70 km/h, południowo-wschodni i południowy, aczkolwiek od dzielnic zachodnich skręcający na południowo-zachodni. Tylko Sudetach porywy do 90 km/h oraz wysoko w Karpatach do 130 km/h.

Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 28 marca 2024, 15Z według modelu WRF-ARW dla naszej części Europy

burze w kraju
Burze w Polsce, 28 marca 2024 r.

Burze nie będą dziś silne

Dziś warunki pogodowe są kształtowane przez rozległy i głęboki niż baryczny z centrum w rejonie Wysp Brytyjskich. W rejonie Danii znajdować ma się dodatkowo płytki niż, sprzyjając napływowi masy polarnomorskiej o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Znajdować ma się on peryferiach głównego niżu lokującego się w rejonie Wielkiej Brytanii. Od godzin porannych zaczyna napływać nieco chłodniejszy strumień powietrza polarnomorskiego o niewielkiej niestabilności. W zasięgu frontu atmosferycznego rozwiną się dolno-troposferyczne strefy zbieżności wiatru, sprzyjając rozwojowi chmur Cumulonimbus. Największe szanse na burze będą w godzinach popołudniowych. Z prognoz numerycznych wynika, że ruch ośrodków konwekcyjnych odbywać ma się na ogół zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze, a więc na północny wschód. Ponadto burze wieczorem i w nocy mogą pojawić się na południowym wschodzie, lecz nie jest to wysokie prawdopodobieństwo.

Burze i opady prognozowane są dziś nad Polską

Chwiejność termodynamiczna nie przekroczy dziś na ogół 200-300 J/kg. Rozwojowi chmur kłębiastych i kłębiasto-deszczowych sprzyjać ma nisko położony poziom kondensacji chmur. Przewiduje się, że rozbudowa w pionie chmur Cb nie przekroczy 5-6 km, dlatego nie powinny być one szczególnie aktywne elektrycznie pod kątem generowanych wyładowań doziemnych.

Polecamy: Gwałtowne burze możliwe nad Polską w kolejnych dniach

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów gradu i wyładowań atmosferycznych nad Europą i przyległościami w ciągu 24 godzin

burze w czwartek nad Polską
Burze nad Polską, dynamiczna pogoda w czwartek

Co więcej, z najsilniejszych komórek burzowych przewiduje się punktowe porywy wiatru do 70-75 km/h, ale także opady, które nie przekroczą 5-10 mm, punktowo nie można wykluczyć opadów drobnego gradu. Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych, zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań online.

Źródło: Fanipogody.pl, essl.org, modellzentrale.de