Apogeum silnego ocieplenia przed nami. Ponad 25°C w Polsce. Pod koniec marca paść może nowy rekord temperatury.
Silny wiatr i burze, apogeum silnego ocieplenia przypadnie na weekend
Miniona doba i noc zgodnie z prognozami przyniosła silny wiatr i miejscami burze. Najsilniej wiało na szczycie Karkonoszy, gdzie odnotowano 130 km/h. Niewiele mniej wiało na szczycie Kasprowego Wierchu, gdzie anemometr zmierzył 122 km/h. Bardzo silne podmuchy wiatru o skali wichury zanotowano również na stacji synoptycznej Rzeszów-Jasionka, gdzie odnotowano 76 km/h. Na pozostałych stacjach synoptycznych wiało słabiej i na ogół poniżej progu wichury.
Odnotowane porywy wiatru do 29 marca 2024 r. do 7:00 UTC w Polsce
Ubiegłej doby pojawiły się również zapowiadane przez nas burze. Na szczególną uwagę zasługuje superkomórka burzowa, która przechodziła na zachód od Tarnowa i przemieszczała się następnie na północny wschód. Występowały tam komórki burzowe. Odnotowano także opady gradu o średnicy 2 cm. Na trasie burzy notowano silne porywy wiatru i ulewne opady deszczu. W Dąbrowie Tarnowskiej odnotowano m.in opady gradu na trasie burzy zawierającej mezocyklon. Pojedyncze wyładowania atmosferyczne odnotowano także w głębi woj. świętokrzyskiego i mazowieckiego.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 31 godzin na obszarze Polski.
Silne ocieplenie w prognozach
Jednak wygląda na to, że w ostatnich dniach mijającego miesiąca odczujemy silne ocieplenie. Temperatury okażą się najwyższe od początku 2024 roku. Na termometrach zobaczymy nawet 23-27°C. Jest szansa na pobicie rekordu temperatury maksymalnej sprzed 50 lat w marcu. Wysokie temperatury będą spowodowane adwekcją powietrza pochodzenia zwrotnikowego, ale także spodziewana jest znaczna koncentracja pyłu saharyjskiego. To będą najcieplejsze święta Wielkanocne od kilkudziesięciu lat w Polsce.
?Aktualne prognozy na najbliższe dni zapowiadają nam bardzo ciepłe Święta Wielkanocne ☀
⚠ Istnieje duże prawdopodobieństwo pobicia rekordu dla marca 25,6° Nowy Sącz (1990 r.)?
?Mogą to być również jedne z najcieplejszych Świąt Wielkanocnych w historii pomiarów.#IMGW pic.twitter.com/RXWmI6Q4hm
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) March 26, 2024
Apogeum ocieplenia przypadnie akurat na święta Wielkanocne, a więc na 30 i 1 kwietnia 2024 r. Bardzo ciepły zapowiada się również sam początek kwietnia 2024 r. Od dłuższego czasu informujemy na łamach portalu, że zamiast zapowiadanego przez niektóre portale nawrotu zimy nie będzie, musimy spodziewać się za to silnego ocieplenia na okres przełomu marca i kwietnia.
Prognozowana temperatura powietrza na 30 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Ekstremalne ocieplenie w prognozach. Apogeum ciepła na święta
Silnej adwekcji bardzo ciepłej masy powietrza z południa sprzyjać ma obecność rozległego, wieloośrodkowego niżu w rejonie wschodniego Atlantyku i Wysp Brytyjskich. Wpłynie on nie tylko na pogodę na Wyspach Brytyjskich, ale również na Półwyspie Iberyjskim. Na wschodzie Europy znajdzie się natomiast wyż, sprzyjając adwekcji bardzo ciepłej masy powietrza z południa. Obszarem źródłowym masy powietrza będą rejony Morza Śródziemnego i Afryki Północnej. Dlatego przełom marca i kwietnia przyniesie temperatury na poziomie 15-25°C. Najwyższe temperatury zostaną odnotowane na południu Polski, zwłaszcza w zasięgu zjawisk fenowych. Dlatego wartości odnotowanej temperatury powietrza na stacjach synoptycznych i telemetrycznych mogą być wyższe niż prognozowane przez modele numeryczne. Ważna będzie więc nie tylko intensywność adwekcji powietrza zwrotnikowego i występowanie wiatru fenowego, ale również prognozowane większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Dlatego mamy szanse na ustanowienie nowego rekord temperatury powietrza. Zwłaszcza w rejonie Tarnowa i Nowego Sącza.
Prognozowana anomalia temperatury na 30 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych
Prognozowana temperatura powietrza na 31 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Weekend zaskoczy w pogodzie
Szansa na nowy rekord temperatury powietrza będzie zwłaszcza w okresie od 30-31 marca 2024 r. Szczególnie w pasie dzielnic południowych. Warto wiedzieć, że rekord temperatury powietrza dla marca padł 50 lat temu, a więc 21 marca 1974 r. w Nowym Sączu, gdy to termometr w klatce meteorologicznej na wysokości 2 m pokazał nawet 25.6°C. Możemy w ostatni weekend marca odnotować nawet 26-27°C.
Prognozowana temperatura powietrza na 30 marca 2024, 2 czasu CET w Polsce według modelu ECMWF
Apogeum silnego ocieplenia. Prognozowana temperatura powietrza z możliwym dniem gorącym, 30 marca 2024 r. na południu Polski
Ochłodzenie dopiero na początku kwietnia
Przed nami więc najcieplejszy okres synoptyczny od początku 2024 roku. Będą to wyjątkowo ciepłe i przyjemne dni z temperaturą przekraczająca 20°C na przeważającym obszarze Polski. Tylko w nielicznych regionach spadnie słaby deszcz. Mamy szanse nawet na pierwsze dni gorące i pobicie rekordu temperatury maksymalnej dla marca sprzed 50 lat. Średnia dobowa temperatura powietrza w najbliższych dniach charakterystyczna będzie dla wiosny termicznej, ale okresowo nawet zaznaczy się krótkotrwałe termiczne lato. Temperatury w tym okresie będą wyższe o nawet 16-18°C od normy wieloletniej dla tego konkretnego okresu roku. W kolejnych dniach poinformujemy, czy padł na stacjach IMGW nowy rekord temperatury maksymalnej na południu Polski. Ochłodzenie nadejdzie zaraz po świętach do całego kraju, możliwy jest silny wiatr i nawet burze oraz opady deszczu, ale dramatu nie będzie. Co ciekawe w ostatnich dniach marca i na początku kwietnia będzie nawet cieplej w Polsce niż na Półwyspie Iberyjskim.
Zobacz też: Pogoda zaszokuje z początkiem kwietnia
Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej na 31 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF
Źródło: Fanipogody.pl, ogimet.com, blitzortung.org, wxcharts.com, meteologix.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC