Apogeum silnego ocieplenia przed nami. Ponad 25°C. Zagrożony krajowy rekord temperatury dla marca w Polsce. Mapy temperatur zapłoną, potem opady i burze

Apogeum silnego ocieplenia przed nami. Ponad 25°C w Polsce. Pod koniec marca paść może nowy rekord temperatury.

Silny wiatr i burze, apogeum silnego ocieplenia przypadnie na weekend

Miniona doba i noc zgodnie z prognozami przyniosła silny wiatr i miejscami burze. Najsilniej wiało na szczycie Karkonoszy, gdzie odnotowano 130 km/h. Niewiele mniej wiało na szczycie Kasprowego Wierchu, gdzie anemometr zmierzył 122 km/h. Bardzo silne podmuchy wiatru o skali wichury zanotowano również na stacji synoptycznej Rzeszów-Jasionka, gdzie odnotowano 76 km/h. Na pozostałych stacjach synoptycznych wiało słabiej i na ogół poniżej progu wichury.

Odnotowane porywy wiatru do 29 marca 2024 r. do 7:00 UTC w Polsce

wichura w kraju
Wichura w Polsce ubiegłej doby

Ubiegłej doby pojawiły się również zapowiadane przez nas burze. Na szczególną uwagę zasługuje superkomórka burzowa, która przechodziła na zachód od Tarnowa i przemieszczała się następnie na północny wschód. Występowały tam komórki burzowe. Odnotowano także opady gradu o średnicy 2 cm. Na trasie burzy notowano silne porywy wiatru i ulewne opady deszczu. W Dąbrowie Tarnowskiej odnotowano m.in opady gradu na trasie burzy zawierającej mezocyklon. Pojedyncze wyładowania atmosferyczne odnotowano także w głębi woj. świętokrzyskiego i mazowieckiego.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 31 godzin na obszarze Polski.

burze w kraju
Burze w Polsce ubiegłej doby

Silne ocieplenie w prognozach

Jednak wygląda na to, że w ostatnich dniach mijającego miesiąca odczujemy silne ocieplenie. Temperatury okażą się najwyższe od początku 2024 roku. Na termometrach zobaczymy nawet 23-27°C. Jest szansa na pobicie rekordu temperatury maksymalnej sprzed 50 lat w marcu. Wysokie temperatury będą spowodowane adwekcją powietrza pochodzenia zwrotnikowego, ale także spodziewana jest znaczna koncentracja pyłu saharyjskiego. To będą najcieplejsze święta Wielkanocne od kilkudziesięciu lat w Polsce.

Apogeum ocieplenia przypadnie akurat na święta Wielkanocne, a więc na 30 i 1 kwietnia 2024 r. Bardzo ciepły zapowiada się również sam początek kwietnia 2024 r. Od dłuższego czasu informujemy na łamach portalu, że zamiast zapowiadanego przez niektóre portale nawrotu zimy nie będzie, musimy spodziewać się za to silnego ocieplenia na okres przełomu marca i kwietnia.

Prognozowana temperatura powietrza na 30 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

wysoka temperatura i apogeum ciepła
Wysoka temperatura i możliwy dzień gorący na południu w sobotę

Ekstremalne ocieplenie w prognozach. Apogeum ciepła na święta

Silnej adwekcji bardzo ciepłej masy powietrza z południa sprzyjać ma obecność rozległego, wieloośrodkowego niżu w rejonie wschodniego Atlantyku i Wysp Brytyjskich. Wpłynie on nie tylko na pogodę na Wyspach Brytyjskich, ale również na Półwyspie Iberyjskim. Na wschodzie Europy znajdzie się natomiast wyż, sprzyjając adwekcji bardzo ciepłej masy powietrza z południa. Obszarem źródłowym masy powietrza będą rejony Morza Śródziemnego i Afryki Północnej. Dlatego przełom marca i kwietnia przyniesie temperatury na poziomie 15-25°C. Najwyższe temperatury zostaną odnotowane na południu Polski, zwłaszcza w zasięgu zjawisk fenowych. Dlatego wartości odnotowanej temperatury powietrza na stacjach synoptycznych i telemetrycznych mogą być wyższe niż prognozowane przez modele numeryczne. Ważna będzie więc nie tylko intensywność adwekcji powietrza zwrotnikowego i występowanie wiatru fenowego, ale również prognozowane większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Dlatego mamy szanse na ustanowienie nowego rekord temperatury powietrza. Zwłaszcza w rejonie Tarnowa i Nowego Sącza.

Prognozowana anomalia temperatury na 30 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

silne ocieplenie w Polsce
Apogeum silnego ocieplenia w ostatni weekend marca

Prognozowana temperatura powietrza na 31 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ocieplenie w kraju
Bardzo ciepła niedziela Wielkanocna w kraju. Apogeum ocieplenia w ostatnich dniach marca

Weekend zaskoczy w pogodzie

Szansa na nowy rekord temperatury powietrza będzie zwłaszcza w okresie od 30-31 marca 2024 r. Szczególnie w pasie dzielnic południowych. Warto wiedzieć, że rekord temperatury powietrza dla marca padł 50 lat temu, a więc 21 marca 1974 r. w Nowym Sączu, gdy to termometr w klatce meteorologicznej na wysokości 2 m pokazał nawet 25.6°C. Możemy w ostatni weekend marca odnotować nawet 26-27°C.

Apogeum silnego ocieplenia na dniach i ekstremalna anomalia temperatury w Polsce

Prognozowana temperatura powietrza na 30 marca 2024, 2 czasu CET w Polsce według modelu ECMWF

apogeum silnego ocieplenia w kraju
Nawet 25 stopni w Polsce

Apogeum silnego ocieplenia. Prognozowana temperatura powietrza z możliwym dniem gorącym, 30 marca 2024 r. na południu Polski

apogeum ciepła przed nami
Silne ocieplenie w kraju jutro i w niedzielę

Ochłodzenie dopiero na początku kwietnia

Przed nami więc najcieplejszy okres synoptyczny od początku 2024 roku. Będą to wyjątkowo ciepłe i przyjemne dni z temperaturą przekraczająca 20°C na przeważającym obszarze Polski. Tylko w nielicznych regionach spadnie słaby deszcz. Mamy szanse nawet na pierwsze dni gorące i pobicie rekordu temperatury maksymalnej dla marca sprzed 50 lat. Średnia dobowa temperatura powietrza w najbliższych dniach charakterystyczna będzie dla wiosny termicznej, ale okresowo nawet zaznaczy się krótkotrwałe termiczne lato. Temperatury w tym okresie będą wyższe o nawet 16-18°C od normy wieloletniej dla tego konkretnego okresu roku. W kolejnych dniach poinformujemy, czy padł na stacjach IMGW nowy rekord temperatury maksymalnej na południu Polski. Ochłodzenie nadejdzie zaraz po świętach do całego kraju, możliwy jest silny wiatr i nawet burze oraz opady deszczu, ale dramatu nie będzie. Co ciekawe w ostatnich dniach marca i na początku kwietnia będzie nawet cieplej w Polsce niż na Półwyspie Iberyjskim.

Zobacz też: Pogoda zaszokuje z początkiem kwietnia

Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej na 31 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF

silne ocieplenie w Polsce
Apogeum silnego ocieplenia na koniec marca

Źródło: Fanipogody.pl, ogimet.com, blitzortung.org, wxcharts.com, meteologix.com