Burze i nawałnice pojawią się w Polsce. 20-25 stopni. Pogoda zaszokuje z początkiem kwietnia

We wcześniejszych prognozach dużo pisałem o temperaturach i silnym ociepleniu, jakie rozpoczynamy. W weekend termometry wskazywały będą nawet 24-25 stopni. Do tego czekają nas burze. Czy nawałnice? W weekend może jeszcze nie, ale zjawiska burzowe będą w kraju coraz silniejsze.

Burze w Europie będą coraz silniejsze

Nad kontynent nasuwa się aktywny ośrodek niskiego ciśnienia. Z niżem związane są fronty atmosferyczne. Przed niże z południa i południowego zachodu napływają ciepłe masy powietrza. W takich warunkach w Europie rozwijały będą się burze, które lokalnie mogą być silne.

Aktywny niż i fronty przyniosą burze w Europie
Burze w Europie. Aktywny niż i strefy frontów atmosferycznych

Przez kontynent w najbliższych kilkudziesięciu godzinach przetaczały będą się kolejne fronty atmosferyczne. Przechodzeniu frontów będą towarzyszyć burze, które w wielu regionach organizować będą się w bardziej rozległe struktury burzowe. W środę najsilniejsze burze powstawały w rejonie Morza Śródziemnego. W czwartek intensywne ulewy, ale i burze pojawią się zwłaszcza na południu Półwyspu Iberyjskiego. Tutaj pogoda może być dzisiaj naprawdę groźna, a głównym zagrożeniem mogą być bardzo duże sumy opadowe. Zresztą, mnóstwo opadów czeka przez najbliższe dwie doby cały południowy zachód Europy.

Burze i ulewy przechodzić będą na południowym zachodzie Europy
Ulewy i burze na południowym zachodzie Europy

Powyżej prognoza wysokości opadu do soboty 30 kwietnia. Widzimy, że na południu Hiszpanii i w Portugalii lokalnie spadnie nawet ponad 150 mm wody na metr kwadratowy. To bardzo dużo, a modele często mają dodatkowo problem z szacowaniem opadów konwekcyjnych. Gdy uwzględnimy ewentualnie burze z nawalnym deszczem, spokojnie możemy szacować, że w omawianym regionie spadnie ponad 200 mm wody na metr kwadratowy.

Więcej deszczu i burze w Polsce

Wtorek i środa upłynęły nam pod znakiem pięknej, słonecznej aury. Po przymrozkach z początku tygodnia nie ma już śladu. Z każdym dniem w Polsce robi się coraz cieplej. Jednak ta pogodowa sielanka nie będzie trwała długo. Już w czwartek nad Polskę dotrze pierwszy front atmosferyczny. Przyniesie opady i burze. Spójrzmy na animację prognoz opadów dla kraju.

Burze w Polsce. Pogoda w kwietniu się zmieni

Front prawdopodobnie uaktywni się w drugiej części dnia w centralnej i wschodniej Polsce. O tym, gdzie i kiedy w Polsce wystąpią burze w czwartek napisze dla Was Arek w kolejnej prognozie na stronie. Intensywnie popadać może na południu kraju w nocy z czwartku na piątek. Jeszcze kilka aktualizacji prognoz temu wiele wskazywało na to, że burze, lokalnie może nawet nawałnice pojawią się w kraju w Niedzielę Wielkanocną. Obecne wyliczenia modeli nieco odsuwają w czasie wkroczenie frontu atmosferycznego do naszego kraju.

Burze i nawałnice możliwe w poniedziałek 1 kwietnia w Polsce
Burze, lokalnie silne możliwe 1 kwietnia w Polsce

Podczas gdy prognoza przesuwa przejście frontu przez Polskę z niedzieli na poniedziałek, modele widzą również lepsze warunki do rozwoju zjawisk konwekcyjnych. W regionie Polski powstać miałbym płytki niż, który prawdopodobnie spotęguje zjawiska konwekcyjne nad Polską. Na chwilę obecną prognozy wskazują, że burze w pierwszy dzień kwietnia mogą być nad Polską naprawdę silne. Przeczytaj również: Silna śnieżyca w Alpach. Ostatnie podmuchy zimy w Europie

Niebezpieczna pogoda od wielu godzin w Ameryce Północnej

Od wielu dni bardzo niebezpieczną pogodą pogodę obserwujemy w USA. Przez Amerykę Północną przetacza się bardzo aktywny front atmosferyczny. Niż z którym związany jest front przynosi w południowych stanach burze i nawałnice już trzecią dobę. Przedwczoraj i wczoraj nawałnice szalały na południu i w centrum kraju. Ostatnia doba to nawałnice na południowym wschodzie.

Burze przechodzą przez południowy wschód Ameryki
Burze i nawałnice w USA

Powyżej mapa wyładowań, jakie padły w opisywanym regionie przez ostatnią dobę. Przez Zatokę Meksykańską przemieszczał się silny, dobrze zorganizowany układ mezoskalowy. Warte odnotowania jest, że nawałnice przyniosły w tym regionie ponad pół miliona wyładowań doziemnych w przeciągu jednej doby. Oczywiście, spowodowane jest to doskonałym zasilaniem burz przez wilgoć znad bardzo ciepłych wód w regionie. Temperatury powierzchni wody w regionie sięgają 25-27 stopni Celsjusza.