Eksplozja ciepła zmierza do Polski. Poczujemy wyjątkowo wczesny powiew lata. Fala ciepła do 25°C. Zagrożony krajowy rekord temperatury

Eksplozja ciepła na dniach w Polsce. Już we wtorek zaczęło robić się coraz cieplej w kraju, ale kulminacyjna fala wysokich temperatur dopiero przed nami. Możliwe będą też burze i silny wiatr.

Eksplozja ciepła na dniach w kraju

Nie ulega już wątpliwości, że koniec marca zapowiada się z iście letnią pogodą. Czekają nas także najcieplejsze od kilkunastu lat święta wielkanocne. Jest duża szansa, że temperatura sięgnie nawet 23-25°C. Zagrożony jest nawet krajowy rekord temperatury dla marca, który pochodzi sprzed 50 lat. Tak wysokie temperatury w kolejnych dniach będą spowodowane napływem rozgrzanej masy pochodzenia zwrotnikowego, dodatkowo zwiększyć ma się wyraźnie koncentracja pyłu saharyjskiego. Temperaturę na południu kraju podnosić ma dodatkowo silny halny, który z wyższych partii gór ma mieć tendencje do schodzenia na tereny niżej położone, wyrządzając nawet miejscowe szkody w kolejnych dniach. Przed nami rekordowo ciepłe święta, które mogą ustanowić wiele nowych rekordów na stacjach synoptycznych i telemetrycznych IMGW.

Prognozowana temperatura powietrza na 29 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

eksplozja ciepła w Polsce
Początek eksplozji ciepła w piątek

Bardzo ciepła zapowiada się więc nam druga połowa tygodnia, gdy to dzięki silnej adwekcji z południa będziemy mieli warunki na przekroczenie 23-25°C w Polsce. Bardzo ciepło zapowiada się szczególnie Wielka Sobota, ale także Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny. Już od dłuższego czasu informujemy na łamach naszego portalu, że przed nami wyjątkowo ciepłe święta, które z pewnością zapamiętamy. Jest duża szansa, że padnie nowy krajowy rekord temperatury. Odchylenie temperatury od normy klimatycznej na przełomie marca i kwietnia sięgnie nawet 16-18°C powyżej normy klimatycznej, co oznacza ekstremalną anomalię temperatury.

Prognozowana temperatura powietrza na 30 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

eksplozja ciepła w Polsce
Eksplozja ciepła w sobotę na obszarze Polski

Ekstremalna anomalia temperatury dzięki silnej adwekcji powietrza zwrotnikowego

Silnej adwekcji bardzo ciepłej masy powietrza m.in do naszej części Europy sprzyjać ma charakterystyczny rozkład pola barycznego nad Starym Kontynentem i przyległościami. Nad wschodnimi wodami Oceanu Atlantyckiego znajdzie się głęboki i wielocentryczny niż z rodowodem atlantyckim, który oddziaływać ma na pogodę m.in na Wyspach Brytyjskich, ale także na Półwyspie Iberyjskim. Natomiast na wschodzie ulokowany powinien być wyż baryczny, który swoim klinem rozciągać ma się w kierunku południowej Europy. Taka konfiguracja pola ciśnienia nad europejskim obszarem synoptycznym sprzyjać ma intensywnej adwekcji bardzo ciepłej masy powietrza z rejonu Morza Śródziemnego i północnej części Afryki. Dlatego na przeważającym obszarze Polski na przełomie miesięcy zobaczymy nawet 15-25°C, powodując wyjątkowo silne ocieplenie. Najwyższe wartości zostaną odnotowane na południu, gdzie czynnikiem podnoszącym temperaturę powietrza okaże się wiatr fenowy.

Prognozowana temperatura powietrza na 31 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

eksplozja ciepła w kraju
Wysokie temperatury w niedzielę

Ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej

Nie ulega wątpliwości, że przed nami najwyższe temperatury od początku 2024 r. w Polsce. Będzie togłównie zasługą silnej adwekcji z południa Europy. Jednak także coraz mocniej i dłużej operującemu Słońcu pod koniec marca i na początku kwietnia. Czynnikiem podnoszącym temperaturę będzie także wiatr halny na południu. W najcieplejszych regionach podczas kulminacyjnej fali ocieplenia zobaczymy nawet 21-25°C, jeśli nie zawiodą nas prognozy zachmurzenia. Na wielu stacjach IMGW-PIB padną dlatego rekordy temperatury dla marca.

Zobacz też: Lato w Polsce w kwietniu. Temperatura 24-25 stopni w prognozach.

Prognozowane ekstremalne odchylenie temperatury na 30 marca 2024, 06 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej
Fala ciepła i ekstremalne odchylenie temperatury od normy klimatycznej

Jest zwiększone prawdopodobieństwo, że będzie zagrożony nawet krajowy rekord temperatury dla marca, który pochodzi z 21 marca 1974 r. z Nowego Sącza. Wówczas termometr umieszczony w klatce meteorologicznej pokazał aż 25.6°C. Szansa na pobicie tego rekordu sprzed 50 lat będzie szczególnie 30-31 marca 2024 r., gdy to będzie najprawdopodobniej dużo rozpogodzeń i przejaśnień. Kulminacyjny napływ bardzo ciepłej masy powietrza z południa i występowanie wiatru halnego na południu przypadnie więc na okres najbliższych świąt.

Reasumując, przed nami apogeum silnego ocieplenia, które przypadnie właściwie na okres świąt Wielkanocnych. Będzie to wielodniowa fala wysokich temperatur, co spowoduje, że finalnie pierwszy miesiąc wiosny zapisze się z odchyleniem temperatury w okolicach 3.6°C od normy wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Na południu i zachodzie będą regiony, gdzie temperatura w skali miesięcznej okaże się wyższa o ponad 4°C od normy z lat 1991-2020 r.

Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej na 30 marca 2024, 12 UTC według modelu

ekstremalna anomalia temperatury przesądzona
Ekstremalna anomalia temperatury w Polsce. Nawet 16-18 stopni powyżej normy w ostatni weekend marca. Eksplozja ciepła w prognozach numerycznych

Bardzo ciepły okres w pogodzie przed nami. Eksplozja ciepła stanie się faktem

Bardzo prawdopodobne, że pierwszy raz w tym wystąpi dzień gorący na obszarze Polski. Warto wiedzieć, że o dniu gorącym mówimy wtedy, gdy termometry rezystancyjne w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych pokażą 25°C i więcej na wysokości pomiarowej 2 m rekomendowanej przez WMO. Natomiast dzień upalny jest wtedy, gdy czujnik pokazuje 30°C i więcej w klatkach Stevensona i osłonach antyradiacyjnych. Przyrządy pomiarowe stosowane przez służby meteorologiczne muszą być chronione przed czynnikami zniekształcającymi wiarygodność pomiaru tj. promieniowanie bezpośrednie, rozproszone, odbite, ale także m.in opady atmosferyczne. Dodatkowo przyrządy powinny być wzorcowane, gdyż czujniki, które nie były wzorcowane nie wiadomo co mierzą. Średnia dobowa temperatura powietrza przez większość czasu na obszarze naszego kraju będzie charakterystyczna dla zaawansowanej wiosny termicznej. Jednak także okresami średnia temperatura w niektórych regionach będzie charakterystyczna dla wczesnego lata termicznego. Aczkolwiek nie będzie to jeszcze stały trend, bo ochłodzić powinno się w pierwszych dniach kwietnia.

Apogeum ocieplenia przypadnie na okres świąt Wielkanocnych w Polsce. Eksplozja ciepła na dniach w kraju. Bardzo ciepły koniec marca 2024 r.

Już w kolejnych dniach podamy, czy zagrożony będzie krajowy rekord temperatury z Nowego Sącza sprzed 50 lat. Wówczas to odnotowano 25.6°C w klatce Stevensona na stacji IMGW. W poniedziałek i we wtorek dodatkowo możliwe są dodatkowo silniejsze burze w wielu regionach Polski. Jednak na bardziej precyzyjne prognozy zjawisk konwekcyjnych musimy poczekać. Niewykluczone, że już jutro przejdą burze po kilku dniach przerwy, ale o tym więcej podamy jutro.

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, pivotalweather.com/