Burze już mkną przez Polskę. Opady gradu możliwe, silne porywy wiatru do 70-80 km/h i ulewy. Gdzie jest burza, 20.07.2023 r.

Burze już przechodzą nad Polską. Występują opady gradu, silne konwekcyjne porywy wiatru do 70-80 km/h.

Dziś Polska znajduje się pod wpływem rozległego układu niżowego znad Skandynawii, który wraz z jego wtórnymi ośrodkami niskiego ciśnienia będzie przynosić niżową pogodę i sprowadzać opady deszczu oraz burze. Docierać będą w dalszym ciągu chłodne masy powietrza polarnomorskiego z północno zachodnich rejonów naszego kontynentu o chwiejnej równowadze termodynamicznej, w której od pierwszej części dnia tworzą się burze. Dlatego nie można wykluczyć, że w kolejnych godzinach pojawią się kolejne zalążki trąb powietrznych. Niewykluczone jest w pełni wykształcone zjawisko mające kontakt z gruntem z uwagi na nisko położony poziom kondensacji chmur i przyspieszanie prądów wstępujących w dolnej troposferze.

Wyładowania atmosferyczne odnotowane do godziny 13:45 czasu urzędowego w Polsce według systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych

niżowa i burzowa pogoda
Burzowa pogoda dziś nad Polską, dlatego, że napływa chłodna i chwiejna masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego

Komunikat IMGW-PIB:

W centralnej, lokalnie zachodniej i północnej Polsce rozwijają się dość liczne, ale rozproszone komórki burzowe z silniejszym przelotnym deszczem, miejscami występują też burze.
👉 Najliczniejsze skupisko burz występuje obecnie w centralnej Polsce. Są to przeważnie słabo zorganizowane układy wielokomórkowe, dość szybko przemieszczające się w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim. Obecnie burze te przechodzą między innymi w rejonie Strykowa, Skierniewic, Łowicza i Konina. Natężenie burz na ogół jest dość słabe, ale punktowo towarzyszą im silniejsze zjawiska – przejściowo silny deszcz (do około 5 mm/10 min, całkowita wysokość sięgać może około 15 mm), wiatr w porywach do około 70 km/h i drobny grad.
👉 W najbliższym czasie nadal należy spodziewać się rozproszonej konwekcji nad dużą częścią kraju. Strefy z burzami przemieszczają się w kierunku wschodnim, tak więc i na wschodzie Polski miejscami dojdzie do rozwoju burz, natomiast od zachodu zaniku tych zjawisk. Natężenie burz miejscami będzie umiarkowany, punktowo możliwe będą silniejsze opady deszczu, do około 20 mm, opady małego gradu i silniejszy wiatr do około 70 km/h – poinformowała strona Burza-Alert-IMGW-PIB.

Burze miejscami mogą być dziś groźne

Z uwagi na napływ chłodnej, wilgotnej i chwiejnej masy powietrza, obserwujemy dziś liczne chmury kłębiasto-deszczowe nad Polską. Niektóre z burz wypiętrzają się na tyle wysoko, że generują wyładowania atmosferyczne. Miejscami aktywność elektryczna jest wyraźnie podwyższona. Podstawowym zagrożeniem są silne konwekcyjne porywy wiatru do 70-80 km/h. Lokalnie z uwagi na mocno obniżoną izotermę zero stopni niewykluczone są liczne opady gradu do 2 cm o całkiem sporej intensywności, powodując zabielenie krajobrazów. Akumulacja opadów w burzach z uwagi na ich dość szybkie przemieszczanie nie powinna przekraczać dziś 15-25 mm.

Zobacz też: Ponad 40 stopni na przełomie miesięcy na południu Europy

Doziemne wyładowania od 11:45-13:45, 20 lipca 2023 r. według profesjonalnej sieci detektorów Blids.de

burze w kraju
Burze już nad Polską, 20 lipca 2023 r. Przesuwa się strefa burzowa na wschód i za około 1-1,5 h grzmieć będzie na wschodzie

Dynamiczna pogoda w Polsce

Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw powietrza. W obszarach przejaśnień i rozpogodzeń, wzrosła energia dostępna drogą konwekcji do około 400-1000 J/kg w niektórych rejonach naszego kraju. Dziś najwięcej burz w kolejnych godzinach wystąpi we wschodniej połowie kraju. Jednak w kolejnych godzinach aktywność burzowa może nieco jeszcze wzrosnąć. Pod wieczór zaczniemy obserwować stabilizacje atmosfery i burze powinny zaniknąć w pierwszej połowie nocy.

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym z godziny 14:15 czasu lokalnego w Polsce wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi

burze, 20 lipca 2023 r.
Burze, 20 lipca 2023 r. Strefa konwekcji mknie na wschód naszego kraju

Jednak jutro na pogodę wpływać ma rozległy układ niżowy znad północno – zachodniej Rosji. Z zachodu napływać będzie chłodna masa powietrza polarno – morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski, aby zmiany nic umknęła.

Fanipogody.pl