Burze przejdą dziś nad Polską. Spadnie krupa i grad. Wiatr do 75 km/h. Potem silne ocieplenie i ustąpienie przymrozków

Burze w poniedziałek nad Polską. Będzie to kolejny dzień z konwekcją w chłodnej masie polarnej o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Najwięcej zjawisk konwekcyjnych pojawi się w drugiej części dnia.

W poniedziałek znajdzie się jeszcze pod wpływem rozległego obszaru obniżonego ciśnienia znad środkowej Europy. Do naszego kraju będzie napływać w dalszym ciągu chłodny i dość niestabilny strumień polarno-morskiej masy powietrza z zachodu, północnego zachodu kontynentu europejskiego. Natomiast podwyższona zawartość wilgoci objawi się występowaniem zmiennego, w tym umiarkowanego i dużego zachmurzenie z licznymi opadami w formie przelotnej. Występować mają w kolejnych godzinach zarówno opady deszczu, ale także i miejscami krupa śnieżna oraz drobny grad, a także punktowo deszcz ze śniegiem oraz mokry śnieg. Niewykluczone są również lokalne, pojedyncze komórki burzowe o niedużym natężeniu.

Zanotowana temperatura powietrza na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

burze dziś w kraju
Przymrozki w kraju, ale dziś znów możliwe burze

Odnotowana temperatura minimalna przy gruncie 25 marca 2024 na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

przymrozki w kraju i burze potem
Przymrozki powszechne na obszarze Polski

Burze w Polsce, prognozowany silny wiatr w zasięgu konwekcji do 60-75 km/h

Dziś prognozowane jest na ogół zachmurzenie umiarkowane i duże. Spodziewane są przelotne opady deszczu o charakterze konwekcyjnym, natomiast w rejonach podgórskich mieszane, natomiast w górach śniegu. Lokalnie we wschodniej połowie kraju możliwe burze z opadem krupy śnieżnej i drobnym gradem z uwagi na nisko położoną izotermę 0°C. Temperatura w najcieplejszym momencie dna wyniesie od 6°C na północy do 10°C na południowym wschodzie, niższe wartości, bo do około 5°C, w rejonach podgórskich Sudetów i Karpat. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południu okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni. W czasie burz i w Karpatach porywy wiatru do 60-75 km/h, w Sudetach do 80-85 km/h. Tylko w górach miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Zobacz też: Potężna śnieżyca zaszokuje. Spadnie do 40 cm śniegu. Uwięzione niże przyniosą atak zimy.

Wyliczana chwiejność termodynamiczna na 25 marca 2024, 12 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

burze w Polsce
Spora chwiejność termodynamiczna pojawi się w drugiej części dnia nad Polską, co pozwoli na pojawienie się burz

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 25 marca 2024, 12 UTC według modelu ECMWF

burze dziś możliwe nad Polską
Burze możliwe w poniedziałek nad Polską

Silny wiatr, krupa i mały grad w Polsce

Na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw, wzrośnie energia dostępna drogą konwekcji do około 200-400 J/kg, co pozwoli na występowanie opadów przelotnych i lokalnych burz. Chmury kłębiaste rozbudowywać mogą się dziś w pionie do około 5-7 km, przynosząc opady krupy śnieżnej i drobnego gradu. Największe szanse na pojedyncze burze będą w na wschodzie, południowym wschodzie, lecz będą to na ogół zjawiska krótkotrwałe i rozproszone. Pierwsze burze mogą pojawić się przed południem, ale najwięcej będzie ich pomiędzy 13 a 18, gdy to chwiejność termodynamiczna okaże się największa. Zanik zjawisk konwekcyjnych prognozujemy na godziny wieczorne. Wysokość opadów konwekcyjnych nie powinna przekroczyć 5-10 mm. Ponadto możliwe są porywy wiatru do 75 km/h i grad o średnicy 1-1,5 cm oraz krupa śnieżna.

Z uwagi na dużą lokalność zjawisk burzowych i nierównomierność opadów konwekcyjnych, zalecamy śledzić dane radarowe, zdjęcia satelitarne i detektory wyładowań online, kliknij tutaj.

Prognozowany zasięg i natężenie zjawisk burzowych na okres od 25 marca 2024 r. 06 UTC do 26.03.2024, 06 UTC według ESSL

Zjawiska burzowe nad Polską dziś możliwe

Prognoza chwiejności termodynamicznej na 25 marca 2024, 15 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

zjawiska burzowe dziś w kraju
Burze możliwe jeszcze popołudniu

Prognozowany zasięg opadów konwekcyjnych i rozproszonych burz na 25 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

konwekcyjne opady w wielu regionach Polski
Opady konwekcyjne w wielu regionach

We wtorek Polska znajdzie się w zasięgu obszaru wysokiego ciśnienia znad wschodniej Europy. Dodatkowo do naszego kraju zacznie napływać coraz cieplejsza masa powietrza polarna, dlatego spowoduje to rozpogodzenia i pogodną aurę. Nie są prognozowane opady i burze. Miejscami w nocy i nad ranem prognozowane są mgły i zamglenia, miejscami o charakterze marznącym, co może powodować zwiększoną śliskość dróg i chodników oraz ograniczoną widzialność poziomą.

Burze możliwe w poniedziałek nad Polską. We wtorek brak opadów

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, ogimet.com, essl.org