Burze pojawią się ponownie nad Polską. Opady do 15 mm, wiatr do 60 km/h. Gdzie jest burza 4.05.2022?

Burze wystąpią w środę znów nad Polską. Opady pochodzenia burzowego do 15 mm, wiatr do 60 km/h. Gdzie możliwe są zjawiska burzowe sprawdzimy w prognozach modeli numerycznych.

Przymrozki były silne ubiegłej nocy na północy Polski. Burze wystąpią ponownie nad Polską w środę

Zgodnie z prognozami ubiegła noc była bardzo zimna na północy. W wielu miejscach na tym obszarze kraju wystąpiły silne przygruntowe przymrozki. Ujemna temperatura została również zanotowana na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 m.n.p.g. Tak późne majowe przymrozki były spowodowane czynnikiem adwekcyjnym, jak i też radiacyjnym. W zasięgu pogodnego wyżu wiatr był słaby, a przy bezchmurnym niebie wystąpiły korzystne do silnej radiacji ciepła. Najbliższa noc ponownie na północnym-wschodzie może przynieść spadki temperatury poniżej zera, dlatego, że zaznaczy się jeszcze chłodne powietrze oraz rozpogodzenia i słaby wiatr. Kolejne noce już bez przymrozków.

Zanotowana temperatura minimalna na wysokości 5 cm za noc 3.05.2022/ 4.05.2022 według sieci pomiarowej IMGW-PIB

przymrozki przy gruncie

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów n.p.g na obszarze Polski według sieci pomiarowej IMGW, czyli standardowej wysokości pomiarowej zalecanej przez WMO

pogoda i przymrozki w Polsce

Burze możliwe w środę na obszarze Polski

W środę burze występować szczególnie na krańcach południowych. Burze najbardziej prawdopodobne są dziś w Karpatach. Opady w burzach sięgnąć mogą około 10-20 mm. Miejscami możliwe opady drobnego gradu. W czasie burz prędkość wiatru w porywach sięgnąć może 60-65 km/h.

Pierwsze burze powstać mogą już od godzin południowych. Przepływ mas powietrza w pionowym profilu troposfery nie będzie nasilony, zatem pionowe uskoki wiatru przyjmą niskie wartości. Nie będzie więc korzystnych warunków do powstawania bardziej trwałych i rozległych struktur burzowych. W Karpatach nad jednym obszarem przejść może kilka burz, skutkując akumulacją opadów nawet powyżej 20 mm. Największa aktywność burzowa zostanie osiągnięta pomiędzy 13 a 18. Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować, co spowoduje zanik zjawisk burzowych. W nocy ze środy na czwartek nie będzie warunków do rozwoju burz.

Prognoza burzowa IMGW-PIB na okres od 4.05.2022, 8:00 do 5.05.2022, 20:00

burze na południu Polski

Kolejne zjawiska konwekcyjne w czwartek. Będzie ich więcej oraz obejmą większy obszar Polski, dlatego też IMGW-PIB opublikowało wstępną prognozę

Na znacznie większym obszarze Polski burze pojawią się w czwartek. Prognozy sugerują pojawienie się jutrzejszych burz głównie na południowym-zachodzie. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym okażą się opady pochodzenia konwekcyjnego o możliwej miejscowej akumulacji do 10-20 mm, a gdzieniegdzie do nawet 25 mm. Porywy wiatru w czasie przechodzenia burz mogą sięgnąć 60-70 km/h. Najsilniejszym burzom towarzyszyć mają opady drobnego gradu.

Od zachodu Polska będzie dostawać się pod wpływ płytkiego niżu lub zatoki niżowej. Na górnych poziomach obecna ma być górna zatoka w polu geopotencjału. Nad południową i południowo-zachodnią częścią kraju znajdzie się cieplejsze i zasobne w wilgoć oraz niestabilne powietrze pochodzenia polarno morskiego. Przepływ mas powietrza na poziomie sterującym będzie słaby, co też nie powinno sprzyjać dobrej organizacji ośrodków burzowych. Opady gradu mogą być powszechnym zjawiskiem w czwartek na obszarze Polski.

Wstępna prognoza burzowa na okres od 5.05.2022, 8:00 do 5.05.2022, 20:00 od IMGW-PIB

burze w czwartek

Prognoza burzowa na 5.05.2022, 20:00 do 6.05.2022, 8:00 od IMGW-PIB

Burze pojawią się ponownie nad Polską. Opady do 15 mm, wiatr do 60 km/h. Gdzie jest burza 4.05.2022?

W piątek natomiast zjawiska konwekcyjne możliwe są zwłaszcza we wschodniej połowie kraju i częściowo w centrum oraz na południu Polski.

Prognoza burzowa na 6.05.2022, 8:00 do 6.05.2022, 20:00 według IMGW-PIB

burze w piątek

Dlatego, że burze są zjawiskiem lokalnym, zalecamy śledzić bieżące dane radarowe tutaj.