Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze z gradem na południu Polski. Gdzie dokładnie występują burze, 29 lipca 2022?

gwaltowne burze

Burze występują dziś w naszej części Europy. Sprawdzamy, gdzie występują zjawiska burzowe w piątek na obszarze Polski. Sprawdzimy bieżąco zobrazowania satelitarne, detektory wyładowań i radary opadów.

Zmiana pogody w Polsce, burze na południu kraju

Na przeważającym obszarze Polski warunki pogodowe kształtuje wyż o imieniu Mika. Centrum antycyklonu przemieściło się znad Skandynawii nad południowy Bałtyk. Przeważający obszar Polski jest umiarkowanie ciepłej masie powietrza pochodzenia polarno morskiego. Najcieplejsza masa zalega w południowej części kraju. Stopniowo jednak zaczynamy dostawać się w zasięg płytkiego niżu Frieda, którego centrum w drugiej części dnia znajduje się nad Niemcami. Bardzo duży wpływ na przebieg warunków pogodowych ma mieć w ostatni weekend lipca wraz z układem frontów atmosferycznych. Jego dominacja przez kilka najbliższych dni rozpocznie się już w nocy z piątku na sobotę.

Sytuacja synoptyczna na 29.07.2022, 12 UTC według DWD

burze w Polsce
Sytuacja synoptyczna, 29 lipca 2022

Groźne warunki pogodowe miejscami na południu Polski

Dzisiaj najbardziej dogodne warunki do występowania burz są w górach i na obszarach podgórskich, gdzie wspomaganie do rozwoju konwekcji zapewnia orografia terenu. Wysokość opadów w burzach sięga do 10-15 mm, miejscami w Beskidach akumulacja opadów burzowych sięgnie do 30-40 mm. Prędkość wiatru w zasięgu komórek burzowych sięgnie 55-70 km/h. Występują również opady gradu. Co więcej na północy i wschodzie kraju zaznacza się dziś skraj wyżu znad Skandynawii. Jednak od południa w drugiej części dnia wkroczyła zatoka niżowa. Ciśnienie atmosferyczne spada. Nasuwa się również front ciepły. Ponadto nad dzielnice południowe napływa przejściowo cieplejsze powietrze z kierunków południowych. Masa jest bogata w wilgoć, charakteryzuje się również dość stromym pionowym gradientem temperatury, skutkując wystąpieniem niestabilności.

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym wykonane przez satelitę geostacjonarnego wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi

groźna pogoda, 15.45 utc
Groźne burze na południu Polski

Wymuszanie orograficzne odgrywa ważną rolę, jeśli chodzi o inicjowanie rozwoju chmur Cumulonimbus w naszej części Europy. Z uwagi na niewielką różnice ciśnienia. Utworzyły się w drugiej części dnia komórki burzowe, miejscami ulegając klastrowaniu i małej prędkości przemieszczania. Aktywność burzowa jest na ogół umiarkowana, punktowo duża. Podstawowym zagrożeniem okażą się jednak opady pochodzenia konwekcyjnego i wyładowania atmosferyczne. Gdzieniegdzie opady gradu mogą powodować szkody. Opady mogą prowadzić do podtopień. W kolejnych godzinach podamy więcej informacji na łamach portalu.

Wyładowania atmosferyczne za okres od 15:15 do 17:15 według detektorów wyładowań

Aktywne elektrycznie burze w kraju

Najsilniejsze burze są obserwowane po godzinie 17 w południowej części woj. małopolskiego. Wykazują się dużą aktywnością elektryczną. Szczególnie intensywna burza przechodzi w rejonie Nowego Targu, Tylmanowej, Ochotnicy Górnej. Wcześniej w okolicach Andrychowa występowała superkomórka burzowa. Sytuacje burzową można śledzić online.

Burze nad Polską, 29 lipca 2022 na radarach i detektorach wyładowań

Burze z gradem na południu Polski. Gdzie dokładnie występuje burze, 29 lipca 2022?
Duża odbiciowość na radarach sugeruje opady gradu w południowej części woj. małopolskiego

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz